Kusursuz bir yılbaşı gecesi ve yılbaşı sofrası için hazırlıklar başladı. O sofra, hindi olmadan olmaz! Leziz ve pratik bir yılbaşı sofrası hazırlarken, o sofranın baş köşesine hindinizi koyabilmeniz için önerilerimiz ve ipuçlarımız bu yazıda.

Zevkle süslediğiniz salonunuzda, kırmızı ve yeşil ışıkları tatlı tatlı yanıp sönen ufak bir çam ağacı var; ailenize ve yakın dostlarınıza, kısacası sevdiklerinize aldığınız hediyeleri paketleyip haftalardır o ağacın altında biriktirmişsiniz. Sofranız hazır; kırmızı tonlarında peçeteler, belki masanın üzerine serpiştirilmiş çam yaprakları ve minik kozalaklarla yılbaşı ruhunu sofranıza da taşımışsınız.

Saatler ilerliyor, ağırlamaktan zevk duyduğunuz sevdikleriniz masanın etrafına oturuyor. Geride kalan yılın nasıl geçtiğini, sizi bekleyen yeni yılı nasıl geçirmek istediğinizi konuşuyor, kahkahalar eşliğinde 2018’in sizde bıraktığı anları paylaşıyorsunuz. Aranızdan biri çıkıp 2018’de başladığı o muhteşem diziden ya da okuduğu o bakış açısını kökten değiştiren kitaptan bahsediyor, 2018’in en iyi filmleri hakkında konuşuyor ya da çıktığı o rüya gibi seyahati tüm detaylarıyla anlatıyor. Biri 2019 hedeflerinden bahsederken, ne kadar uçuk ve büyük hedefler olursa olsun ona cesaret ve umut verip destekliyorsunuz. Bu tam da istediğiniz gibi bir gece, tam da istediğiniz gibi bir yılbaşı sofrası, değil mi? Ve böyle mükemmel bir tabloyu tamamlayacak şey, yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan hindi tabii ki. Üstelik bunu kendi mutfağınızda, kendi ellerinizle hazırlamak, düşündüğünüz kadar zor değil!

Yılbaşı dönemine özel olarak Banvit’in satışa sunduğu bütün hindi, yarım hindi ve roaster (iri piliç) ürünlerinin işinizi oldukça kolaylaştıracak hediyeleri, leziz ve pratik bir sofra hazırlayabilmeniz için düşünülmüş: Yılbaşına özel tarifler ve pişirme yöntemlerini bulabileceğiniz bir tarif kitabı, hindinin lezzetine lezzet katan fırın torbası ve hindinin içi piştiğinde size haber vererek işinizi kolaylaştıracak termometre.

Damak zevkinize göre farklı ve enfes hindi tarifleri ile hindi nasıl hazırlanır, nasıl pişilir, nasıl servis edilir gibi aşamalara ait püf noktaların videolarını Banvit’in Youtube sayfasında bulabilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki videoda, bizim çok hoşumuza giden, Narlı ve Patatesli Yılbaşı Hindi’sinin nasıl hazırlandığı anlatılmış.

Hindi pişirmekle ilgili püf noktaları arasından birkaçını bu yazıda da paylaşalım:

• Hindiyi hazırlamak için buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında 20 dakika kadar bekletmek, tereyağını daha rahat sürmenizi sağlar.

• Tuzlama işlemi hindinin derisinin nar gibi kızarmasını ve daha çıtır olmasını sağlar.

• Hindinin boşluğunu iç malzemeyle çok fazla doldurmamalısınız çünkü bu hava akışını engelleyerek pişme süresini uzatabilir.

• Banvit Hindi ambalajından çıkacak hediyelerden biri olan pişirme termometresi hindinin göğüs bölgesine batırılıyor. Hindiyi fırına, termometreyi görebileceğiniz şekilde koyun. Hindi, 180 derece fırında 120 dakika piştikten sonra pişirme termometresinin hareketini ara ara gözlemlemeyi unutmayın. Hindi ideal pişme sıcaklığına ulaştığında, termometre fırlayarak size haber verecek. Böylece sulu sulu ve leziz hindinize ulaşacaksınız!

• Hindiyi fırın torbası kullanarak pişirmek, pişirme süresini kısalttığı gibi, hindinin kendi suyunda ve buharında pişmesini sağlayarak lezzetini arttırır. Pişirme torbası, Banvit’in yılbaşı hindisinin hediyelerinden bir diğeri.

• Fırından çıkan hindiyi 15-20 dakika dinlendirmek hindiyi daha lezzetli ve sulu yapar.

İç pilav, kestaneli pilav, sebzeli ve mantarlı garnitürler, patates püresi, tuzlu ve hatta tatlı soslar, hindi yanında hazırlayabileceğiniz garnitürlerden yalnızca birkaçı. Hindiyi servis için nasıl keserim ya da hindi yanında ne iyi gider diye düşünüyorsanız, Banvit’in hazırladığı tarif kitabı size birçok fikir verecek.

Sofrayı en lezzetli ve pratik şekilde nasıl dolduracağınızı artık biliyorsunuz. Geriye sevdiklerinizle geçireceğiniz muhteşem bir yılbaşı gecesinin ve sofrasının tadını çıkarmak kalıyor. Yılbaşı gecesi hızla yaklaşıyor; şimdiden mutlu yıllar!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN