Her geçen gün artan nüfus ile birlikte artık kafelere, restoranlara sığmamaya başlıyoruz. Gelişen talepler doğrultusunda yeni açılan mekanların sayısı da hızla artmaya devam ediyor. Açıkçası yeni tatları yeni şeflerin elinden denemek benim için güzel bir deneyim oluyor. Anadolu Yakası da restoran ve kafe artışına kayıtsız kalmadı. Eskiden Bağdat Caddesi, tüm gençlerin gözdesi ve uğrak yeriyken bir anda kiralardaki artış, mağazaların ve restoranların kapanmasına sebep olmuştu.

Voi, Bağdat Caddesi
Voi, Bağdat Caddesi | Fotoğraf: Instagram / @voicoffeecompany

Sanırım bu nüfus artışında en çok yeniden göze girmeye aday lokasyon Bağdat Caddesi. Ben de yeni açılan ya da olup da ne zamandır gitmediğimiz yerlere gittim. İşte, Bağdat Caddesi’nin yeniden yükselişinde dikkat çeken yerlerden bazıları;

Bağdat Caddesi’nde Yemek Mekanları

Maybe Konum

Maybe, Bağdat Caddesi
Maybe, Bağdat Caddesi | Fotoğraf: Petite Guide

Kalamış’ı da Bağdat Caddesi listemize ekledim, çünkü en çok sevdiğim yerlerden biri Kalamış. Maybe, erken gitmeniz gereken yerlerden biri çünkü mekan küçük. Gittiğinizde de sıra beklemenize değecek kadar lezzetli tatlara sahip. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinde tercih edebilirsiniz.

Brasserie Noir Konum

Brasserie Noir
Brasserie Noir | Fotoğraf: Petite Guide

Kesinlikle Bağdat Caddesi’nin en şık ve en güzel menü içeriğine sahip restoranı Brasserie Noir. Menü çok zengin ve senelerdir Bağdat Caddesi’nin de vazgeçilmezi. Caddenin biraz daha sakin bir yerinde olduğu için gerçek anlamda keyifle yemek yiyebilirsiniz. Burada bir de karaoke odası var dolayısıyla arkadaş gruplarınızla gittiğinizde sadece yemek keyfi değil, karaoke keyfi de yapabilirsiniz.

Comfy  Konum

Comfy
Comfy, Bağdat Caddesi | Fotoğraf: Petite Guide

Yeni açılan yerlerden birisi daha Comfy. Şaşkınbakkal’da ara sokakta olması yine huzurla oturabileceğiniz bir yer olmasını sağlıyor. Burası, ekşi mayalı ekmekleri ve günlük çıkan lezzetler dışında yine hem kahvaltı için hem de öğle yemeği için gelebileceğiniz çok tatlı ve geldiğinize hiç pişman olmayacağınız bir mekan.

39 Kalamış Marina Konum

39 Kalamış
39 Kalamış | Fotoğraf: Petite Guide

39 Kalamış, Kalamış’ta açılan 39 Kalamış Marina Oteli’n restoranı. Kalamış zaten başlı başına huzurlu bir yerken, tadını çıkartmanıza yardımcı olan bu restoranda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Boter  Konum

Boter
Boter | Fotoğraf: Petite Guide

Yine Kalamış’ın en güzel yerlerinden biri Boter. Burası da küçük bir mekan. Günlük, taze çıkan lezzetlerin yanı sıra burada da kahve ve sohbet keyfi yapılması şiddetle tavsiye edilir. Arkada da küçük bir bahçesi var. Saklı bahçelere bayıldığımı biliyorsunuzdur. 🙂 

Grace Konum

Grace, Bağdat Caddesi
Grace, Bağdat Caddesi | Fotoğraf: Petite Guide

Grace, Suadiye’de yine gözlerden uzak bir mekan. Menüsü oldukça geniş. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için güzel bir tercih.

Sour and Sweet Artisan Bakery  Konum

Sour and Sweet Artisan Bakery
Sour and Sweet Artisan Bakery | Fotoğraf: Petite Guide

Sour and Sweet Artisan Bakery‘nin tatlılarını denemeden geçmeyin! Caddebostan’da deneyimleyebileceğiniz yine kaliteli kafelerden bir tanesi. Öğle saatlerinde de sıcak yemek servisi oluyor. Her gün farklı seçenekler var. Önünden geçerken mutlaka uğradığım yerlerden bir tanesi.

Voi Cadde  Konum

Voi, Bağdat Caddesi
Voi, Bağdat Caddesi | Fotoğraf: Petite Guide

İlk açıldığında ufak bir alana sahipti, dolayısıyla tatlıları için oturacak yer bulmak isterseniz erkenden gitmeniz gerekiyordu. Kafenin genişlemesiyle daha ferah bir mekan haline gelen Voi‘de menünün de genişlemesiyle yine kahvaltı ve tatlı-kahve keyfi yapabilirsiniz. 

Bistro 33    Konum

Bistro 33
Bistro 33 | Fotoğraf: Petite Guide

Senelerdir Bağdat Caddesi’nin bir diğer gizli huzurlu restoranı Bistro 33. Hem şık hem de geniş yemek menüsüne sahip Bistro 33, öğlen saatlerinde ve akşam saatlerinde gidebileceğiniz yeşillikler içerisinde bir restoran.

Schnitzel Landmann Suadiye    Konum

Schnitzel Landmann Suadiye
Schnitzel Landmann Suadiye | Fotoğraf: Petite Guide

Viyana’nın meşhur Şinitzel’ini özlediyseniz Schnitzel Landmann Suadiye‘ye gelebilirsiniz. Patates salatası ve şinitzelin binbir çeşidini tatmak için uçak bileti almanıza gerek kalmadı .🙂

Elliotte Cafe Konum

Elliotte Cafe
Elliotte Cafe | Fotoğraf: Petite Guide

Suadiye’de açılan Elliotte Cafe, binanın kentsel dönüşüme girmesi ile birlikte kafe Caddebostan’a yeniden açılacak. Özellikle lokum ve kuru meyve çeşitlerini hem orada yiyebilir hem de yanınıza sağlıklı bir atıştırmalık olarak alabilirsiniz. Doğrusu hepsi çok albeniliydi ben kendimi tutup içlerinden sadece elma kurusunu seçtim. 🙂 

Alter Cadde Konum

Alter Cadde
Alter Cadde | Fotoğraf: Petite Guide

Ara sokaklar Bağdat Caddesi’nde bir veli nimet diyebilirim Alter için. 🙂 Ufak ama yeterli yere sahip Alter Cadde de keyifli kafelerden bir tanesi.

Neni Brasserie   Konum

Neni, Bağdat Caddesi
Neni, Bağdat Caddesi | Fotoğraf: Petite Guide

Fransız esintilerine sahip Neni, Brasserie Noir havasında bir mekan. Yemek menüsü açısından çok zengin. Karnımı doyurmanın dışında lezzetin tadına varabildiğim restoranlardan bir tanesi. Gün içerisinde de kokteyl içmek için de tercih edilebilir.

The Crepe Escape Konum

The Crepe Escape
The Crepe Escape | Fotoğraf: Petite Guide

The Crepe Escape, adından da anlaşıldığı üzere kreplerin bir numaralı mekanlarından biri. Hem tatlı hem de tuzlu krepler cennetine hoş geldiniz!

Mezze House İstanbul Konum

Mezze House
Mezze House | Fotoğraf: Petite Guide

Bence Bağdat Caddesi’nin en büyük eksiklerinden bir tanesini tamamlayan yer Mezze House. Rakı-balık desek de, rakı-meze daha doğru olur. Genelde gittiğimiz her yerde balık yemek yerine rakı keyfine mezeler eşlik ediyor ve Mezze House, birbirinden değişik mezeler için en sevdiğim yerlerden bir tanesi. Bu mekanı sevmemin bir diğer sebebi de rakınız bitmediyse sizin için saklamaları ve bir sonraki gelişinizde kalan rakınızı alıp sohbetinize kaldığınız yerden devam edebilmeniz. Böyle düşünceli mekanları çok seviyorum.

Fiyonk Bakery and Cafe    Konum

Fiyonk
Fiyonk | Fotoğraf: Petite Guide

Fiyonk‘u genelde kahvaltı için tercih ediyorum. Alışılmış serpme kahvaltıların aksine doyacak kadar sağlıklı ve lezzetli tek kişilik kahvaltı tercih edebiliyorum. Serpme kahvaltı da tabii ki isteyenler için mevcut. En güzeli de kahvaltı sonrasında, kurabiye kokularına dayanamayıp kahve eşliğinde bir tane kurabiye yemek. 🙂

J Burger  Konum

J Burger
J Burger | Fotoğraf: Petite Guide

J Burger için senelerin hamburgercisi ve benim de vazgeçilmezim diyebilirim. Kendi yaptıkları mayonez ve ketçap da cabası. Çiftehavuzlar’da adını altın harflerle yazdırmış bir hamburgerci. Duymayan yoktur diye düşünüyorum.

Stalk Casual Kitchen Konum

Stalk Casual Kitchen, Bağdat Caddesi’nin tam üzerinde Şaşkınbakkal’da bulunan bir mekan. Ben daha çok kahvaltısını beğeniyorum. Serpme kahvaltı da olsa içeriği diğer kahvaltılara göre farklı ve kendi lezzetleri var. Aynı zamanda da gayet makul fiyat performansına sahip. Kimi zaman da öğle yemeği için tercih ettiğim yerlerden bir tanesi.

The Townhouse   Konum

The Townhouse
The Townhouse | Fotoğraf Petite Guide

The Townhouse, dillere destan bir İngiliz pub. Özellikle The Northshields kapandıktan sonra rağbet daha da arttı. The Northshields tarzında başka bir mekan daha ararken The Townhouse imdadımıza yetişti. Menüsü gerçekten çok başarılı, benim en çok sevdiğim şey ise yemekten önce gelen ve ardı arkası kesilmeyen ikram. 🙂 Kokteyllerini de başarılı bulduğum yerlerden bir tanesi. Gitmeden önce rezervasyon şart çünkü öğle saatlerinde bile dolu oluyor. Rezervasyon yaptırmazsanız da kapıda birazcık beklemeyi göze almalısınız ama beklediğinize fazlasıyla değeceğinden emin olabilirsiniz.

Il Padrino     Konum

Il Padrino
Il Padrino | Petite Guide

Yine senelerin vazgeçilmezi Il Padrino. Caddebostan’da barlar sokağı olarak da bilinen o meşhur sokakta bulunuyor. Kendimi İtalya’da hissettiğim bir restoran diyebilirim. Gerek yemekler gerek de gelen insanlarla birlikte tam bir İtalyan bütünlüğüne sahip şık bir restoran.

Kalamissia  Konum

Kalamissia
Kalamissia | Fotoğraf: Petite Guide

Kalamış’ı da listemize aldığımıza göre yine huzurlu sessiz bir alanda keyif yapmak isteyenler için Kalamissia çok tatlı bir mekan önerisi. Burada kendilerinin de ürünlerinde kullanmış olduğu kaymak ve benzerinin de satışı yapılıyor. Giderken eliniz boş çıkmayın derim.

Mandela Street Food Bar  Konum

Mandela Street Food Bar
Mandela Street Food Bar | Fotoğraf: Petite Guide

Adından da anlaşıldığı üzere Mandela Street Food Bar modernize edilmiş sokak lezzetlerini tadabileceğiniz bir yer. Öğle yemekleri için tercih edilebilir.

The Grungy Konum

The Grungy
The Grungy | Fotoğraf: Petite Guide

Gelelim tadı damakta kalan bir diğer hamburgerci The Grungy‘e. Hamburger ve patates dışında başka çeşit yapmadan, en iyi olduğu alanda ilerleyen Grungy’nin ilk şubesi Nişantaşı’nda açılmıştı. Ekmekler özenle yapılıyor, et ve sosları ile de hamburger tamamlanıyor. Ufak bir mekan olduğu için ekmekler de tükenmeden bir an önce gitmenizi tavsiye ederim.

Cafe Zanzibar    Konum

Zanzibar
Zanzibar | Fotoğraf: Petite Guide

Geniş ve saklı bahçenin yanı sıra tam sahilde olması deniz manzarası ile birlikte özellikle gün batımında keyif yapabileceğiniz en güzel yer haline getiriyor Zanzibar’ı. Gün batımı da, şarap ya da bira eşliğinde keyifli bir sohbeti hak ediyor değil mi?

Grön Konum

Grön‘e daha gidemedim fakat listeme eklemek istedim ve sizlerin de denemesi gerektiğini düşündüm. Yeni açılan cafeler içerisinde başarılı bulduğum fakat gitmeye fırsat bulamadığım bir mekan. 

Klar Konum

Yine Klar‘da listemde olan fakat gitmeye fırsat bulamadığım bir diğer kafe. Sizinle sadece gittiğim yerleri değil gideceğim yerleri de paylaşmak beni mutlu ediyor çünkü siz bunu hakediyorsunuz. 🙂

Kapak fotoğrafı: Instagram / @thegrungysociety

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Bağdat Caddesi Mekanla