Hindistan cevizi tutkusunu okyanuslar ötesinden Türkiye’ye taşıyan Ayşe İyigündoğdu ile bu tutkuyu ve markası Coco Mambo’yu konuştuk!

Ayşe iyigündoğdu – coco mambo

_Ayşe merhaba! Öncelikle seni yakından tanıyabilir miyiz? 

Merhaba! 100% Adanalıyım. Taze meyveye olan aşkım oradan geliyor. Aslen Matematik ve Ekonomi okuyan bir finansçıyım. 4 kıtada yaşamış olmam farklı coğrafyadaki Hindistan cevizlerine olan sevdamı tetikledi. Şimdi Coco Mambo ile Türkiye’deki Hindistan cevizi  severlere eğlenceli bir şekilde ulaşmaya çalışıyorum.

DSC_0802

_Çok keyifli bir sektöre atılmışsın! Coco Mambo’nun hikayesini bizimle paylaşır mısın? Fikir nereden çıktı?

Hindistan cevizi benim hayatım. Gece çantam bile Hindistan cevizi. Bunu kişiye özel hale getirmeye El Salvador’da bir gün hamakta sallanırken karar verdim. Kendi başına bile sevimli bir meyve, düşünsenize bir de üstünde isminiz, markanızın logosu, özel gününüzün sosyal medya sloganı yazıyor! Çok sevdiğim ve her gün tükettiğim, içi su dolu olan taze Hindistan cevizlerine Türkiye’de neden ulaşamadığımı sorguluyordum bir yandan da. El Salvador’daki Hindistan cevizi tarlalarından oluşan adaları gezmeye başladım. Türkiye’deki süpermarketlerdeki Paskalya yumurtası kadar olan Hindistan cevizi değildi benim aradığım. Elinizde tuttuğunuzda sizi kavrayacak kadar büyük ve tadı daha creamy olanların peşindeydim. Lojistik olarak El Salvador’dan Türkiye’ye ürün göndermek pek mümkün değildi.  Daha sonra rotamı, dünyanın en büyük Hindistan cevizi üreticisi ülke olan Endonezya’ya çevirdim.

IMG_6371

_Coco Mambo’lar nerede yetişiyorlar? Nereden temin ediyorsun ürünlerinizi?

Endonezya’dan direkt olarak, ağactan başka bir yere uğramadan Hindistan cevizi severlere ulaştırıyoruz Coco Mambo’ları.  Ülke olarak geniş bir coğrafyaya sahip Endonezya. Malezya’nın yanı başı da Endonezya, Papau Yeni Gine’nin yanı da Endonezya. Yaklaşık 12 tarla gezip, toprak örneklerini alıp analiz edip sahipleriyle tanıştıktan sonra, yüzyıllardır bu işi yapan bir çiftçi aileyle ortak oldum. O gün bugündur de sıfırdan, soğuk lojistiğinden gümrüğüne, kişiye özel hale gelmesine, tüketiciye ulaşmasına kadar tüm operasyonu hayata gecirdik. Abimi de bu işe sürükledim, hem mühendis hem de taze meyve uzmanı olduğu için operasyonu şu an o yürütüyor.

_Coco Mambo’nun piyasadaki diğer Hindistan cevizlerinden farkı nedir?

Biz tarladan, ağaçtan çıktıktan itibaren meyveyi takipteyiz. Başka hiçbir yere uğramadan da direkt olarak tüketiciye geliyor. Coco Mambo’lar halihazırdaki piyasada olanlardan oldukça büyük ve taze. Piyasada olan Hindistan cevizleri 1 hüplemede suyu bitecek kadar. Ayrıca ağaçtan çıktıktan sonra birkaç ülke değiştirerek Türkiye’ye geliyor ve arada epey bir zaman geçiyor; bu sebeple taze ve fresh değil. 5 aşamalı bir temizleme işleminden geçiyor, son temizleme Türkiye’de yapılıyor ki alınabilecek maksimum su Hindistan cevizi severlere kalsın.

Kutu olanları karşılaştırmak bile yanlış olur. Çünkü onlar birer şekerli içecek. Aynı ağaçtan gelen Hindistan cevizlerinin tadında bile farklılık oluyor. Doğallığından kaynaklı bir durum. Hepsinin ortalama bir tadı var, dağ ve deniz yanında yetişmesine göre. Evde kendi sütünüzü, yoğurdunuzu hatta matured coconut olduğu icin dış kabuğundan kendi yağınızı bile yapabilirsiniz. Hazır Hindistan cevizi sütlerini almanıza hiç gerek yok. Bizim sloganımız bu sebeple “İç, ye ve sür.

FullSizeRender-14

_Hindistan cevizinin faydalarını bir de senden öğrenebilir miyiz?

Elektrolit ve potasyum zengini olması açısından, spor sonrası çoklukla tercih ediliyor. Günlük almamız gereken mineral ve vitamin açısından günde 1 Coco Mambo diyoruz.

_Coco Mambo’yu ev içi tüketimi dışında nerelerde içebiliriz? Hedef kitlen nereleri?

Özel günlerde, düğünlerde, doğum günlerinde, marka lansmanlarında, otellerde, beach club’larda… Coco Mambo olarak Coco Mambo Hindistan cevizi kıracağı da geliştirdik. Kesici olmayan ve hafif bir alet. Bununla birlikte suyunu ictikten sonar kırıp etini de yiyebilirsiniz. Çok zor gibi görünen kırma işlemini basit ve eğlenceli bir hale dönüştürdük..

Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi edinen ve inovatif lezzetlere açık herkes bizim radarımızda.

Coco Mambo Hindistan Cevizi

_Coco Mambo’nun içerisine Malibu gibi içkiler atınca da leziz oluyor. Sen de bu tarz karışımlar denedin mi?

Suyu doğal olduğu için rom ve benzeri içkilere çok yakışıyor. Hatta herhangi bir hazır püre koymaya gerek kalmadan kolaylıkla leziz bir Piña Colada yapmanız mümkün. Düğünlerde kullanılıyor bu sebepten dolayı. Benim en çok beğendiklerim arasında beyaz şeftali, prosecco ve doğal Coco Mambo suyu ile yapılmış karışım var.

_Biraz daha senden bahsedelim. Bildiğimiz kadarıyla çok fazla seyahat ediyorsun? En son ziyaret ettiğin şehirlerden biraz bahseder misin?

3 kıta arasında gidip geliyorum denebilir. Nikaragua en son gittiğim enteresan yerlerden biriydi.  Turistik olmaması ve kendi özelinde bir yer olmasından dolayı enteresan bir gizemi olduğunu düşünüyorum. NY, Kalimantan ve İstanbul benim için ev anlamına geliyor. Yaşadığım en güzel şehirlerden biri hala Sydney, masterımı orda bitirmiştim.

_İstanbul’dayken nerelere gidiyorsun?

Her an her yerden çıkabilirim. Cihangir, Çukurcuma, sahil şeridi ve doğa ile iç içe olan her yer diyebiliriz. AVM’lerden olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum.

_Coco Mambo’lara nasıl sahip olabiliriz?

[email protected]‘a email atmanız yeterli. Minimum 10 adet gönderim yapıyoruz. Kreatif ekibimiz ve operasyonumuz oldukça kuvvetli. Kolaylıkla sipariş verip 5-7 iş günü içerisinde size özel Coco Mambo’lara sahip olabilirsiniz. Devamında tarifler de yolluyoruz.

Teşekkürler!