İngiltere’nin parlayan yıldızı, sokak sanatçısı Bambi’ye ulaşmam aylar sürdü. Sonunda kendisine ulaşamadım ama onunla ilgili öğrenmek istediğim her şeyi öğrendim. Bambi’nin dünyadaki tek temsilcisi, Londra’daki Walton Fine Arts galeriye bağlı olarak çalışan Michael Sakhai, Bambi’nin ilk sergisine günler kala sorularımı cevapladı. 9 Kasım 2012’de, Walton Fine Arts galeri Londra’da geçekleşecek olan sergi sürprizlerle dolu solo bir Show olacak. Serginin tarihi yaklaştıkça sizlerle detayları paylaşmaya devam edeceğim.

Sorularıma Bambi’nin nasıl bu kadar ünlü olduğuyla başladım. Bambi, Saint Martin’s Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra karışık etkinliklere katılarak kendini tanıtmaya çalışmış. Walton Fine Arts ile tanışması ise hayatını değiştirmiş. Koleksiyoncular tarafından tanınmaya ve yükselmeye başlamış. Michael şöyle özetliyor: “Her sanatçı, yaptığı sanatın, titizliği ve dikkatinin, temsilcisinin ve sanat eserlerini satın alan koleksiyoncuların bir birleşimidir.” Dört ay önce bazı ünlü isimlerin de Bambi’nin eserlerini satın almaya başlamasıyla beraber, Bambi haberlerde yerini almaya başladı. Robbie Williams, Mark Owen, Rihanna, Brad Pitt, Angelina Jolie ve adını vermek istemeyen bir çok ünlü, bu isimler arasında.

Bambi nasıl biri, ona neler ilham veriyor? “Bambi tam bir artist. Gelgitleri olan, duygusal ve ne yapacağı belli olmayan bir karaktere sahip. Bir süre ortaya bir çok iş çıkarabilir. Ardından ondan hiç haber alamayabilirsiniz.  Ona ilham veren bir çok sanatçı var.” Son cümlesinden sonra dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’den bahsetmeye başlıyor. İki sanatçıyı karşılaştırıyor. Bunun bir kaç sebebi var. Bambi’ye ‘Female Banksy’ (Bayan Banksy) diyorlar. Ona bu ismi takan İngiltere BBC kanalı televizyon sunucusu David Dimbleby. Bambi, Banksy gibi muhteşem birine benzetilmekten rahatsızlık  duymuyor.  Onun hoşuna gitmeyen insanların, onun Banksy’yi kopyaladığını düşünmeleri. “Bambi, Banksy’nin kopyası değil.  O, Banksy gibi politik olarak kışkırtıcı eserler ortaya koymuyor. Banksy’nin eserlerini kolayca evinize koyamazsınız ama Bambi’ninkiler klasik sanata çok daha yakın. Çoğu insanın evinde görmeyi isteyeceği bir tarzı var.”

Bambi de yaptığı eserlerde bazı mesajlar veriyor aslında. Bu mesajlardan bahsetmesini istediğimde Michael, dünya barışından, eşitlikten, sanattan söz ediyor. Sanatını yaparken Bambi’nin aklından o anda ne geçiyorsa işine yansıdığını söylüyor. Bambi, sokak sanatıyla herkesin özgürce fikirlerini paylaşabilmesi gerektiğine inanıyor. Amy Winehouse’u çizdiği eseri sokaklardan silinmişti. Bunu kendisiyle aynı işe baş koymuş Banksy’nin takipçilerinin yaptığı sanılıyor ve böyle olayların yaşanmamasını diliyor.

Bambi’nin kişiye özel çalışma üzerine fikirlerini sorduğumda Michael şöyle yanıtlıyor; “Şu an o kadar çok işle uğraşıyor ki hiç bir şeye vakti yok. Tüm sanatını sadece kendi yapıyor.  Mr. Brainwash veya Banksy’nin ürettiği 100 adet eser, Bambi’nin iki veya üç adetine denk geliyor (zamanlama olarak).

Bambi neden ismini saklı tutmayı tercih ediyor? Bunun iki sebebi varmış. İnsanların, onun sanatını kim olduğuna göre yargılamasını istemiyor. Bir de işe bir tat kattığını düşünüyor. “İnsanlar ‘bunu yapan acaba kim?’ diye düşünüyorlar. Kız olduğunu biliyoruz. Sokak sanatı dünyasında bir bayan olmak. Sanat dünyasına bakarsanız, Bambi’nin eserlerinin başka bir bakış açısına sahip olduğunu görebilirsiniz.”

Bambi, en çok yaşadığı şehir Londra’dan ilham alıyor. Tüm yaşamını burada geçirmiş. Çok fazla seyahat etmiyor. Londra’da olmak dünyanın merkezinde olmak gibi bir şey ona göre. Şehrin çok kozmopolit olduğunu düşünüyor. Şehri, bir de Shortage’ı çok seviyor. Shortage’ı sanatsal ve değişik buluyor. Londra’nın merkezinde daha çok çizebilmek istiyor. Londra’nın batısında ve kuzeyinde çizmek çok kolay değil. İzin almak zor.

Türkiye’ye daha önce hiç gelmemiş. Hatta Avrupa’nın dışına çıkmamış.

Michael, Bambi’nin eserlerinin bazı Türk galerilerinden de ilgi gördüğünü ekleyerek ve Bambi’nin 9 Kasım 2012’de, Walton Fine Arts Galeri, Londra’da gerçekleşecek solo Show’u ile ilgili sürprizleri zamanı geldikçe bana ileteceğini söyleyerek söyleşimizi noktalıyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?