İtalya’nın Güneydoğusu’nda Adriyatik Denizi kenarında bir liman kentine kısa bir yolculuk… İtalya seyahatlerinde ilk akla gelen ilk iki şehrin Roma ve Milano olduğunu sanıyorum. Kesinlikle İtalya seyahatinde bu şehirler de olmalı kabul ediyorum ancak gerçek İtalya’yı kesinlikle güneyde yaşayabilirsiniz. Puglia bölgesinin başkenti olan Bari, size İtalya’yı daha çok sevdirecek!

kjgjn
Bari Sokakları | Fotoğraf: Berkay C.

Bahsetmiş olduğum bu dar sokaklar, sakinleri tarafından her sabah yıkanıyor. Enteresan değil mi? Şanslıysanız, yerel halkın sokaklardaki taş döşemeleri köpürttüklerine şahit olabilirsiniz. Bir de bunun üstüne yıkanan çamaşırların sokaklarda ve balkonlarda kurutulması kokunun şiddetini daha da arttırıyor.

qewfqefqfqf
Bari Sokakları | Fotoğraf: imaginapulia.com

Aziz Nikolaos Bazilikası namıdiğer Noel Baba’nın Kilisesi

Eski şehrin dar sokaklarında yürürken, eğer alerjik bi bünyeye sahip değilseniz sabun kokusunu içinize çekin… Ama muhteşem Aziz Nikolaos Bazilikası ile tanışırken hapşırık krizleri yaşayabilirsiniz. 😊

kilise-bari
Aziz Nicolas Bazilikası | Fotoğraf: imaginapulia.com

Dünyanın her yerinden, özellikle Doğu Avrupa’dan hacılar, Rus Ortodoks Şapeli’nin yanındaki Aziz Nikolaos’un mezarının dibinde dua etmek için Bari’ye geliyor. İşin ilginç tarafını ise şimdi okuyacaksınız: Aziz Nikolaos yani daha bilinen adı ile Noel Baba’nın mezarı Antalya’nın Demre ilçesinde bulunmuştu. Daha sonrasında ise İtalyan denizcilerce buraya, Bari’ye getirildiğine inanılıyor. Bu bazilika ise onun şerefine yapılmış bir kilise.

Yeme İçme Notları

Martinucci Laboratory

fistikli
Pasticciotto Ricotta e Pistachio | Fotoğraf: martinuccilaboratory.it

Kahvaltı için kahve ve kruvasan demeyeceğim elbette. Martinucci Laboratory’i Mercantile Piazza’da çok kolay bulacaksınız. İşte orada harika bir espressonun yanında belki de onlarca pasticciotto ricotta e pistachio yiyebilirsiniz. Abartmıyorum. Bir daha bunun için bile İtalya’ya uçak bileti alınır. Mekânın linkini buraya bırakıyorum. 

Vogliadiscobar

Yine Piazza Mercantile’de güzel kokteyllerin yanında lezzetli bruschettalar tadabileceğiniz oldukça sevimli bir mekan. Açık havada dışarıdaki masalarda oturursanız sokak sanatçılarının resitallerine eşlik edebilirsiniz.

Bio 72

wejgwkehgjwejgwegf
Bari | Fotoğraf: Berkay C.

Ana meydandaki bir diğer restoran. Akşamüstü burada lokal lezzetleri deneyebilirsiniz. Makarnalar başarılı. Akşamüstü diyorum çünkü gece uzun ve ilerleyen saatlerde; harika peynir tabakları ile ev yapımı çok lezzetli kırmızı şaraplar için Voglia’ya tekrar uğramalısınız.

Grotta Palazzese

grotta-palazzese-trendlandcom
 Grotta Palazzese | Fotoğraf: grottapalazzese.it

Dünyanın en romantik restoranı nerede diye Google’a sorsanız, ilk sayfalarda kesinlikle karşınıza çıkacak bir mekan. Hem a la carte hem de tadım menüsü mevcut. Kötülemek istemiyorum ancak biz personelin yaklaşımından ve servisten çok memnun kalmadık. Özellikle yemekler şişirilmiş bir balon ancak romantik ve unutulmaz bir akşam yemeği için kişi başı 200€ ödemeye hazırsanız, burası muhteşem bir yer. Ambiyans 180€ geri kalan 20€ ise bence yemekler… Yine de tecrübe etmeye değer! Rezervasyon için buraya bakabilirsiniz. 

Bari’den Ayrılma Vakti

polignano-tren
Polignano Tren İstasyonu | Fotoğraf: Berkay C.

Bari’nin yakın çevresinde kolay ulaşabileceğiniz pek çok küçük şehir bulunuyor. Bari Centrale’den Lecce yönüne giden ItaliaRail trenini kullanarak tek yön 5€ gibi bir ücrete Polignano’ya geçebilirsiniz. Sefer sıklığı konusunda endişeniz olmasın, frekanslar oldukça sık… 40 dakika süren bu yolculuk oldukça konforlu. Muhteşem manzarada denize girmeye hazır mısınız? Tren biletlerine ve saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Polignano a Mare

grotta-palazzese-trendlandcom-2
Polignano a Mare | Fotoğraf: Berkay C.

Eminim bu yeri bir yerlerden tanıyorsunuz. Cümleler kurarak buranın güzelliğini bozmak istemiyorum. Sadece bu küçük şehirde deniz mahsüllü sandviç yemeyi ve dilim pizzacıyı bulmayı unutmayın. Yer ismi ve lokasyon vermeme gerek yok. İster istemez karşınıza çıkacak…

Fotoğraf: Berkay C.

İlginizi çekebilir: Damla Anol Erol’dan Puglia Mutfağı