Babalar Günü kutlu olsun! Babanızla dopdolu bir hafta sonu geçirirken programınıza bir de film izlemek isterseniz, westernden aile dramlarına, aksiyondan animasyona farklı türlerdeki önerilerimize göz atabilirsiniz. Babanızla vakit geçirmek için sayısız bahaneden sadece bir tanesi olan Babalar Günü’nde, onunla birlikte film izlemek isterseniz, işte babanızla izleyebileceğiniz filmler:

Ve bir not… İstiklal Caddesi ve Beyoğlu’nun ayakta kalan son bağımsız sinemalarından biri olan Beyoğlu Sineması, zor günler yaşıyor. Ay sonunda kapanma kararı almasına rağmen, gerçek sinefillerin sosyal medyada örgütlenmesi ve çabaları sonucu içimiz biraz umut doldu. Beyoğlu ve Pera Sinemaları’ndan oluşan Beyoğlu Sineması’na destek olmak isterseniz, listemizdeki filmlerden Genç Karl Marx‘ı her gün 21.00 seansında Pera Sineması’nda izleyebilirsiniz. Her iki salonu da Başka Sinema salonu olan sinemanın programında bu hafta ayrıca 1987 yapımı başyapıt Anayurt OteliEmir Kusturica filmi On the Milky Road (Aşk ve Savaş)tüm dünyada ilgiyle izlenen İstanbul kedileri belgeseli Kedi ve İzlanda’dan sımsıcak bir büyüme hikâyesi olan Heartstone (Gençlik Başımda Duman) var.

Babayla İzlenecek Filmler

To Kill a Mockingbird | 1962, Robert Mulligan

Kahraman babalara…

Amerikan edebiyatının en başarılı romanlarından Bülbülü Öldürmek’in sinema uyarlaması, 60’lı yıllarda Gregory Peck’in güçlü performansıyla hayat bulmuştu. Amerikan toplumundaki ırkçılığın zirvede olduğu bir dönemde siyahi bir adamı haksız suçlamalara karşı savunan bir avukat olan Atticus Finch, aynı zamanda çocuklarına da önyargısız bir hayat görüşü aşılıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.3/10

Kramer vs. Kramer | 1979, Robert Benton

Fedakar babalara…

Eşi tarafından terk edilen reklamcı bir baba, bu beklenmedik gelişme karşısında kendini hem gecesi gündüzü olmayan işinde çalışmak hem de tek başına oğluna bakmak zorunda kaldığı zor ve yorucu bir hayatın içinde bulur. Fakat bu ayrılık tüm zorluklarına rağmen oğluyla arasındaki bağı da güçlendirir.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

La vita è bella (Life Is Beautiful) | 1998, Roberto Benigni

Duygusal babalara…

Onlarca Holocaust filmi arasında belki de en çok ağlatırken en iyi hissettireni, en masalsı olanı… II. Dünya Savaşı sırasında ailece götürüldükleri toplama kampında yaşadıklarını küçük oğluna bir oyun ve bir masal gibi aktarmaya, onun gerçeklerle yüzleşmesini engellemeye çalışan bir babanın çabaları, hem başrolde izlediğimiz hem de filmin yönetmenliğini üstlenen Roberto Benigni’ye onlarca ödül kazandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

Memento | 2001, Christopher Nolan

Yenilikçi babalara…

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bilimkurguların ve yaratıcı fikirlerin ustası Christopher Nolan’ın ilk filmlerinden olan Memento, oyuncaklı kurgusuyla şaşırtan, gizemli yapısıyla hayrete düşüren bir filmdi. Kısa vadeli hafıza problemi yaşayan bir adam, eşinin katilini ararken bir yandan hafızasıyla savaşmak zorunda kalıyor, filmin bu mücadeleye uygun olarak geriye doğru ilerliyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Road to Perdition | 2002, Sam Mendes

Gerilimi seven babalara…

Hem başarılı bir dönem ve suç filmi, hem bir çizgi roman uyarlaması hem de bir baba-oğul hikâyesi…1930’ların Chicago’sunda bir seri katilin küçük oğlu babasını iş başında yakaladıktan sonra her ikisi de hedefteki isimlere dönüşüyor, nefes kesen, aile içi entrikalarla süslenen bir kovalamaca başlıyordu. Filmin oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Daniel Craig, Paul Newman, Jude Law ve daha fazlası yer alıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Finding Nemo | 2003, Andrew Stanton

Çocuk kalan babalara…

Pixar’ın en sevilen animasyonlarından Finding Nemo, balıkçılar tarafından yakalanan oğlunu bulabilmek için okyanusları aşarak Sydney’e kadar yüzen bir baba balığın komik ve duygusal hikâyesini anlatıyordu. Yol boyunca türlü tehlikeyle karşılaşan, farklı deniz canlılarıyla tanışan ve birçok korkusuyla yüzleşen Marlin’e yolculuğu boyunca, ‘balık hafızalı’ Dory eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Pursuit of Happyness | 2006, Gabriele Muccino

Çalışkan babalara…

Will Smith’in oğlu Jaden Smith’le birlikte rol aldığı, gözyaşı garantili bu film, Christopher Gardner’ın gerçek hikâyesini anlatıyor. Satmayan bir ürünü pazarlamaya ve ailesini geçindirmeye çalışan bir babanın çaresizliğini ve kararlılığını konu alıyordu. Will Smith’in performansının üstünlüğünde büyük ihtimalle gerçek oğluyla rol almasının da payı vardı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

3:10 to Yuma | 2007, James Mangold

Western seven babalara…

Vahşi Batı’da bir çiftlik sahibi, azılı bir suçluyu Yuma kasabasındaki mahkemeye götürecek 3:10 trenine teslim etme görevi için gönüllü olur. Çiftçi (Christian Bale) ve oğlunun (Logan Lerman) tüm çabalarına rağmen, haydutun (Russell Crowe) manipülatif yetenekleri bu basit görünen görevi zora sokar. Bir yeniden çevrim olan bu başarılı western, babanıza çocukluğunda izlediği westernleri hatırlatırken, size de çağımızın en yetenekli oyuncularından ikisini başarılı bir suç filminde izleme fırsatı sunacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Skyfall | 2012, Sam Mendes

007 hayranı babalara…

Yıllar boyunca süren, yüzü değişse de karizmasından hiçbir şey kaybetmeyen James Bond’un maceraları arasında son yıllarda en çok dikkat çeken, hem eleştirmenler hem de izleyici taradından eşit derecede zirveye çıkarılan Skyfall, ünlü ajanı Daniel Craig’in canlandırdığı ikinci Bond filmiydi. Kapalıçarşı’nın çatısından okyanus ortasındaki adalara uzanan maceralarında Bond, saldırıya uğrayan MI6’i savunmak için varını yoğunu ortaya koyuyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Le jeune Karl Marx (The Young Karl Marx) | 2017, Raoul Peck

Felsefe düşkünü babalara…

Komünist Manifesto’nun yazıldığı günlerde geçen ve adı üzerinde, genç bir Karl Marx’ın hayatına odaklanan film, sürgüne gönderilen ünlü düşünür, ekonomist ve devrimcinin tanık olduklarını ve yaşadıklarını güçlü bir sinema diliyle anlatıyor. Gençliğinde ya da halen politikayla yakından ilgili, felsefeyi seven bri babanız varsa ve onunla sinemada bir film izlemek istiyorsanız, doğru seçenek bu!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri