Sinemada gösterilen ilk filmde seyircilerin bir trenin beyaz perdeden onlara doğru geldiğini sanıp korktuğunu biliyor muydunuz? Artık bir filmde gördüğümüz dinozorların, arabaların bize zarar vermeyeceğini biliyoruz fakat dürüst olalım çoğumuz içten içe sinema salonlarında büyülü bir portal açılmasını ve en sevdiğimiz filmin bir sahnesinde sonsuza kadar yaşamayı diliyoruz. Eğer siz de bizim gibi sevdiği filmleri hayatına uyarlamak için hayal kuranlardansanız güzel bir haberimiz var! Barilla’nın eylül ayına kadar sponsor olduğu dekk Açık Hava Sinema Günleri beyaz perdede büyülendiğimiz anları yıldızlı bir gökyüzünün altına getirmeye devam ediyor. O zaman hadi sinemanın büyülü anlarını Barilla Pop-Up İtalyan lezzetleri ile buluşturan etkinliğe bir göz atalım!

Barilla ile dekk Açık Hava Sineması | Fotoğraf: Barilla

Söz konusu sinema olduğunda filmlerin büyülü dünyasının bir parçası olmak isteyenler sadece biz değiliz. Alejandro Jodorowsky, Paolo Sorrentino, Quentin Tarantino çektikleri filmlerin evrenine hızlıca girip seyircilerine köşeden göz kırpan yönetmenlerden sadece birkaçı. Peki, siz de Cinema Paradiso filminde bir İtalyan kasabanın ortasına kurulan sinemaya konuk olmak veya Danny Zuko ve Sandy Olsson’ın arabasının arka koltuğuna geçmek istemez miydiniz? Barilla, kurduğumuz hayalleri film karelerinin ötesine geçirebilmek adına dekk Açık Hava Sinema Günleri’ne sponsor oluyor. Beyaz perdenin büyüsünün Barilla Pop-Up restoranından çıkan çağdaş İtalyan makarnaları ile buluştuğu programın detayları aşağıda!

Barilla Pop-Up Restoran | Fotoğraf: Barilla

Barilla Pop-Up Restoran

Barilla, bütün dünyayı etkisi altına alan gerilla mutfak akımına dahil oluyor ve Barilla soslar ve makarna ile restoran deneyimini elde etmenin kolaylığını Türkiye’ye ilk kez getirdiği Pop-Up konsepti ile Harbiye’de bulunan dekk’e taşıyor. Eylül ayının sonuna kadar devam eden Pop-Up restoranın geleneksel İtalyan makarnalarına Barilla’nın danışman şefi Claudio Chinali çağdaş dokunuşlar katıyor. Her ay farklı İtalyan lezzetler ile karşımıza çıkan Barilla Pop-Up restoranın haziran ve temmuz ayı menüsünde ızgara mevsim sebzeleri ile sunulan Barilla Pesto alla Genovese soslu Barilla Fusulli, Barilla Basilico ve Pesto alla Genovese sosu ve ricotta peyniri ile hazırlanan Barilla Spagetti ve tuzsuz tereyağında pişmiş armut, ceviz ve taze fesleğen ile harmanlanmış Barilla Casarecce ve 29 Temmuz Dünya Lazanya Günü’ne özel Napoli usulü Barilla Lazanya yer alıyordu. Pop-Up restoranın felsefesine uygun olarak önümüzdeki günlerde mutfaktan neler çıkacağı gastronomik bir sır olarak saklanıyor. Ayrıca sevgimizi ifade etmenin en kolay yolunun da bir tabak makarna eşliğinde beraberlikten geçtiğine inanan Barilla, Pop-Up restoranında ağırladığı ilk 150 kişiye dekk Açık Hava Sineması’nda şezlongda film izleme deneyimi hediye ediyor.

Barilla ile dekk Açık Hava Sineması | Fotoğraf: Barilla ve dekk

dekk Açık Hava Sinema Günleri

Maçka’nın en popüler buluşma noktalarından biri olan dekk’te ağustos ayı boyunca salı ve perşembe günleri devam eden dekk Açık Hava Sinema Günleri’nde son yılların merak edilen festival filmleri ve çok konuşulan ödüllü filmleri yer alıyor. Ağustos ayının açılışını Mary Harron imzalı Daliland ve Kopenhag’ta bulunan Michelin yıldızlı bir restorana gidebilmek için her şeyi feda eden bir çiftin hikâyesini anlatan A Taste of Hunger filmleri yaptı. Sanatı, sinemayı ve gastronomiyi iç içe getiren dekk Açık Hava Sinema Günleri’nde ağustos ayı boyunca beyaz perdede seyirciler ile buluşacak filmler arasında; 15 Ağustos’ta Akademi Ödülleri’nde adaylığı bulunan bir Pedro Almodóvar eseri Madres Paralelas, 17 Ağustos’ta Woody Allen’ın tutkular ve sinema kavramını yan yana getirdiği Rifkin’s Festival, 22 Ağustos’ta yalnızlığın aşk ile kurduğu iletişimi yakından inceleyen Carol, 24 Ağustos’ta hayata bir daha başlamamıza alan açan La Belle Epoque, 29 Ağustos’ta kadın olma meselesini işleyen Emily ve 31 Ağustos’ta Penélope Cruz, Oscar Martínez ve Antonio Banderas’lı oyuncu kadrosu ile kendisinden çok fazla bahsettiren Official Competition bulunuyor.

Soframızdan, izlediklerimizden ve deneyimlediklerimizden sevginin eksik olmaması dileği ile!

Kapak Fotoğrafı: Barilla ve dekk

İlginizi çekebilir: Sevginin İfadesi’nden İtalya Yaz Destinasyonları