8 yıldır İstanbul’da yaşıyor olsam da kendinizi tanıtın dediklerinde söze hep ‘iyi bir İzmirliyim’ diye başlıyorum. Üniversitede İstanbul’a gelme nedenim; beni bir sürü şeyden anında bağımsızlaştıran hayallerimin peşinden koşma isteği, kendimi gerçekleştirme süreçlerim. Artık yaşadığım şehre bu konuda çok şey borçluyum; ama büyüdüğüm yer olan İzmir’in de benim için çok ayrı olan yerini asla kaybetmediğini söylemem gerek. Hep İstanbul’dan yazan biri olarak, yeni keşiflerimi geçen haftaki seyahatimi bahane edip İzmir’de yapmak istedim. Sınırlı olan gün sayımın o köşesini sıkıştırdım, bu köşesini açtım, hızlı bir araştırma turuyla listeme notlar aldım. Bunlardan biri de Instagram aracılığı ile sık sık karşılıklı olarak mekan önerilerinde bulunduğum arkadaşım Bülent Küçükkurum’un paylaşımından öğrendiğim, İzmir’in yeni third wave kahve barı Awake Coffee & Espresso.

1

Çocukluğumun geçtiği Alsancak’ta açılan Awake; uzaktan yeşil sandalyeleri, içerden tertemiz, sakin görüntüsü ile ilk dakikada çekiyor insanı. Son dönemlerde, endüstriyel bir stilde dekore edilmiş kafeler zaten favorim. Dinlendirirken aynı zamanda tasarım enerjisi veriyor, insanı mutlu ediyorlar. Awake’in İzmir’in ilk third wave kahvecisi olmasının yanında, bu huzurlu dekorasyonu da çok büyük artı. Yeri, kafe kültürünün çok yaygın olduğu Gül Sokak’ın hemen yanı başındaki İtalya Sokak’ta. Elinizle koymuş gibi, bulması çok kolay.

2

İşte ben de güzel bir İzmir sabahında, daha kahvesini bile tatmadan, sadece dışarıdan görüp severek, büyük bir mutlulukla girdim Awake’ten içeri. Hani haberleşmiştik, merhaba ben Neşem dedim ve mekanın sahibi Demet Hanım pek bir içten karşıladı beni. İzmirli olduğumdan demiyorum, insana burayı sevdiren bu şehrin güleryüzü işte.  Şöyle bir içeri göz attım; en dipte kahve barı, sağ köşede bir okuma ve çalışma alanı, solda masalar, müzik de ne güzel geliyordu kulağa. İçerisi çok güzel; ama tabii ki gözüm dışarıdaki yeşil sandalyelerde. Havanın da biraz güneşli olmasını fırsat bilerek, dışarı çıkıp masamıza oturuyoruz Demet Hanım’la. Sohbetimize eşlik edecek olan kahvemiz, bu haftanın kahvesi olan Kolombiya. Awake’te her haftanın kahvesi ayrı. Biz, 2 kişilik ‘Syphon’ demleme içeceğiz, sifonumuz ilk bakışta biraz fütüristik; ama belli ki kahvemiz mis gibi olacak. Sohbetimiz çok koyu ve o kadar güzel gidiyor ki kesip fotoğraf bile çekemiyorum. Ama olsun, en kısa sürede tekrar gelirim diyerek sohbete devam ediyorum.

3

Awake; hayalindeki işi yapmanın peşinden giderek, kurumsal hayatı bir yana bırakan Demet Hanım’ın bir İzmirli olarak beni de aşırı mutlu eden ‘üçüncü dalga kahve barı’ girişimi. Burası daha 40 gün önce açılmış, yeni bir mekan olarak tazecik kahveleri ile İzmir için yeni bir nefes bana kalırsa. Biz İzmirliler, iyi bir kafede oturup saatlerce sohbet ederiz. Sohbetlerimize iyi kahveleri ortak edip, bir dahaki için daha masadan kalkmadan sözleşiriz. İşte tam da bu sebeplerden, İstanbul’daki onlarcası bir yana, demleme tekniği ile kahve yapan ilk yer olarak Awake’in İzmir’de yeni bir kahve kültürü yaratacağına eminim. Demet Hanım’ın elinden çıkan brownienin yanı sıra Léone Patisserie’nin farklı tatları ile renklenen kahvecimiz Awake’te, İzmirlileri ve yolu İzmir’e düşenleri huzurlu dakikalar bekliyor.

4

Espresso’nun 5 TL olduğu Awake’te, Cappucino’nuzu 7 TL’ye içebilirsiniz. Latte ve Americano gibi klasik kahve çeşitlerinin fiyatları 6-9 TL arası değişiyor. Filtre kahve dediğimizde işin içine farklı demleme teknikleri giriyor. 2 kişilik Syphon kahve 20 TL iken, Hario V60’ta demlenen kahvenizi 14 TL’ye içebilirsiniz. Daha hızlı bir çözüm isteyenler Aeropress ile yapılan filtre kahveyi 11 TL’ye içebilir. Genelde tercihim olan Chemex, Awake’te 13 TL. Gerçek kahve deneyimi yaşamak isteyenlere şiddetle öneriyorum. Havalar biraz ısınınca değerlendirmek üzere, Cold Brew’u da gözüme kestirdim. O da artık bir dahaki sefere.

5

Son olarak; sabah kahvesini içmeden işe başlayamayanları bayılarak aldığım take away bardağımla selamlıyorum. Bence, İtalya Sokağı’na yakın olanlar ya da işe giderken buradan geçenler  mesai öncesi mutlaka buraya uğramalı. Adı üstünde ‘Awake’, burada uyanmak garanti.

Awake Coffee & Espresso Adres: İtalya Sokak, No: 3B Alsancak, İzmir

#onecoffeeshopineveryweek