Son günlerde hafta sonu bişeyler yapmak istediğimde aklıma gelen ilk şey karşıya geçmeden, Anadolu Yakası’nda güzel zaman geçirebileceğim bir yer bulup bulamayacağım. Kadıköy’de bu tip yerler çok evet; ama daha sakin, kalabalık olmayan, nezih bir mekan arayışında bahsedeceğim bu iki yeri mutlaka bir kenara yazın.

Porter Bar B.Q & Craft Cocktails Konum

PORTER
Porter Bar, Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar’da bulunan Porter, henüz üç haftalık; ancak kaliteli şeylerin çabucak keşfedildiğinin açık bir göstergesi olarak çoktan koskoca bir müdavim kitlesi oluşturmuş durumdalar. Öyle ki cumartesi var olan canlı müzik etkinliklerinde rezervasyon yaptırmazsanız kapıda kalmanız olası. Mutlaka bir cumartesi buraya gelin derim çünkü cazın en güzel örneklerini burada dinlerken özel kokteyl çeşitleri ve London Porter birası eşliğinde saatler geçirmek bir harika! Eğlenmek için gelmek bir yana, lezzetli yemek severlerin de kesinlikle uğraması gerekiyor. Zaten bir kez geldiğinizde, bundan sonra hep aklınızda olacağına eminim. Özellikle et ve sushi konusunda inanılmaz iddialılar. Öyle boş bir iddiadan bahsetmiyorum. Sushi sevmeyen beni bile sushi sever kıldılar diyebilirim. Etlerde de özel pişirme teknikleri uygulanıyor, bu sebeptendir ki menüdeki bazı seçenekler yalnızca belli saatlerde bulunuyor. Meşe odunlu barbeküde pişen dana kaburga, brisket, kuzu kol gibi çeşitler 17:00’den sonra bulunuyor. Siz öncesinde gelirseniz, enfes başlangıçlarından birini, burgerlerini, salata veya sushilerini tercih edebilirsiniz. Tatlılarda da churro ve brownie harika görünüyor benden söylemesi. Porter’ın bir diğer güzel özelliği de personelin güleryüzlü ve yardımsever oluşu. Menüde size uygun olan yemeği de kokteyli de bulmanız için epey çaba sarfediyorlar. Yemek öncesi sushi ikramı yaparak sizi şölene hazırlıyorlar. Sade ve şık dekorlu, lezzetlerin damak çatlattığı bu mekanda bir akşamınızı mutlaka geçirin.

Porter Bar BQ & Craft Cocktails Adres: Göztepe Mah. Bağdat Cad. No:199/A Kadıköy / İstanbul

Nihavend Meyhane Konum

nihavend
Nihavend Meyhane

Bağdat Caddesi’nde Caddebostan Migros’u bilmeyen yoktur sanırım. Hemen karşısında çok da mutlu etmeyen mekanlar açılmıştır bildim bileli. Nihavend ise sonunda bu dükkan şeytanın bacağını kırdı dedirtiyor. Caddebostan Barlar Sokağı’nda bulunan meze-balık restoranlarını çok da başarılı bulmadığımdan olsa gerek, burası beni çokça şaşırttı. Hem buz mavisi ağırlıklı dekoru, hem servisi hem de lezzetleri çok başarılıydı. Özellikle sokağı gören bir masada oturup, masaya gelen mezeler eşliğinde arkadan gelen sesle Zeki Müren şarkıları dinlemek bana keyifli geldi. Meze dolabından seçiminizi yaparken, özellikle yeni yapılmış olanları gösterip yardımcı oluyorlar, ben gittiğimde patlıcan salata yeni çıkmıştı ve enfesti. Levrek marin ve Girit ezme de aynı derecede başarılıydı. Klasik seçeneklerin yanı sıra burada balık pastırma ve isli uskumru gibi değişik çeşitler de mevcut. Benim gibi balıkseverlerdenseniz balıklarını mutlaka tadın, hepsi çok taze; ama balık yemeyenler için de etler tavsiyemdir.

Nihavend Meyhane: Caddebostan Mah. Caddebostan İskele Sok. No:44/A, Kadıköy / İstanbul