Üzüm bağlarında yürüyüş yapıp, birbirinden çeşitli şarapları tatmak için Toskana’ya gitmemize gerek yok! 4 şehirde 12 bağ evinden oluşan Trakya Bağ Rotası’ndan Barbaros Bağ Evi’ne günübirlik bir tadım ziyareti yaptık…

Konum

theMagger Banner

İtalyanlar’ın çok sevdiğim bir deyişi vardır. “Una cena senza vino e come uno giorno senza sole/ Şarapsız bir akşam yemeği, güneşsiz güne benzer.” Gayet tabii her akşam yemeğimize şarap eşlik etmez, ancak yanında bir kadeh şarabın olduğu yemekler tıpkı güneşli günler gibidir, insana daha fazla keyif verir.

Barbaros Bağ Evi
Barbaros Bağ Evi

Türkiye coğrafyasının hemen hemen her şeye elverişli olması, üzüm çeşitliliğini ve doğal olarak bağcılığı da beraberinde getirirken biz şarapseverlerin de yüzünü güldürüyor. Üzüm bağlarında yürüyüş yapıp, birbirinden çeşitli şarapları tatmak için Toskana’ya gitmemize gerek yok. Özellikle İstanbul’da yaşayanların hafta sonu kaçamağı olarak değerlendirebileceği Trakya Bağ Rotası’nın popülaritesi son zamanlarda iyice arttı. 4 şehirde 12 bağ evinden oluşan rotadan, Tekirdağ’da bulunan Barbaros Bağ Evi’ne geçtiğimiz baharda günübirlik tadıma gittik.

Sabah kahvaltıdan sonra İstanbul’dan yola çıktınız mı, 1-2 saate Tekirdağ’dasınız. Tekirdağ merkeze en yakın bağ evi olan Barbaros Bağ Evi’ne araçla sadece 15-20 dakikada ulaşılabiliyor.

theMagger Banner

Barbaros Bağ Evi’ne yalnızca tadım için gidenlerden rezervasyon kabul etmiyorlar. Biz rezervasyonsuz olmamıza rağmen şansımıza çok güzel bir köşeden yer bulduk. 5 çeşit şarap (4 kırmızı ve 1 rose) ve peynir tabağından oluşan tadım menüleriyle manzaranın ve şarapların tadını çıkardık. İsterseniz öğle ya da akşam yemeği menüsü alıp, sınırsız şarap tadımı da yapabilirsiniz.

Kanola Tarlası Tekirdağ
Barbaros Bağ Evi

Manzarayı izlemek yetmez, içinde olmak istiyorum derseniz Barbare’nin üzüm bağlarında yürüyüşe çıkabilirsiniz. Birazcık tırmanmayı ve uzağa yürümeyi göze alırsanız, civarda bulunan ve sarılığıyla gözlerimizi kamaştıran kanola tarlasına da gitmelisiniz.

Her cumartesi 17:30’da gerçekleştirdikleri şaraphane turuna da mutlaka katılmalısınız. Hem Türkiye’deki şarapçılık hem de dünyada şarabın yeri ile ilgili çok güzel şeyler öğreneceksiniz. Dünyada bir şişe şaraba biçilmiş en yüksek tutarı veya şarapların yıllanma ile gerçekten lezzet kazanıp kazanmayacağı gibi…

Barbaros Bağ Evi konaklama seçeneği de sunuyor, şehirden kaçışları bir gün daha uzatmak isterseniz, burada bir gece geçirmeyi değerlendirebilirsiniz. Barbare’den ayrılırken evinize götürmelik bir şişe şarap kapmayı unutmayın.

Tekirdağ’a kadar gitmişken şehir merkezinde Tekirdağ Köftesi ve üstüne Şar Pastanesi’nde bol tahinli bir Hayrabolu tatlısı ve peynir helvası yemeden dönmeyin… Afiyet olsun!

barbarosbagevi.com/

theMagger Banner

İlginizi çekebilir: “Ayseli İzmen ile Şarap Üzerine”