Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımla Atatürk Arboretumu’na yürüyüşe gittik. Yürüyüş sonrası acıkan karınlar, keşif aşkıyla yanıp tutuşan grubu, sosyal medyada arayışa sürükledi. Derken karşımıza Ahali 279 çıktı. Böylesine güzel bir yerle karşılaşacağımızı bilmeksizin Zekeriyaköy’e doğru yola çıktık. Kapısına geldiğimiz an, harika bi’ yerle karşı karşıya kalacağımızı anladık.

IMG_37941

Kumköy Köyü Mahallesi Kilyos Caddesi’nde Ahali 279. Zekeriyaköy’ün ağaçlarla bezeli yollarını bitirdiğinizde sağ tarafta kalıyor. Kapıdan girdiğinizde kapalı kısmıyla karşılanıyorsunuz; ancak asıl güzel tarafı merdivenden indiğinizde karşınıza çıkan o harika bahçe. Bambaşka bir şehirdeymişsiniz gibi hissettiren bu bahçede, o salıncakta veya tahtadan yapılmış minik yuva gibi alanda saatler geçirebilirim dedim kendi kendime. Büyülendim kısaca.

IMG_36761

Şehre hem bu kadar yakın, bir yandan evden uzakta bir alan bulduğum için mutlulukla menüyü karıştırmaya başladım. Başlangıçlardan humus ve muammara ile köfte ve minekop gibi ana yemeklerden sipariş edip, şarabımız eşliğinde temiz hava, bol gıda kafasına girerek etrafı izledik. Böylesi bir doğa bile burayı sevmemiz için yeterliydi; ancak masaya konan her yemekte apayrı bir şaşkınlık yaşadık. Humus, bugüne kadar yediklerim arasında en iyisiydi (Basta’nın hakkını yemeyeyim :) ) muammara da aynı şekilde.

ahal

Minekop, yanında gelen garnitürlerle birlikte damağımda enfes bir tat bıraktı. Üstüne yediğimz brownie de gecenin en güzel anlarındandı. Biz akşam yemeği için burayı tercih ettik; ama sonrada öğrendiğim kadarıyla kahvaltıda da oldukça tercih edilir olmuş kısa sürede. Birçok taze üründen oluşan, geniş bir kahvaltıları var ‘Ahali Kahvaltı’ adını verdikleri. Bununla birlikte daha küçük bir kahvaltı dilerseniz, Serpme Kahvaltı seçeneğini deneyebilir, pancake ya da yumurta çeşitlerini de tadabilirsiniz. Akşam yemeği için, kısa ama leziz bir menü hazırlamışlar. Özellikle başlangıçlar (Burrata, edamame, humus, peynir tabağı, şarküteri tabağı gibi…) salatalar, haşhaşlı somon, bonfile gibi ana yemekler denenesi. Bu gizli kalmış bahçeyi mutlaka ziyaret edin. Harika bir kaçamak olacağına inanın!

IMG_36771

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?