Sıradan bir saç kesimini fantastik bir dünyayla buluşturan, eğlenceli ve yaratıcı animasyon “Barber’s Cut”ın yönetmeni ve Ediz Anavi ile filmin yapım süreci ve stop-motion animasyon dünyası üzerine konuştuk!

Portrait 1
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Öncelikle biraz kendinden ve Pomus Creative’den bahsedebilir misin?

Küçüklüğümden beri animasyona hep ilgi duymuşumdur. Hatırladığım kadarıyla ilk izlediğim stop motion film Nickelodeon’daki Prometheus & Bob’du. Tabii o yaşlarda bu filmin stop motion tekniği kullanılarak yapıldığını bilmiyordum. Yaşım ilerledi, üniversiteye başladım. Mühendislik okurken bir yandan da reklama olan ilgimden dolayı ajanslarda çalışmaya başladım. Mezun olduktan sonra 1 sene Amerika’da kaldım ve o dönemde kendimi sanat yoluyla ifade etmeye karar verdim. İstanbul’a geri döndüğümde Veysel Değertekin ve Murathan Özbek’in kurucuları olduğu Pomus Creative’e ortak oldum. Burası bir yandan reklam içeriği üreten bir yandan da sanat anlamında üretim yapan bir prodüksiyon evi.

35336268871_6f42797715_o
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

“Barber’s Cut” iki buçuk dakikadan kısa bir film ama aslında 1400 kareden ve inanılmaz bir fiziksel dönüşümden bahsediyoruz. Filmin tamamının çekimi ne kadar sürdü?

Stop motion filmlerin ön hazırlık süreçleri oldukça uzun süren çalışmalar gerektiriyor. Bir yandan hayal ettiğiniz kareyi tasarlarken diğer yandan bu karelerin arka arkaya gelmesiyle çıkacak görüntüyü düşünmeniz gerekiyor. Çekim sonrası filme müdahale ise minimal düzeyde oluyor. Bu sebeple filmimizin ön hazırlığı 2 ay sürmesine rağmen çekimi yoğun bir tempoda 2 günde bitirdik. Sonrasında ise 2 haftalık bir montaj süreci oldu.

35466486285_3dbc24d248_o
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Filmde çok yaratıcı, eğlenceli ve illüstrasyonlardan set dekorasyonuna her detayın ince ince düşünüldüğü fantastik bir dünya var; görsel anlamda bu dünyayı yaratmak için yaklaşık kaç farklı teknik kullanıldı ve yönetmen olarak sanatsal ve teknik ekiple nasıl bir iş birliği yaptın?

Hikâye bir A4 kağıdına çizdiğim saç ve sakal modelleri ile başladı. Sonrasında Beren Tekin’in konsept tasarımları ile projenin sunum dosyasını hazırladık. Başta Frontier Barber’ın sahibi Brandon Patton olmak üzere tüm ekiple tek tek görüşüp onlara projemizi anlattık ve birbirinden farklı çok değerli sanatçıların bir araya geldiği Barber’s Cut dünyasını yarattık.

35299605542_624de63684_o
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Daha önce de bir reklam filmi için stop-motion deneyimin olmuş. Gerçek insanların rol aldığı, hatta kendin rol aldığın bir stop-motion yönetmek hangi açılardan / ne kadar farklı bir yönetmenlik gerektiriyor?

Gerçek insanların rol aldığı stop motion animasyonlardaki en büyük zorluk, filmdeki animasyon akışını yakalayabilmek. Bunun için oyuncunun hareketlerini tek tek kontrol etmek ve fiziksel açıdan yorulmamaları için sabitleyici aparatlar kullanmak gerekiyor. Çekim sırasında fiziksel dayanıklılık dışında yönetmenlik anlamında da zorlu bir deneyim yaşadım. Bir yandan doğru ifadeleri verebilmek adına görüntü yönetmenimle diyalog halindeyken, diğer yandan bir sonraki karenin çekimini planlamak bir hayli yorucu oldu.

35336373221_78b2642b95_o
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Gerçekte saç ve sakal şeklinde çok değişiklik yapar mısın? Filmdeki modeller arasındaki favorin hangisi oldu?

Saç ve sakal kesimleri sırasında birbirinden farklı modeller deneyip sonunda alıştığımız saç ve sakal modeline dönme ritüelinin bir yansıması aslında Barber’s Cut. İlk gün çekim bittikten sonra dışarıda birilerine gözükmeden eve girmeye çalıştığım saç ve sakal modelimi hiç unutamayacağım. Bu sebeple sanırım favorim 1.08’inci saniyedeki adlandıramadığım saç modelim.

2
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Film şimdiden birkaç yurt dışı festivalin seçkisine kabul edilmiş, Türkiye’deki festivallerde de izleme şansımız olacak mı?

Anim’est International Animation Festival, Paris International Animation Festival, Stop Motion Montreal ve Korea Independent Animation Film Festival şimdilik seçkisine kabul olduğumuz festivaller. Filmimizi Türkiye’de de animasyon seçkisi olan festivallere yollamayı düşünüyoruz.

35336227381_0c26e23b9c_o
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Bundan sonraki filmlerinde stop-motion dışındaki animasyon tekniklerini de kullanmayı düşünüyor musun?

Stop motion heyecan duyduğum ve her geçen gün yeni teknikler keşfettiğim bir alan. Bu anlamda üretime devam etmeyi ve bu süreçte farklı teknikler denemeyi düşünüyorum.

Sana en çok ilham veren reklam filmi, film ya da animasyon yönetmenleri kimler?

Wes Anderson, Tim Burton, Adam Pesapane, Juan Pablo Zaramella

Stop-motion izlemekten zevk alanlar için son yıllardan birkaç kısa ya da uzun metrajlı animasyon önerebilir misin?

Wes Anderson – Fantastic Mr.Fox
Travis Knight – Kubo and the Two Strings
Dorota Kobiela – Loving Vincent
Dario Imbrogno – OSSA
Daan Velsink, Joost Lieuwma – Golden Oldies

laurel
Ediz Anavi ile “Barber’s Cut” ve Stop-Motion Animasyon Üzerine

Barber’s Cut‘ı izleyin:

Barber’s Cut from Pomus Creative on Vimeo.