90’lar; pop ve rock’ın altın zamanlarının yaşandığı, tarz bir görünüm elde etmenin bir t-shirt, yüksek bel bir jean ve sneaker ile kolayca mümkün olduğu, her detayıyla kendine özgü, biraz da asi yıllardı. Eminiz ki o yılları bilen kime sorsak, 90’ların tadı bir başkaydı diyecektir. Siz de böyle düşünüyorsanız, güzel haber! Size 90’ların nostalji kokan ve cool havasını geri getiren müthiş bir etkinlikten bahsetmek istiyoruz. Önümüzdeki yaklaşık bir ay boyunca, Gayrettepe Petra’da yer alan Reebok Pop Up Store’da, Reebok bünyesinde birbirinden özel workshop’lar ve konuşmalar gerçekleşecek. Hazır olun, başlıyoruz!

Reebok Pop Up Store’da Aztrek ile Mart ayı nasıl geçti?

Reebok Classic’in neon stiliyle yeniden tasarlanan 90’lar doğumlu sneakerı Aztrek’93, hepimizin uğrak noktalarından Petra Gayrettepe‘de, 1 ay boyunca bizlere 90’lı yılları yeniden yaşattı. Her Çarşamba 90’lardan izler taşıyan atölye ve workshop’lar, her Cumartesi ise kendi alanlarında ilham kaynağı olan değerli isimlerler bizlerle buluştu. Peki Reebok Pop Up Store‘da, Mart ayında neler yaşandı?

_Reebok Pop Up Store’da 90’lar dalgası, 9 Mart’ta Duygu Özaslan ve kendisinin çocukluk deneyimlerinden yola çıkarak o yıllardan günümüze değişen mecralar, içerikler üzerine gerçekleştirdiği konuşmasıyla başladı.

_13 Mart’ta ise hep birlikte Serigrafi Baskı atölyesindeydik. Manolya Urkan ile Aztrek çantalarına baskı yaptık, bir yandan çok eğlendik, bir yandan yaratıcılığımızı geliştirdik.

_90’ların unutulmaz şarkılarından bahsetmeden olmaz diyerek, 16 Mart’ta Ekin Beril ile 90’lardan günümüze, sokak kültürü ile iç içe gelişen müzik trendlerinden konuştuk.

_20 Mart’ta D-I-Y Sticker workshop’unda, 90’lar denince hepimizin ilk aklına gelenlerden olan sticker dünyasına adım attık. Hepimiz bilgisayarımızı, defterimizi kendi tasarladığımız stickerlar ile süsledik.

_Reebok’ın damgasını vurduğu dönemlerden biri olan 90’lar modasına dair tüm merak ettiklerimizi 23 Mart’ta, stil danışmanı Deniz Marşan‘a sorduk.

_27 Mart’ta ise Tattoom Gallery ile birlikte Geçici Dövme workshopunda, kendi geçici dövmelerimizi yarattık!

_Bu nostaljik ve keyifli konuşma serisini, 30 Mart’ta Selen Akyüz ile tamamladık. Kendisi 90’lardan günümüze sneaker’ların geçirdiği evrimden bahsederken, MBFWI FW’19 Runway’de sergilediği “Simulation Theory” adlı koleksiyonunda Reebok Classic birlikteliğine dair detayları bizlerle paylaştı.

_Son olarak, 3 Nisan’da Kişiye Özel Sticker workshop’unda bir araya geldik. Reebok’larımızı kişiselleştirerek sadece bize özel bir Reebok sneaker’a sahip olduk.

_Bu bir ay boyunca, her Pazar 13.00 – 17.00 saatleri arasında Reebok Classic Atari Turnuvası‘na katıldık! Mart sonunda bu turnuvalarda birinci olanlar, Reebok Classic’ten sürpriz hediyelerle buluştu!

***

Şimdilerde hepimizin hayatında büyük yer kaplayan medya, tahmin edebileceğiniz üzere 90’lı yıllarda oldukça farklıydı. Her konunun rahatça eleştirilebildiği haberlerden, bir sonraki bölümünün ailece heyecanla beklendiği dizilere ve mizah programlarına medyayı ilgilendiren tüm alanlara büyük bir özgürlük ve samimiyet hakimdi. 90’lı yıllar, radyoda ünlü isimleri saatlerce dinlediğimiz, kimsenin elinden dergi ve gazete düşürmediği yıllardı. Neden mi? Dijital medya yoktu çünkü!

90’lar müziğiyle ilgili anlatılabilecek sayısız olay ve bahsedilmesi gereken birçok efsane isim olsa da, genel olarak bu yıllarda pop ve rock türlerinin altın zamanlarını yaşadığı bir gerçek. Dijital müzik platformlarının var olmadığı veya ‘müzik indirme’ gibi konseptlerin yer almadığı 90’larda milyonlarca albüm satılırdı. Tarkan ve Şebnem Ferah gibi yıldızların parladığı, Barış Manço ve Cem Karaca dinlemeye doyamadığımız yıllardı o yıllar.

O dönemlerden günümüze değişen mecralar ve içerikler hakkında konuşmak ilginizi çekiyorsa, başarılı moda ve lifestyle içerik üreticisi Duygu Özaslan‘ın 9 Mart‘ta kendi çocukluğu ve deneyimlerinden yola çıkarak yapacağı konuşmayı kaçırmayın. O yılların ritim ve melodilerine dair nostaljik bir yolculuğa çıkmak isteyenleri ise, özgün tarzıyla fark yaratan Ekin Beril‘in 16 Mart‘ta 90’lardan günümüze, sokak kültürüyle iç içe gelişen müzik trendlerini anlatacağı konuşmasına alalım. Her iki etkinlik de saat 15.00’te gerçekleşecek.

90’lar demişken o yılların modasından bahsetmemek olur mu? Modanın belki de en asi döneminden bahsediyoruz! 90’lar özenli ve renkli giyinmenin yerini rahatlık ve sadeliğe bıraktığı yıllardı. Yüksek bel ve yırtık kotların, deri ceketlerin ve tulumların revaçta olduğu yıllara tabi ki her kıyafet ile yakışan sneaker’lar eşlik ederdi. Tam da bu noktada, sizi Reebok’un 90’lardan ilham alarak yarattığı yeni tasarımı Aztrek 93 ile tanıştıralım! İlk kez 93’te off-track koşu ayakkabısı olarak üretilen Aztrek, cesur çizgileri ve renk bloklu desenleriyle yeniden karşımıza çıkıyor. Koleksiyonun tasarım imzası ise Gigi Hadid’e ait.

Reebok’un damgasını vurduğu dönemlerden biri olan 90’lar modasına dair merak ettikleriniz varsa, stil danışmanı Deniz Marşan 23 Mart‘ta sorularınızı yanıtlıyor olacak. 30 Mart‘ta ise tasarımcı Selen Akyüz, 90’lardan günümüze sneaker’ların geçirdiği evrimden bahsederken, MBFWI FW’19 defilesindeki Reebok Classic birlikteliğine dair detayları paylaşacak. Her iki etkinlik de saat 15.00’te gerçekleşecek.

Reebok’un keyifli etkinlikleri bitmiyor; 13 Mart‘ta Serigrafi Baskı, 20 Mart‘ta D-I-Y Sticker, 27 Mart‘ta Geçici Dövme ve 3 Nisan‘da Kişiye Özel Sneaker workshop’ları 13.00 – 17.00 saatleri arasında sizleri bekliyor. Etkinliklerin gerçekleştirdildiği 1 ay boyunca ise, her Pazar 13.00 – 17.00 saatleri arasında Reebok Classic Atari Turnuvası gerçekleşecek ve sizi 90’lara geri götürecek. Bu turnuvalarda birinci olanlar, Reebok Classic’ten sürpriz hediyeler kazanacak!

Reebok’un bu müthiş etkinliği, 90’ları hatırlayanların anılarını tazelerken, o yılları bilmeyenler için keşif dolu bir deneyim olacak!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN