İngiliz yazar George Orwell’in başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Hayvan Çiftliği (Animal Farm) Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda yeni bir yorumla sahneleniyor!

image

Hayvan Çiftliği’nin kahramanları hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Bundan sonra eşitlikçi bir toplum kuracaklardır. Ama istedikleri gibi olmaz. Domuzların yönetimindeki Hayvan Çiftliği’nde özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikri kısa bir zamanda sömürü düzeni ve diktatörlüğe dönüşür. Reel sosyalizmin eleştirisi niteliğindeki Hayvan Çiftliği, totalitarizmin nasıl yükseldiğini ve baskı atmosferini nasıl arttırdığını anlatıyor.

“BÜTÜN HAYVANLAR EŞİTTİR

AMA BAZI HAYVANLAR

ÖBÜRLERİNDEN DAHA EŞİTTİR”

image

Sahnelenmede George Orwell de bir karakter olarak seyirci karşısına çıkıyor. Beş parasız bir halde gençlik günlerinde aralarına karıştığı insanların hikayelerini anlatıyor bize. Yazarın başka kitaplarından alıntılarla sahneye çıkan karakter, George Orwell’in bakış açısını sorgulamaya açıp anlamamıza yardımcı oluyor.

image

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda geçtiğimiz ay gösterime giren oyunda, Levent Tülek, Alican Yücesoy, Ali Aziz Çölok, Cihan İnan Bekar gibi isimler yer alıyor. Büyük bir orkestraya da sahip olan oyun politik içeriğini masalsı bir dille anlatmakta da oldukça başarılı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN