Geçtiğimiz haftalarda Smarana Healing küratörlüğünde Grandma’s Wonderland’de düzenlenen Back To Earth etkinliğine katıldım. Silivri’de şehrin kalabalığından uzak, doğa ile iç içe bir çiftlikte, sabah yogasından ses terapisine kadar çeşitli “wellness” aktiviteleriyle hem topraklanma hem de doğadan şifalanmayı deneyimledim. Üstelik Grandma’s Wonderland’in kendi yetiştirdiği mahsullerle hazırladığı yemekler ve kendi bağlarının üzümlerinden yapılmış şaraplarla gastronomi anlamında da doyurucu bir hafta sonu oldu.

2-288
Back to Earth | Fotoğraf: grandmaswonderland.com

Grandma’s Wonderland

Öncelikle bilmeyenler için Grandma’s Wonderland’den kısaca bahsetmek isterim. Burası şehirli bir ailenin İstanbul’a 1-1,5 saatlik uzaklıkta yer alan Silivri’de inşa ettiği harika bir çiftlik. İçinde barındırdığı 17 odalı otel ve gastronomi anlamında oldukça ileri düzeyde bir restorana ek olarak, şehirden uzaklaşıp nefes alabileceğiniz ve topraklanabileceğiniz huzurlu bir doğaya sahip. Çiftliğin restoranı The Barn, “topraktan sofraya” ve sıfır atık yaklaşımıyla, lezzetli ve çevre dostu bir yemek deneyimi sunuyor. Mutfağa giren sebze ve meyveleri, kendi bahçelerinde ata tohumlarından yetiştiriyor, işlemeden hemen önce topraktan alıyor. Lisans eğitimini Gastronomi ve Mutfak Sanatları üzerine alan Şef Buğra Özdemir, Danimarka’da Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış. Yüksek lisansını Sürdürülebilirlik alanında yapıp, tezini “Yeşil Michelin Yıldızı” üzerine yazmış.

Back to Earth Etkinliği

Cuma akşamı başlayan etkinliğin ilk gününde, Grandma’s Wonderland’in kendi bağlarında yetiştirdikleri üzümle yaptıkları ev şarabı eşliğinde karşılandık. Bahçede yaktıkları ateşin etrafında hem diğer katılımcılarla tanıştık hem de ev sahibi Özgün Hanım’dan programın detaylarını dinledik. Ardından Şef Buğra Özdemir ve ekibinin hazırladığı yemekleri tattık. Grubun tek veganı olmama rağmen, başlangıç tabağından ana yemeğe ve tatlıya kadar leziz vegan seçenekler hazırlamış olmaları beni çok mutlu etti. Özellikle fesleğen soslu pancar carpaccio, Ege otu enginar ve bezelyeli kuzugöbeği mantarının tadı damağımda kaldı!

Ertesi sabah Nihan Altuğ Bayraktar eşliğinde yoga yaparak dingin bir sakinlikle güne başladık. Kahvaltının ardından Baki Cihangiroğlu bize kristal taşlar ve Litoterapi üzerine bilgiler verdi. Ruh, beden ve zihin dengesini sağlamak amacıyla kristallerin enerjilerinden nasıl faydalanabileceğimizi dinledik. Daha sonra Mono Earth’ün düzenlediği Hikaru Dorodango atölyesine katıldık. Amaç Kapadokya bölgesinden elde edilen toprak topları sabır ve incelikle işleyerek, parlak kusursuz bir küre elde etmekti. Dikkatimin dağıldığı anda bozulan küreleri kusursuz hale getirmek için 1-1,5 saat boyunca odaklanmak durumundaydım. Gerçek bir “mindfulness” aktivitesi olduğunu söylemeliyim. Paralelde başka bir grup da Candle&Friends’in düzenlediği soya mumu atölyesine katıldı.

Öğle yemeğinde yine ev şarapları eşliğinde The Barn ekibinin leziz vegan yemeklerini tattım. Ardından Pınar Taşkınlar eşliğinde ilk defa duyduğum Qi Gong’u deneyimledim. Meditatif ve fiziksel olarak aktif unsurları birleştiren Qi Gong, Çin tıbbındaki temel egzersiz sistemiymiş. Bu egzersizler Qi enerji akışını güçlendirip dengelemeye ve aydınlanmaya yardımcı olmak için tasarlanmış. Sonrasında Can Dedeoğlu çeşitli gonglar, Tibet kaseleri, çanlar ve diğer enstrümanlarıyla ses terapisi uygulayarak, farklı frekanslarla bizi derin meditatif bir hale getirdi. Daha önce de ses terapisine katılmıştım ama enstrümanları o kadar uyumlu ve melodik bir şekilde çaldı ki… Gerçekten çok farklı bir deneyimdi.

Akşam Grandma’s Wonderland’in üzüm bağları arasına boylu boyunca uzun bir yemek masası hazırlamışlardı. Yine kendi bahçelerinden elde ettikleri mahsullerle harika bir gastronomi şöleni yaşattılar. Etkinliğe katılmayıp sadece bu yemek için gelen bir sürü kişi vardı. O akşam kedimin hastalığı nedeniyle ayrılmak durumunda kalsam da ertesi günün etkinliklerine de kısaca değinmek isterim. Sabah yogasının ardından somatik nefes pratiği, ses banyosu ve sanat terapisi atölyelerine ek olarak sinir sistemi regülasyonu ve Yuvam Dünya’nın iklim kriziyle mücadelesi üzerine sohbetlere yer verilmiş.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Back to Earth etkinliğini her ilkbahar ve sonbahara girerken düzenlemek gibi bir planları var. Bir sonraki için takipte olmanızı tavsiye ederim. Namaste!

Kapak Fotoğrafı: grandmaswonderland.com

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den İstanbul Healing Academy