Geçtiğimiz sonbaharda afişlerini, reklamlarını, sloglanlarını görüp merakla ne olduğunu anlamaya çalıştığımız, Kasım 2013’te ise hayatımıza girerek sinema alışkanlıklarımızda köklü değişikliklere neden olan Başka Sinema, bu ay bir yaşında!

kumun tadi 1

İstanbul ve Ankara’daki toplam dört sinema salonu ile başlayan yolculuğuna bir yıl sonra bugün 5 kentte, 13 salonda devam eden Başka Sinema, film festivallerinin gözdesi, ödül avcısı, ünlü yönetmenlerin imzasını taşıyan yabancı filmlerin yanı sıra ilk haftasından bu yana yerli yapımlara da geniş yer ayırıyor. Bu hafta Melisa Önel’in ilk filmi Kumun Tadı da bu yerli yapımların arasındaki yerini aldı. Dünya prömiyerini 64. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan film, 33. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti. Türkiye’den sınıra giderken kömür ticareti, dönüş yolunda ise kaçak göçmen taşıyıcılığı yapan Hamit ve botanik bilimci Denise’in ilişkisine odaklanan, fondaki gerilimli hikayede ise mültecilerin sorunlarına değinen Kumun Tadı‘nın yanı sıra Deniz Seviyesi, Sivas ve Annemin Şarkısı da Başka Sinema salonlarında gösterimi devam eden yerli yapımlar arasında.

kumun tadi 2

Kasım 2013 programına Onur Ünlü’nün festival gösterimleri ve özel gösterimler dışında seyirci ile buluşamayan filmi Sen Aydınlatırsın Geceyi filmini dahil ederek yerli yapımlar konusunda başından beri heyecan uyandıran Başka Sinema’da bugüne dek 20’den fazla yerli yapım izledik. Hem Başka Sinema’nın birinci yılını kutlamak amacıyla, bu filmler arasında öne çıkanları hatırlamak istedik:

Bu hafta Kumun Tadı dışında, yine Başka Sinema salonlarında Fransız komedisi Le chef (Şeflerin Savaşı); vizyonda ise Açlık Oyunları serisinin üçüncü filmi  The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 (Açlık Oyunları: Alaycı Kuş – Bölüm 1) ve yerli yapımlar, Karışık Kaset, Seni Seviyorum Adamım, Asfalt Çiçekleri ve Ümmü Sıbyan Zifir gösterime giriyor.

***

Türkiye Sineması: 2014

Kusursuzlar | Ramin Matin, Ocak 2014

Yaz başında anneannelerinin Çeşme’deki yazlığına gelen iki kız kardeşin, Lale ve Yasemin’in gittikçe artan bir gerilime sahip ilişkilerinin film boyunca bizi sürüklediği Kusursuzlar, 2013 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerinin sahibi olan filmdi.

Şarkı Söyleyen Kadınlar | Reha Erdem, Şubat 2014

Günümüz Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Reha Erdem’in son filmi Şarkı Söyleyen Kadınlar da Başka Sinema’da gösterilen filmler arasında yerini almıştı. Film, deprem riski nedeniyle boşaltılmasına karar verilen bir İstanbul adasında, bu karara direnen bir grup insanın birbirleri ve doğayla ilişkisine odaklanıyordu.

Köksüz | Deniz Akçay, Mart 2014

2013 Venedik Film Festivali’nde gösterilen, 32. İstanbul Film Festivali’nde ise En İyi İlk Film ve Radikal Halk Ödülü’nün sahibi olan Köksüz, bir kaybın ardından yeniden bir aile olmayı başaramayan dört karakterin hikayesini anlatıyordu.

İtirazım Var | Onur Ünlü, Nisan 2014

Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi’den sonraki filmi de 33. İstanbul Film Festivali’nin hemen ardından Başka Sinema’da izleyici ile buluşmuştu. İmamı olduğu camide işlenen bir cinayeti çözmeye çalışan Selman Bulut’un polisiye macerasını anlatan film iğneleyici üslubu ve Onur Ünlü’ye has mizahıyla beğeni toplamıştı.

Ben O Değilim | Tayfun Pirselimoğlu, Eylül 2014

İstanbul Film Festivali’nin 2014′teki “en iyi”si de Başka Sinema salonlarında görücüye çıkanlardandı. Filmde, sıradan bir yaşam süren Nihat’ın aynı yemekhane mutfağında çalışan Ayşe ile tanışması sonucu hayatının değişmesi ve kimliğini sorgulamaya başlaması konu alınıyordu.

Balık | Derviş Zaim, Ekim 2014

Günümüz Türk sinemasının bir diğer usta ismi Derviş Zaim’in son filmi Balık, konuşamayan kızını iyileştirmek için şifalı bir balığın peşine düşen Kaya’nın hikayesini anlatıyor.

Sivas | Kaan Müjdeci, Kasım 2014

Eylül 2014′te Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen, Kaan Müjdeci’nin ilk filmi Sivas da halen Başka Sinema’da gösterimde olan filmlerden. Film, 11 yaşındaki bir çocuk ve bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen dostluk hikayesini anlatıyor.

 

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN