Güneş ışınlarını teninizde hissedebildiğiniz bir öğleden sonra hayal edin, fonda yaz şarkıları olsun. Günlerin uzamasıyla birlikte artık iş ve onlarca etkinlikle dolan ajandanıza bakıp akşam için arkadaşlarınıza söz verdiğinizi hatırlıyor ve soğuk kahvenizden bir yudum alıyorsunuz. Eğer siz de anıları, tatlar ve kokular aracılığıyla hafızasına kaydedenlerdenseniz o ilk yudumun uyandırdığı his sizin için önemlidir. İhtiyaç duyduğumuz haz ve ferahlığı bir arada sunan Nespresso “Barista Creations for Ice” soğuk kahve serisi tam olarak böyle anlara eşlik etmek için uzman dokunuşlarıyla geliştirildi. Üstelik bu uzman dokunuşları pek çoğumuzun atladığı bir konuya parmak basıyor: kahve serisinin tamamen soğuk kahve lezzetini yakalamak için geliştirilmiş olması. Normal kahveler soğuk olarak hazırlandığında aromalarında değişiklik olabiliyor ve istenen lezzeti yakalayamayabiliyoruz. Nespresso “Barista Creations for Ice” serisiyse tamamen soğuk su ve buzla buluşunca aromaları açığa çıkacak şekilde özel olarak üretiliyor.

Fotoğraf: Nespresso

İtiraf edelim ki kahve tutkunları için bir dayanışma derneği olsaydı pek çoğumuz daimi üyeleri arasında yer alırdık. Sabah kahvesinden ilk yudumu almadan günaydın dahi diyemeyenler, sosyalleşmek denince aklına birlikte kahve içmek gelenler, canlanmaya ihtiyaç duyar duymaz kahve kokusunu burnunda hissetmeye başlayanlar… Elbette kahve tutkusu bu kadar derin olunca damak tadımız gelişiyor ve kahveden yaz sıcaklarında dahi kahveden uzak kalmak istemiyoruz. Kahve tutkunlarının haftada en az 3 kere soğuk kahve tüketimine yöneldiğini ortaya koyan araştırmalar da soğuk kahve trendinin yükselişini kanıtlıyor. Konu soğuk kahve olduğunda yazın keşif tutkusunu harekete geçiren enerjisinden de hareketle farklı ‘blend’ler, aromalar ve tropik tatların peşinde koşuyoruz.

Barista Creations for Ice: Kahve Tutkunlarının Aradığı Yaz Ferahlığı

Fotoğraf: Nespresso

Nespresso da “Barista Creations for Ice” serisine eklediği, limited edition Coconut Flavour over Ice” gibi lezzetlerle bizlere damak tatlarımızı egzotik iklimlere taşımak için hiç de uzağa gitmek zorunda olmadığımızı bir kez daha kanıtlıyor. Bu formülde Hindistan cevizi aroması, Latin Amerika kökenli espresso’nun kavrulmuş, karamelli notaları ile mükemmel bir şekilde dengeleniyor. Tabii bu yeni edisyon Nespresso‘nun sevilen soğuk kahve klasiklerinin pabucunu dama atmış değil. “Barista Creations Freddo Delicato” ve “Freddo Intenso” da aynı harika lezzet ve 2021 yazı için yenilenen kutu tasarımları ile kahveseverlerin beğenisine sunuluyor.

Fotoğraf: Nespresso

Barista Creations Freddo Delicato”, buzun üzerine eklendiğinde hafifçe kavrulan Kenya Arabika çekirdeklerinin narin, parlak ve meyvemsi notalarını ortaya çıkarırken “Barista Creations Freddo Intenso” ise, keskin ve heyecan verici bir soğuk kahve lezzeti sunması amacıyla Latin Amerika Arabika çekirdekleri ile Endonezya Arabika çekirdekleri karıştırılarak hazırlanıyor. Kahve tutkunlarının kahveyi görsellikten tada bir deneyim olarak gördüğünün oldukça farkında olan Nespresso bu serisiyle birlikte “Barista Creations for Ice” için yarattığı yaz tatili esintili sıra dışı tarifleri de kahve tutkunları ile paylaşıyor ve fonksiyonel ve şık bir tasarıma sahip buz kalıpları sunuyor. Nespresso’nun web sitesinden ulaşabileceğiniz tarifler arasında theMagger favorisi olarak paylaşmak istediğimiz ise “Provençal Freddo Delicato Lemonade“.

Provençal Freddo Delicato Lemonade

  • 1 tatlı kaşığı taze veya kuru lavanta üzerine 1 kapsül “Barista Creations Freddo Delicato” kapsülü espresso olarak hazırlayın (40 ml) ve 2 dakika demleyin.
  • ‘Shaker’ içerisine 1 buz küpü ekleyin (30 gr) ve lavantalı kahve karışımını ilave edin ve kuvvetlice çalkalayın.
  • ‘View Recipe’ bardağına 4 buz ilave edin (her biri 30 gr) ve bir dilim limon ekleyin.
  • Üzerine 15 ml vanilya şurubu ve 10 ml taze limon suyu dökün.
  • Ardından 100 ml mineralli suyu ilave edin ve hafifçe karıştırın.
  • Lavantalı soğuk kahve karışımını View Recipe bardağına dökün.
  • Süsleme için bir dal taze lavanta ekleyin.
Fotoğraf: Nespresso

Yeni ve heyecan verici tatlar, fotojenik kutu tasarımları, pratik ve lezzetli tarifler… Bunların hepsinin son derece cezbedici olduğunu düşünüyorsanız buna bir de farkındalığı ekleyin. Çünkü Nestlé Nespresso SA, AAA Sürdürülebilir Kalite Programı kapsamında kahve çiftlikleri ve çevresiyle ilgili sürdürülebilirlik uygulamalarını yerleştirmek için 15 ülkede 110.000’den fazla çiftçiyle çalışıyor. 2003 yılında Yağmur Ormanları İttifakı (The Rainforest Alliance) işbirliğiyle başlatılan ve daha sonra Fairtrade International’ın katıldığı program, hasadın kalitesinin artırılmasına yardımcı olarak sürdürülebilir kaliteli kahve tedarik edilmesine, çiftçilerin ve topluluklarının geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Böylece aklımızdaki kahve kültürüne dair sorular da yanıt bulmuş oluyor. Ayrıca Nespresso kapsülleri, kahvenin tazeliğinin korunması için gıda alüminyumundan üretiliyor ve alüminyum sonsuz kez geri dönüştürülebilir bir malzeme! Kullanılmış kapsülleri geri dönüştürerek sürdürülebilir bir değer zinciri oluşturmayı amaçlayan Nespresso’nun geri dönüşüm programına katılmak için kullanılmış alüminyum kapsüllerinizi Nespresso butiklerine geri götürebilirsiniz.

O halde artık hafızamızda saklayacağımız o yaz anlarına eşlik edecek “Barista Creations for Ice” lezzetleri ve yeni tarifleri denemeye hazırız. Peki siz ilk önce hangisiyle başlayacaksınız?

Kapak Fotoğrafı: Nespresso