Taylan Biraderler’in yönettiği ve senaryosunu Berkun Oya’nın yazdığı “Azizler” filmi yakın zamanda Netflix’te yayına girdi. Vavien’den sonra uzun süredir sinema filmi çekmeyen Durul Taylan ve Yağmur Taylan bu filmle muhteşem dönüşünü gerçekleştirmiş gibi görünüyor. 

Taylan Biraderler
Taylan Biraderler | Fotoğraf: hurriyet.com.tr

Filmde tekdüze ve sıkıcı hayatından bunalan Aziz’i (Engin Günaydın), bir yandan da ölüm ve yalnızlık nedeniyle kafayı yeme raddesine gelmiş Erbil’i (Haluk Bilginer) izlerken ben açıkçası kendimle bağdaştırdığım çok fazla yön gördüm. Bu konuların trajikomik bir yönden çok başarılı bir şekilde ele alındığını söyleyebilirim. Yer yer şaşırıp üzülüp yer yer de kahkahalar attığım bir 90 dakika geçirdim. 

Kısa bir süre önce elinden “Bir Başkadır”ı izlediğimiz Berkun Oya yine karşımıza çıkıyor ve kaleme aldığı bu senaryoyla bizi mest etmeyi başarıyor. Fakat bahsetmek istediğim başka bir yön de çekim tarzı ve müzik seçiminin başarılı olması. Görüntü yönetmeninin de bu harika ekiple çok uyumlu olduğunu söyleyebilirim. Senaryoda da emeği bulunan Taylan Biraderler aslında sinemada bize özlediğimiz tarzı geri getirmiş oldu. 

Öner Erkan, Engin Günaydın, Fatih Artman
Öner Erkan, Engin Günaydın, Fatih Artman | Fotoğraf: ekranom.com

Bir yandan absürt ve şaşırtıcı diğer yandan da bir o kadar gerçekçi ve doğal olan hikaye ve karakterler filmde çok güzel bir şekilde harmanlanarak seyirci karşısına çıkıyor. Azizler aslen Aziz’in bu hayattan bunalıp yalanlarla başlattığı kaçış hikayesi üzerinden ilerlese de yan karakterler de bizi Aziz kadar kendine çekmeyi başarıyor. Ajansın patronu Alp (Öner Erkan) onca paraya rağmen kendisini yalnız hissederken, bir başka çalışan Cevdet (Fatih Artman) de ondan farklı değil.

Karakterlerin hepsinde hakim bir mutsuzluk ve gerginlik hali var. Çocuk oyuncu Göktuğ Yıldırım’ın canlandırdığı “Denyo” Caner karakteri de filmin yine kara mizah yönünü destekliyor. Fazlasıyla başarılı bulduğum bu oyunculuk karşısında da sevgili küçük oyuncumuzu takdir etmeden geçemeyeceğim. Burada aslında gerçek hayatta var olan stereotipleşmiş ebeveyn tipine de sert eleştiriler bulunuyor diyebilirim. 

azizler-12
“Denyo” Caner | Fotoğraf: kronos34.news

İrem Sak, Binnur Kaya ve İlker Aksum gibi nice iyi oyuncunun yer aldığı muhteşem kadroyla birleşen film son zamanlarda çokça eğilim gördüğümüz absürt komedi – kara mizah filmleri arasında iyi bir yer tutmayı başarabilir mi onu ilerleyen günlerde göreceğiz ama benim açımdan üst sıralarda yerini aldı bile. Daha fazla spoiler vermeden sizi filmle başbaşa bırakıyorum. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Yurt Gazetesi

İlginizi çekebilir: Irmak Asaad’dan 9 Kere Leyla