Avrupa seyahatlerimize çıkarken bizi en çok heyecanlandıran detaylardan biri de deneyimleyeceğimiz tatlardır. Jag-Style’da Avrupa’nın meşhur lezzetlerini mercek altına alıyor; bu tatları en doğru nelerde yiyebileceğinize dair önerilerde bulunuyoruz. Bugün önerilerimiz Roma, Lizbon, Napoli, Toskana ve Brüksel’den.

Tiramisu, Roma – İtalya

Vazgeçemediğimiz lezzetler arasında olan tiramisunun en doğru adresine Roma’da ulaşabilirsiniz. Roma’nın gurme sokaklarından biri olan, tarihi Aşk Çeşmesi’nin yakınındaki sokak Via Del Croce’de bulunan Pompi, 1960’tan günümüze kadar tüm dünyanın en iyi tiramisularından birini yapıyor. Klasik, çilekli ve muzlu başta olmak üzere birçok tiramisu çeşidini bulabileceğiniz pastanede, önce klasiği tatmanız sonrasında çilekliyi de denemenizi tavsiye ederiz.

 

Pastais de Nata, Lizbon – Portekiz

Lizbon’un ünlü tatlısı Pastais de Nata’yı daha tatmadıysanız size önerimiz ilkbahar aylarından bir Lizbon seyahati ayarlamanız. Dışı milföy hamurundan yapılan, içerisinde yoğun kremanın bulunduğu bu tatlının en tazesini 1837’den beri servis veren, tarihi pastane Pastais de Belem‘de yiyebilirsiniz. Pastais de Nata, günümüzde halen, Belem’de yer alan Jerónimos Manastırı’ndan çıkma antik ve sır gibi saklanan bir tarife sadık kalınarak; geleneksel yöntemlerin dışına çıkmadan hazırlanıyor.

 

Pizza Margherita, Napoli – İtalya

Tarih, sanat, kültür, mimari ve müzik yönlerinden İtalya’da önemli bir rol oynayan Napoli şehrinde, programınıza ekleyeceğiniz bir durak da Pizzeria Brandi olmalı. 1780’de açılan, Napoli’nin en eski pizza mekanlarından olan Pizzeria Brandi, 1889’da pek sevdiğimiz “pizza margherita”yı yaratıyor. Gerçek pizzanın hikayesi de aslında burada başlıyor. Bu pizza, adını mozzarella ve domatesli tart hayranı olan Kraliçe Margherita’dan alıyor.

 

Bistecca Alla Fiorentina, Montepulciano, Toskana – İtalya

Floransa ve çevresinde dünyanın en enfes etlerinden birini yiyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bistecca Alla Fiorentina (Fiorentina Eti) bildiğimiz T-Bone etinin Kuzey İtalya versiyonu. Ortalama 1 kg’ın üzerine servis edilen etin tadı gerçek anlamda muhteşem. İkliminden dolayı etlerin oldukça lezzetli olduğu Floransa ve çevresindeki rotanızı günü birlik Montepulciano bölgesine çevirin. Aslında üzüm bağlarının olduğu bir bölge olan Montepulciano’nın merkezinde bulunan Osteria Acquacheta‘ya uğramayı ihmal etmeyin.

 

Mussels de Bruxelles, Brüksel – Belçika

Midye tutkunlarının mutlaka ziyaret ettikleri bir duraktır Brüksel. Genelde Chez Leon’u tercih ediyorsanız, size nefis midye deneyimi için başka bir önerimiz var. Tam şehrin içerisinde olmazsa da, yapacağınız yola kesinlikle değecek olan Le Zinneke, Belçika’nın en iyi restoranlarından biri olarak geçiyor. Brüksel’in geleneksel lezzetlerine doyacağınız bu mekan, midyeleri 70′ yakın farklı yöntemle pişirmesi ile de ünlü.

Pizzeria Brandi görsel: instantitaly.it

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN