Avrupa şehirlerinin sürprizlerle dolu olmasına bayılıyorum. Eski kitaplardan orijinal plaklara, ikinci el kıyafetlerden seramiklere kadar birçok antika parça bulabildiğim, Avrupa’daki antika pazarlarını sizin için yazımızda topladım. Paris, Londra, Madrid, Lizbon, Amsterdam… Bu şehirlerinden birini ziyaret etme planınıza varsa ve siz de benim gibi antika parçaların peşinde koşmayı seviyorsanız bu liste tam size göre. Gelin, başlayalım.

Saint-Quen – Paris Konum

Paris

Görseller: Saint-Quen: theeverygirl.com,

Fransa’daki sanat, tasarım anlayışı farklı olunca şehirlerindeki antika pazarları da ayrı bir güzel oluyor. Paris’teki 3 ana antika pazarından Cumartesi, Pazar ve Pazartesi açık olan Saint-Quen’den, salonunuzda bayılarak sergileyeceğiniz birçok antika eşyayı bulabilirsiniz. Sacre Coeur ile Moulin Rouge’un yakınlarında bulunan Le Puces de Saint-Quen, dünyanın en büyük antika pazarlarından biri olarak biliniyor. Genelde lokal Paris halkıyla karşılaşabileceğiniz bu Pazar, 1900’lülerin başından beri kuruluyor. Burada vintage bir daktilo veya 1950’lerden kalma bir tenis raketi bulma şansınız bile var… Bir Paris seyahatinizde, Saint-Quen’e mutlaka uğrayın.

Portobello Road – Londra Konum

Londra

Görsel: Portobello: faduaaoukar.files.wordpress.com/

1800’lerin başlarında normal bir pazar olarak kurulan, 1950’lerde antika standlarıyla popülerleşen Portobello Road, 1000’i geçen standıyla Paris’teki Saint-Quen gibi dünyanın en kapsamlı antika pazarlarından biri olarak geçiyor. Özellikle antika mücevherlere tutkunuz varsa burası tam size göre! Yeme-içmeden posterlere, seramiklerden plaklara birçok ürün gamıyla karşılaşabileceğiniz bu antika pazarını gezmenin ardından tüm gününüzü Nothing Hill’de geçirebilirsiniz. Portobello, Pazar hariç her gün açık olmasına rağmen; fazla çeşit görmek için en doğru günler cuma ve cumartesileri. Yaklaşık 3 km boyunca, saatlerce özel parçalar satan tezgahları gezip uzun zamandır aradığınız bir eşyanın karşınıza çıkma olasılığını arttırabilirsiniz.

Yaklaşık 20 sene önce kurulan “Portobello Antiques Dealers Association London” sayesinde Portobello Road’dan çok daha rahatlıkla antika satın alabilirsiniz. Satıcıların sahte ürün satmalarını engellemek için kurulmuş olan bu organizasyonun internet sitesinden doğru tezgahlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

El Rastro – Madrid Konum

Madrid

Avrupa’nın en eski antika pazarlarından biri olan El Rastro, Madrid halkının vazgeçilmez bir pazar aktivitesi. Tezgahlar haricinde, etrafta birçok antika dükkanı göreceğiniz El Rastro’da, gümüş tepsilerden tablolara, heykellerden biblolara kadar birçok eşyaya denk gelebilirsiniz. 2 bölüme ayrılmış olan bu antika pazarının bir tanesi Plaza de Cascorro’da bir tanesi ise Ronda de Toledo üzerinde oluyor. Saat 12 sularında giderseniz, insan yoğunluğuna inanamayacağınız, o yüzden daha erken saatlerde gitmenizi ve rahat rahat alışveriş yapmanızı öneriyoruz.

Flea Market, Mauerpark – Berlin Konum

bit-pazari-

Yakın geçmişin hala izlerini taşıyan muhteşem şehir Berlin’in en “hipster” bölgelerinden birinde yer alan Mauerpark’ı bilmiyorsanız, şimdiden Berlin’de keşfedilecekler listenize ekleyin. Pazar günleri şehrin lokalleri bu parkta, önce bit pazarını geziyorlar sonrasında çimlerin üzerinde oturup etraftaki canlı müzik yapan grupları dinliyorlar. Antika şarap kadehlerinden kristal vazolara, deri bavullardan saatlere kadar yüzlerce çeşit eşyanın sergilendiği bu sempatik bit pazarı, her “vintage” meraklısını kendine hayran bırakıyor. Antika Pazarı’nı gezdikten sonra Mauerpark’ın çimlerine uzanıp, gerçek Berlin ruhunu mutlaka deneyimleyin. Parkın çıkışında, yakınlarındaki burgerci Bird’e uğrayıp, leziz bir burger yemeyi ihmal etmeyin.

Feira da Ladra, Alfama – Lizbon Konum

antika

Birçok özelliği ile İstanbul’a çok benzettiğimiz Lizbon’un, belki de en ilginç bölgelerinden Alfama’da kurulan “Feira da Ladra” şehrin en eski pazarı olarak geçiyor. Salı ve Cumartesi günleri Alfama’nın dik yokuşlarını çıktıktan hemen sonra, kolayca ulaşabileceğiniz bu renkli bit pazarında, vintage gözlüklerden, salon sehpanızın üzerinde gururla sergilemek isteyeceğiniz dekoratif eşyalara kadar çok fazla ürün bulabileceksiniz. Feira da Ladra’da alışverişinizi yaptıktan sonra bu bölgenin ara sokaklarını keşfetmeyi unutmayın.

Nieuwmarkt & Waterlooplein – Amsterdam

Konum

Eski kitaplara ilginiz mi var? Evinizdeki kütüphanenizin bir bölümünde ikinci el kitaplarınızı sergilemeye ne dersiniz? Amsterdam’da Pazar günleri Nieuwmarkt’ta kurulan binlerce kitap ve rengarenk eşyalardan oluşan bit pazarı, koleksiyonunuzu tamamlamanız için size yardımcı olacak. Eski fotoğraf makineleri, daktilolar, şamdanları gördüğünüzde ise buradan çıkmak istemeyeceksiniz.

bit-pazarı-2

Konum

Amstel nehri yakınlarında kurulan Waterlooplein de Amsterdam’ın popüler bir antika eşya ve ikinci el giysi pazarı. 1800’lülerin sonlarından beri cumartesileri hariç her gün açık olan bu pazar ve etrafında saatlerinizi geçirmek isteyeceksiniz. Belki uzun zamandır aradığınız ve hiçbir yerde denk gelemediğiniz orijinal Beatles plağını burada bulacaksınız. Kim bilir?