“Çayın saati mi olurmuş? İngiliz miyiz biz?” Ben söylemiyorum, Moda’daki Çaydanlık’ın girişinde yazıyor. Eh haklılar da; malum saat gözetmeksizin içen, çaysever bir topluluğuz. Öyleyse Çaydanlık’a buyrun!

caydanlik 3

Moda’da Çikolata Dükkanı’nın hemen yanındaki dükkan… Girdiğiniz andan itibaren yahu kaldı mı böyle samimi yerler diyebileceğiniz, beş dakikada alışacağınız türden. Hayvan dostu mekanda, bayılacağınız, sevdikçe sevesiniz gelen bir köpek olan Panda karşılıyor sizi. Huzur doluyor içiniz. Çaydanlık’ın bir kısmı hoş bir kitaplık, karşı duvarında ise kocaman bir saat ve Sadri Alışık’ın çayla ilgili sözlerini içeren bir tahta var.

caydanlik 1

Bunları incelemeye dalmışken çalan şarkılarla doğruluyor insan. Yoksa bir ben miyim mekanlarda kendi zevkime uygun müziklerin çalışıyla sevinen bilemiyorum; ama iyi geliyor. Derken sokağı izleyebileceğim bir masaya yerleşiyor, masanın üzerindeki çook eski dergileri karıştırıyorum. Nostalji yaşatıyorlar bana.

caydanlik 2

Menüden bahsedecek olursam, mekanın adından da anlaşılacağı üzere onlarca çay çeşidi var ve ne içerdiklerinden kapsamlı olarak bahsedilmiş, mesela Hindistan çayları çok leziz. Farklı aromalarla tatlandırılan çaylarla birlikte bazı sağlıklı detoks seçenekler de mevcut. Çayın yanında acıkanlar için bazı atıştırmalıklar da var. Çayı tatlandıran şuruplar da çeşitli ve enfes.

caydanlik

 

Bence burası Kadıköy’deki bir ihtiyacı da karşılamış. Genel olarak sadece çaya değer veren mekanlar pek tabii ki şehrin çeşitli yerlerinde söz konusu (Cha’ya Galata, Dem, Chado gibi..) ancak Moda’da onlarca çay çeşidini içeren bir mekan yoktu doğrusu. Edebiyatla iç içe, güzel müzikler eşliğinde leziz çaylar deneyebileceğiniz sıcak bir ortam. Hem de Moda’da. E kaçmaz!

Çaydanlık Moda Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Yeni Fikir Sok. No:5/A Kadıköy / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Bir masala çayları varsa içerdim doğrusu :D sokağın adı da dikkatimi çekti, güzelmiş:)