Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımla Atatürk Arboretumu’na yürüyüşe gittik. Yürüyüş sonrası acıkan karınlar, keşif aşkıyla yanıp tutuşan grubu sosyal medyada arayışa sürükledi. Derken karşımıza Ahali 279 çıktı. Böylesine güzel bir yerle karşılaşacağımızı bilmeksizin Zekeriyaköy’e doğru yola çıktık. Kapısına geldiğimiz an, harika bir yerle karşı karşıya kalacağımızı anladık.

Konum

Ahali 279, Kumköy Köyü Mahallesi Kilyos Caddesi’nde. Zekeriyaköy’ün ağaçlarla bezeli yollarını bitirdiğinizde sağ tarafta kalıyor. Kapıdan girdiğinizde kapalı kısmıyla karşılanıyorsunuz; ancak asıl güzel tarafı merdivenden indiğinizde karşınıza çıkan o harika bahçe. Bambaşka bir şehirdeymişsiniz gibi hissettiren bu bahçede, o salıncakta veya tahtadan yapılmış minik yuva gibi alanda saatler geçirebilirim dedim kendi kendime. Büyülendim kısaca.

Şehre hem bu kadar yakın, bir yandan evden uzakta bir alan bulduğum için mutlulukla menüyü karıştırmaya başladım. Başlangıçlardan humus ve muhammara ile köfte ve minekop gibi ana yemeklerden sipariş edip, şarabımız eşliğinde temiz hava, bol gıda kafasına girerek etrafı izledik. Böylesi bir doğa bile burayı sevmemiz için yeterliydi; ancak masaya konan her yemekte apayrı bir şaşkınlık yaşadık. Humus, bugüne kadar yediklerim arasında en iyisiydi (Basta’nın hakkını yemeyeyim 🙂 ) muhammara da aynı şekilde.

ahal
Ahali 279, Zekeriyaköy

Minekop, yanında gelen garnitürlerle birlikte damağımda enfes bir tat bıraktı. Üstüne yediğimz brownie de gecenin en güzel anlarındandı. Biz akşam yemeği için burayı tercih ettik; ama sonrada öğrendiğim kadarıyla kahvaltıda da oldukça tercih edilir olmuş kısa sürede. Birçok taze üründen oluşan, geniş bir kahvaltıları var ‘Ahali Kahvaltı’ adını verdikleri. Bununla birlikte daha küçük bir kahvaltı dilerseniz, Serpme Kahvaltı seçeneğini deneyebilir, pancake ya da yumurta çeşitlerini de tadabilirsiniz. Akşam yemeği için, kısa ama leziz bir menü hazırlamışlar. Özellikle başlangıçlar (Burrata, edamame, humus, peynir tabağı, şarküteri tabağı gibi…) salatalar, haşhaşlı somon, bonfile gibi ana yemekler denenesi. Bu gizli kalmış bahçeyi mutlaka ziyaret edin. Harika bir kaçamak olacağına inanın!

Ahali 279 Adres: Kumköy Köyü Mah., Kilyos Cad., No 279. Sarıyer, İstanbul

Instagram: @ahali279

İlginizi çekebilir: Ezgi Yeniay’dan “İstanbul’da Kaçamak: Brio Italian Restaurant, Zekeriyaköy”