Dünya’da sık sık gündeme gelen kadının toplumdaki rolünden esinlenerek iki genç kadı girişimci tarafından kurulan tasarım markası Bands Atelier’in öyküsüne tanık olduk. Buket Oral ve Selen Hamza tarafından kurulan bu markanın globelleşme yolunda emin adımlarla ilerliyor olması ilham verici…

Bands

Bands isminin hikayesi nedir? 

Bands bir takım çalışması işin başında ve sonunda Buket ve Selen olması nedeni ile baş harflerimiz ve birlikteliğimizi vurguladığımız grup yani takım çalışmasını anlamlandıran Bands ismini ortaya çıkarttık. İlk anda içimize çok sindiği için başka alternatifleri düşünmedik bile.

Tasarımlarınızın hikayesi ve minimal duruşu nereden geliyor?  

Tasarımlarımız sömürülen ezilen kadını değil, her kadının ne kadar güçlü  ve çalışkan olduğunun değeri ile yaşıyor. Her kadının özel olduğunu hissettiren koleksiyonlarını onların hayatlarını düşünerek tasarlıyoruz. Bu nedenle küçük dokunuşlarla onların hayatlarını kolaylaştırmak gün içerisinde kendilerine özgüvenli kadınlar yaratma yolunda destek oluyoruz. Hikayemizde iki genç kadın girişimci olarak bizlerle başladı tüm kadınlarla el ele devam ediyor.

Bands

Bands Atelier markasının kadınını nasıl tanımlarsınız? 

Bands kadını hayatın yoğunluğuna uyum sağlayan ve metropol hayat içerisinde mücadeleci ve güçlü bir kadın. Bu kadının 7/24 enerjisinin yüksek olması için tasarımlarımızı uzun saatler kullanabilecekleri ama tenlerinin olumsuz etkilenmeyeceği şekilde tasarladık.

Kış sezonunda bizi nasıl bir koleksiyon bekliyor? 

Kış sezonunda yine kumaşların kalitesi ve vücuda verdiği rahatlığı ön planda tuttuk. Buna uygun twit kumaşlar seçtik. Kumaşlarımızı minimal tarzımızla bütünleştirerek yaklaşık 15 parçalık bir kapsül koleksiyon hazırladık. 

Bands Atelier

Genç tasarımcılar olarak moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda birçok “tasarımcının” doğmasını sağladı, sizin farkınız nedir?

Moda dünyasının gün geçtikçe yeni jenerasyonlarla genişlediğini görmekteyiz. Bu genişlemenin daha sonra belli kriterlerle eleme yöntemine girerek markalaşma konusunda seçici olacağını biliyoruz. Markalaşma yolumuzda emin adımlarla ve kurumsal firmalardan kazandığımız tecrübelerle Türkiye başta olmak üzere globalde bir satış hacmimiz olacağımızın inancındayız. Tasarımlarımızdan kumaşlarımıza kadar herşey hedef kitlenin hayatı göz önünde bulundurularak ve kalite standartları içerisinde çıkartıldı. Bu da maddi ve manevi olarak bizi farklı bir basamağa geçirdi. Bu basamakta rakiplerin köklü olması nedeni ile daha çok iş gücü harcıyoruz. 3 yıllık planlamamızda bizim gibi birçok genç tasarımcıdan farklı bir noktada olacağımız inancındayız. Bu nedenle kalite ve metropol hayata uyarlanmış tasarım formatlarından vazgeçmiyoruz. 

Bands Atelier

Şehirli kadın nasıl giyinmeli? 

Şehirli kadının siyasi ve toplum görgüsü açısından nerede yaşadığı ile aslında çok değişen bir soru. Bizim toplumumuz biraz daha maskülen çizgi gerektiren bir oluşum. Bu ince çizgide kadınların uzun saatler çalışma ve sonra sosyalleşmesine uygun olarak uzun saatler rahat edebileceği ürünleri giymeleri gerekiyor. Rahat ve şık her ortama ayak uyduracak parçaları tercih etmeleri söz konusu! 

Sizin markanız dışında çok fazla denim yapan tasarım markası yok. Sizce bunun nedeni nedir? 

Denim üretimi yapmak ve minimum adetlerini tutturmak zor olması nedeni ile çok tercih edilen kumaşlar değiller. Kumaş tercih edilse bile yıkama gibi işlemlerden geçmeleri için butiklikten çıkıp seri üretime giriyor. Tasarımcılar genelde daha butik çalışıp fabrikasyondan uzak oldukları için tercih etmiyorlar. Moda severler ise bunun eksiğini her zaman dile getirdikleri için biz bu konuda çalışmalar yaptık.

Bands Atelier’in gelecek planlarından söz edebilir misiniz?  

Türkiye’de planladığımız satış hacmine ulaştıktan sonra yurtdışına açılma planlarımızı gerçekleştiriyor olacağız. Bunun yanı sıra Sosyal Sorumluluk projeleri ile de desteklemeyi düşündüğümüz kurumlar var. İlerleyen dönemlerde onlarla ilgili fikirleri hayata geçiriceğiz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?