“Australia’s Impressionists” sergisi Londra’daki The National Gallery’de devam ederken, sergi ile ilgili kısa bir yazı, bol resim…

Londra’daki The National Gallery’de 26 Mart’a kadar devam eden Australia’s Impressionists başlıklı sergi, Avustralya’nın göz alıcı doğasını resmeden izlenimci ressamlara odaklanıyor. 1880’lerde dikkat çekmeye başlayan Tom Roberts, John Russell, Arthur Streethon ve Charles Conder’ın resimleri, insanları İngiltere’nin soğuk, gri ve karanlık havasından Avustralya güneşine ve Avustralya’nın uçsuz bucaksız doğal güzeliklerine götürüyor. Daha çok Fransız ressamlarla anılan izlenimcilik hareketinin uluslararası boyutlarını ortaya çıkaran bu sergide Avustralyalı ressamları ve işlerini anlatan bir film de izlenebiliyor.

İzlenimciliği tanımlayan açık hava (plein air) resim tekniği doğaya sadık olmayı, hızlı fırça darbelerini ve anlık izlenimleri kaydetmeyi amaçlar. Ortaya çıkan yağlı boya eskizler hem şehirlerin enerjisini hem de kırların ve doğanın şaşırtıcı güzelliğini verebilmiştir. O günlerin Melbourne şehrinin sırtlarında resim kampları kuran grup yerleşimlerinden birine yakın olan Eaglemont, Heidelberg’e atfen Heidelberg Okulu olarak da isimlendirilir. Ağustos 1889’da Melbourne’da gerçekleştirilen sergileri çığır açıcı olarak nitelendirilir.