Bakım rutinlerinizi gerçekleştirdiğiniz anlarda nasıl hissediyorsunuz, hiç dikkat ettiniz mi? Bir dinginlik, yavaşlama hali gelmiyor mu üzerinize; içinizi huzur doldurmuyor mu sizin de? Aslında cilt bakımı, ağda, manikür-pedikür gibi güzellik ve bakım uygulamalarımız için kendimize ayırdığımız zamanların bize olan etkisi, dış görünüşümüz ile ilgili konuların çok daha ötesinde. Hepsi birer doğal mod yükselticisi, hepsi içimizde olup bitenlerle yakından ilişkili! Nasıl mı? Gelin, bakalım.

 Bakım Rutinleri ve Psikoloji
Bakım Rutinleri ve Psikoloji | Fotoğraf: Unsplash / Rodolfo Sanches Carvalho

Harvard Health’in çeşitli araştırmaları sonucu ortaya koyduğu üzere, beynimiz ve vücut derimiz nörolojik açıdan birbiriyle sandığımızdan da fazla bağlantılı. Yüzünüzün en olmadık yerinde çıkan bir sivilcenin, nasıl anında modunuzu aşağı çekebildiğini anımsayın. Ya da tam tersi, çok heyecanlanıp biraz da utandığınızda birden kızaran yanaklarınızı. Yani aslında karşılıklı bir ilişkiden söz ediyoruz: Zihnimizden geçenler kolaylıkla vücudumuza etki edebildiği gibi, cilt sağlığımız da bizi mental olarak etkiliyor. Hatta bu sebeple ortaya çıkmış bir disiplin bile var: Adı psikodermatoloji.

İşte bu yüzden, güzellik ve bakım rutinlerimizin psikolojimiz üzerindeki etkisi büyük. Bu etkilerden ilki, her şeyden önce birer rutin olmalarıyla ilgili. Çünkü bir rutine sahip olmak, bazen kendimizi içinde bulduğumuz, gün içinde oradan oraya sürüklenme durumlarının bir nebze de olsa önüne geçmeyi sağlıyor. Bilinçli bir şekilde zaman ayırdığımız bir rutin, bize adeta tüm koşturmacaları arasında soluk alma imkanı sunuyor. Özellikle de pandemi süreci gibi küresel çapta yaşanan büyük bir değişimin ve hemen ardından gelen yeni normalin karşısında, stabil olarak ilerleyen bir rutine sahip olmak, bize daha güvende ve dengede hissettiriyor. Bu rutinlerin güzellik ile ilgili olması da cabası! Şimdi tam olarak bu konuya geliyoruz.

Pek de yolunda gitmemiş bir günün ardından eve geldiğinizi; mumlarınızı yakıp, hafif bir caz parçası açtıktan sonra, ılık bir duşun ardından güzellik rutininize başlamak için ağda bantlarınızı çıkardığınızı hayal edin. Ve tabii hemen sonrasındaki cildi nemlendirme aşaması için en sevdiğiniz yatıştırıcı losyonu da! Böyle bir anı düşündüğünüzde içinizde nasıl hisler uyanıyor? Evet, doğru hissediyorsunuz: Bakım rutinlerinin stresi ve anksiyeteyi azaltıcı, sakinleştirici etkileri var.

  Bakım Rutinleri ve Psikoloji
Bakım Rutinleri ve Psikoloji | Fotoğraf: Unsplash / Camille Brodard

Sadece stresi azaltmıyorlar tabii, aynı zamanda modunuzu da yükseltiyorlar! Bir düşünün: O an, sadece size ait bir an. Kendinizle meşgul olacağınız, gözlerinizi kapatıp derin bir nefes alacağınız ve keyfinize bakacağınız bir an. Bu yalnızca üç dakikanızı alacak bir yüze maske yapma uygulaması bile olsa, diğer tüm işlerinizden uzaklaşıp kendinize zaman ayırabildiğinizi görmek siz fark etmeseniz de ruhunuza iyi geliyor.

Güzellik ve bakım rutinlerinin mental sağlığa olan bir diğer olumlu etkisiyse, size hayatınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi gibi hissettirmesi. Düzenli bakım rutinlerine sahip olan birçok insan, hayatlarında raydan çıkmış gibi görünen pek çok olayın arasında, bu tip anların kendilerine kontrolü ellerinde tuttuklarını hissetmeleri konusunda yardımcı olduğunu söylüyor. Çünkü o anda, kendilerine hangi uygulamaları, nerede, ne zaman ve ne şekilde yapacaklarına karar veren tek bir kişi oluyor: kendileri. Tabii bu duygu aynı zamanda bakım rutinlerinin stresi azaltmaya yönelik etkisine de katkı sağlıyor.

 Bakım Rutinleri ve Psikoloji
Bakım Rutinleri ve Psikoloji | Fotoğraf: Unsplash / Content Pixie

Peki ya, bakım rutinlerinin aynı zamanda birer mindfulness pratiği olduğunu söylesek? Kendinize hak ettiğiniz değeri verip vücudunuzla, cildinizle ilgilendiğiniz her an, gerçek anlamda an’da kalmayı deneyimlemek için bir fırsat. Nasıl mı? Her şeyden önce, “hızlıca nemlendiricimi süreyim, aradan çıksın” ya da “hemen ağda yapmam lazım” gibi düşüncelere kapıldığınızda fark edin ve durun. Bu anları bir kutlamaya dönüştürmek sizin elinizde!

Siz çekmeceden yüz ağda bantlarınızı çıkarırken size eşlik eden caz melodilerine gerçekten anlamda kulak verin, yalnızca duymayın, dinleyin. Vücudunuza nazikçe sürdüğünüz nemlendiricinin verdiği soğukluk hissini, teninize vuran su damlacıklarını hissedin. Bakım rutininiz devam ederken odaya yayılan aromatik kokuları bilinçli bir şekilde duyumsayın ve tüm bu detaylara kendinizi hem farkındalığınızı koruyarak hem de teslimiyet içerisinde bırakın. Tebrikler, artık güzellik ve bakım rutinlerinin pozitif dönüşümlere kapı aralayan gücüyle tanıştınız.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Content Pixie