Pek çoğumuzun her yılın başında yaptığı gibi ben de daha çok kitap okumak, daha çok seyahat etmek, daha farklı tatlar denemek ve daha sağlıklı yaşamak gibi sözler verdim kendime. Yılın ilk ayında da bu yönde alışkanlıklarımı değiştirmeye çalıştım biraz. 2017’nin ikinci ayını geride bırakmaya yaklaştığımız şu günlerde, Ocak 2017 ayı keşiflerimi sizlerle paylaşabilirim.

Kitap: Sana Gül Bahçesi Vadetmedim – Joanne Greenberg

kitap

Hepimizin kendini yaşadığı toplumdan ayrık hissettiği zamanları olmuştur. Bizim gibi düşünmeyen, bizim gibi davranmayan insanlar yüzünden ‘öteki’ olduğumuz durumlar. Deborah’nın hikayesi ise şizofreni ile yaşadığı tecrübenin derinlerini, toplumun bir insanı nasıl ve neye göre anomik olarak nitelendirdiğini gösteriyor. Kendi zihnindeki dünyası ve gerçekteki dünya arasında sıkışıp kalmış ve toplumun onu normalleştirme, ‘iyileştirme’ çabasıyla akıl hastanesine yatırılmış on altı yaşındaki Deborah’nın kendine has tarzı ve düşünce stili; sizin de içinde yaşadığınız topluma, olaylara karşı bakışınızı sorgulatacaktır.

Deborah’nın inşa ettiği ‘YR Dünyası’; kitapta ilginizi canlı tutacak, değişik karakterlere ve özelliklere sahip. Kızın arada kalmışlığı, ailenin hasta kızlarından ötürü topluma ve kendilerine karşı takınmaya çalıştıkları tavırlar, akıl hastanesi tasvirleri; bütün olarak ele alındığında okunmaya değer, etkileyici bir roman.

Film-Belgesel : Babies (Bebekler)

babies

Dünyanın dört köşesinden dört farklı bebek… Namibya, Tokyo, Moğolistan ve California’da aynı anda doğan bebeklerin yaşam alanları, içine doğdukları kültür, yetiştirilme tarzları ile meydana çıkan farklılıkları ele alan, yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile izleyeceğinizi garanti ettiğim belgesel. Çocukların gelişim evrelerinin eş zamanlı olarak yansıtıldığı belgeselde; doğum şekillerinden yemek yeme biçimlerine, banyo yaparken kullanılan yöntemlerden oynadıkları oyunlara kadar ülkelerin, kültürlerin, ‘gelişmişlik’ seviyeleri, toplum yapılarının bireyin gelişimindeki etkileri gözler önüne seriliyor. Batı’nın nimetleriyle bezeli San Francisco, gökdelenlerle sarılı ve teknoloji içindeki Tokyo, Orta Asya’nın en gizemli ve bir o kadar renkli adresi Moğolistan ve Afrika’nın sınırlı kaynaklar ile doğal ortamının bir araya geldiği köşesi Namibya…

Annelerin çocuklara yaklaşımları, kültürlerde bebeğe bakış, gündelik pratikleri hatta kültürlere göre değişen kadının rolü üzerine, insana dair izleyebileceğiniz en tatlı belgeseli mutlaka tavsiye ediyorum. Buradan izleyebilirsiniz.

Dizi: Masum

24b0683a273237f4d355c822c31fea594fe41b3e

Türkiye’nin ilk internet dizisi Masum, Türk televizyonlarında görmeye alışık olduğumuz dizi formatından epey farklı, özgün ve sürükleyici bir dizi olarak ocak ayının en keyifli keşiflerinden biri oldu benim için. İnternet üzerinden yayın yapan blutv aracılığı ile izleyebileceğiniz dizinin şimdiye kadar altı bölümü yayınlandı. Her bir bölümü 45- 60 dakika süren, kurgusu, oyuncu kadrosu ve akışı ile bu yılın en kaliteli yapımlarından biri olmuş. İnternette yayınlanmasının avantajını kullanarak, sansürsüz çektikleri sahneler ile doğallığı yakalayan Masum hakkında daha detaylı yazı için; magger arkadaşım Beste Çebi’nin yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Mekan: Ekşi Maya

ekşi maya

Ocak ayının benim için favori mekanı hiç şüphesiz Ekşi Maya oldu. Resimde görmüş olduğunuz pastayı söz merasimimiz için hazırlatırken tanıştım Ekşi Maya ve çok tatlı sahibi Ecem Hanım ile… Adından da anlaşılacağı gibi ekşi mayalı ekmekleri merkez alıp, yola çıkan mekanda birbirinden doğal ve farklı lezzetler bulabilirsiniz. Tasarımı ve lezzeti için çok içten bir enerji ile çalışıp, bu harika pastayı bize hazırlayan Ecem Hanım ve ekibine bir de buradan teşekkür etmek isterim. Misafirlerimizden övgü dolu sözler aldık pastamız ile ilgili. Gelelim menülerinde deneyimlediğim tatlara… Kesinlikle ilk tavsiyem, alışılmışın dışında tatlara yer veren kahvaltılarını denemeniz… Damla çikolatalı portakallı reçelleri favorim olarak benimle eve geldi bile. Ayrıca tartineleri de tatmanız gereken lezzetleri arasında diyor, daha fazla söz söylemeden bir an önce bu lezzetli deneyimi yaşamanızı diliyorum.

Ekşi Maya Adres: Barbaros Mah. Güniz Sok. No:42,  Çankaya/Ankara

Kozmetik: Nuxe

Nuxe markası da bu ayın güzel ve etkili keşiflerinden biri oldu benim için. Kronik- kuru bir cilt sahibi olarak yıllardır yaz-kış yoğun nem veren ürünler kullanmak durumundayım. Hal böyle olunca ucuz – pahalı birçok ürün denedim. Ne yaparsam yapayım maalesef cildimdeki kuru ve yorgun görüntüyü yok edemiyordum. Reklam gibi konuşmak istemem ama ben mucizemi buldum. Nuxe içeriği temiz, dermo-kozmetik bir Fransız markası. Ürünlerine eczanelerden ve internetten ulaşmak mümkün. Kuru ciltler için nemlendirici kremi ve göz altı kremi bu ayın en verimli keşfi oldu. Fakat cildimde bu kadar büyük bir etki yaratmamda, yeni yılda aldığım ‘daha çok su içeceğim.’ kararımı uygulamış olmam ve günde en az iki buçuk litre su içmiş olmamın da payı büyük, aklınızda bulunsun; cilt güzelliğinin en büyük sırrı bol bol su içmek.

Yeni yılın ilk ayında kendi adıma güzel ve verimli keşiflerim oldu, umarım size de faydalı olur!

Yeni yılda aldığınız tüm kararları uygulamanız ve güzel günler yaşamanız dileğiyle, sevgiler…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN