Ben de herkes gibi bayramda bir yerlerdeydim. Bu sene rota olarak uzun zamandır gitmediğim Bodrum’a gittim. Akşamları farklı programlar yapalım, önceden gitmediğimiz restoranlara gidelim derken; Bitez’de Bağarası Evi adlı mekan önerisiyle geldi Kerem. İyi ki de bu fikir aklına gelmiş, Bağarası uzun zamandır gittiğim en kendine has, en güzel mekandı. Umarım hep bu şekilde kalır.

Konum

Ümmühan ve İsmail Girgin çiftinin işlettiği Bağarası, gerçekten bir bağ arasında. İkilinin birkaç sene önce kiraladığı portakal bahçelerinin ortasında, ağaçların altında kalan bir bölümde yer alıyor restoran. Ağaçlardan lambaların sarktığı, arkada Barış Manço, Zeki Müren, Sezen Aksu’nun nostalji şarkılarının çaldığı, bol çiçekli, bol oksijenli bir ortam burası.

Bağarası Bitez
Bağarası Bitez

Günlük ev yemeklerinin çıktığı Bağarası’nda, bir de et yemekleri yiyebiliyorsunuz. Restorandaki tüm yemekler dillere destan: Biz ortaya erik soslu pırasa, barbunya, börülce, yoğurtlu patlıcan, otlu mücver, leziz bir salata istedik. Tabii rakımızı da bu güzel ortamda sofradan eksik etmedik. Mezeleri bitirdikten sonra ortaya inanılmaz leziz bir kıtır mantı geldi. Rulo yapıp kızartılmış hamurun üzerine yoğurt ve kıyma serperek özel mantısını yaratmış Ümmühan Hanım. Ne kadar başarılı olmuştu, kelimelerle anlatamam!

Bağarası yemekler
Bağarası Bitez

Ana yemek olarak ise farklı et çeşitleri siperiş ettik; ortaya köfte, kuzu şiş, kuzu pirzola geldi. Beni en çok mest eden yemek ise kuzu şişti. Ümmühan hanım, şişleri bahçesindeki sakız ağacının dallarından yapıyormuş; o yüzden kuzu şişleri yerken arkadan hafif bir sakız tadı geliyor. Tadını siz hayal edin!

Şimdi iyi dinleyin!

Bağarası sadece bu unutulmaz ortam ve yemeklerden ibaret değil. Bunlara bir de İsmail Bey’in fıkraları ekleniyor 🙂 Misafirlerle birebir ilgilenmeyi çok seven İsmail Bey, tüm gece boyunca elinde düdükle geziyor. Düdüğü çalınca, Bağarası müşterilerinin sessiz olmasını bekliyor ve bir sandalyenin üzerine çıkıp fıkra anlatıyor! Tabii, hafif alkol de fıkra ile birleşince ortam tam bir şenlik havasına bürünüyor.

İsmail Girgin

İsmail Bey’e gecenin sonunda theMagger’dan bahsettim ve restoranlarını buraya yazacağımı söyledim. Çok sevindi ve altına bir not yaz dedi; “Çay, kahve servisimiz yoktur!” 🙂 Evet, gerçekten de doğru; mekan kalabalıkken çay servis etmiyorlar yoksa ekip olarak masalara yetişemiyorlar. Servis aksamasın diye böyle bir çözüm bulmuş Girgin ailesi.

Yolunuz Bodrum’a düşerse, Bitez’e gidin, eşsiz Bağarası deneyimini mutlaka yaşayın derim. Böyle hikayeleri olan, kendiyle barışık işletmeler bulmak oldukça zor. O yüzden bulunca sıkıca sarılmak, beğenecek, anlayacak kişilere anlatmak, olabildiğince desteklemek gerek. Herkese iyi haftalar!

Bağarası Restoran Adres: Pınarlı Cd No:59, Bitez/Muğla
Bağarası Bitez Telefon: (0252) 363 7693