Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağar mıydı? Kesinlikle.

IMG_2142
Rag’n Roll Vintage

İddialı bir başlık attım bu yazıya ama tamamen arkasındayım. İstanbul’un eski güzellikleri, sanki hiç orada değillermiş gibi yeniden hayatımıza giriyor. Aslında onlar hep oradaydı, biz görmedik. Alışveriş merkezleri, gece kulüpleri, şık restoranlar o kadar hayatımızda yer etti ki, gerçek güzelliği kaçırdık bir süredir. Ama son zamanlarda gözlemlediğim eğilim eskiye rağbet olduğu yönünde ve bu benim gibi tarih, retro, vintage meraklısı insanlara çok iyi geliyor!

IMG_2210
Balat

Bu pazar günümü Balat’ta geçirdim. Size yeni açılan kafelerden, butiklerden bahsetmeyeceğim. Elbette onlar da çok güzel, keyifli konular ama daha keyiflisi var, antikalar…

İki sene önce Karaköy’ün patlama yapmasının ardından Balat’ta ufak hareketlenmeler olmuştu, birkaç vintage butik birkaç kafe açılmıştı ama henüz şimdiki gibi canlı değildi.

Bu sene tekrar gittiğimde beni Karaköy’ün eski haline benzer, çok kalabalık olmayan ama çok samimi bir ortam karşıladı. Kısa bir not olarak: Karaköy evet çok güzel, evet her gün yeni yerler açılıyor, günümüz hipsterlarının buluşma noktası… Ama bana sorarsanız 3-4 sene önceki, Unter’li Karabatak’lı kalabalık olmayan Karaköy çok daha samimi ve güzeldi.

Balat’a geri dönecek olursak, Patrikhane’yi gezmeye gelen turistler, birkaç vintage meraklısı, fotoğrafçılar ve gerçek antika meraklıları semtin sokaklarında sohbet ediyor, butikleri geziyor, fotoğraf çekiyor ve günlerini keyifle geçiriyor.

IMG_22041
Fener Antik Mezat

Balat’ta Fener Antik Mezat ise benim en sevdiğim yer oldu. İlk girdiğimde kendime “yaşlı” bir müzik kutusu aldım, sonra öğlen iki gibi başlayacak olan antika mezatını bekledim. Hemen yanındaki Aziz Cafe’de kahve, tatlı molası verdikten sonra iki saatten fazla süren antika mezatına girdim. Ailemin küçüklüğümden beri gördüğüm antikaya olan merakı bana da geçmiş olsa gerek, hepimiz elimizde numaralar, almayı aklımıza bile getiremeyeceğimiz şeyler aldık. Üstelik mezatın mantığı dükkandakileri hızlı şekilde elden çıkarmak olduğundan normalde olacağından daha uygun fiyatlar var.

IMG_2155
Old Istanbul is New Istanbul!

Antika meraklıları için bir başka haberse Beyoğlu’nda yapılan ve maalesef 8 Kasım’da sona eren Antika Festivali idi, belki önümüzdeki yıllarda tekrarlarını yakalarsınız.

IMG_2175
Old Istanbul is New Istanbul!

Yolunuz düşerse eski İstanbul’un tadını biraz da Balat’ta çıkarmanızı tavsiye ederim! 🙂