Sinema ve moda sektörü yıllar boyunca birbirlerini araç olarak kullansalar da artık aralarındaki ilişki tamamen amaca dönüştü. Filmlerdeki kostümler zamanın modasına, zamanın modası da filmlere konu oluyor artık. Mesela vizyona giren filmlerden en romantik olanını izlemek kadar, en modasal olanı izlemek de bir tercihe dönüştü. Arkadaşlarla beraber evde DVD keyfi yapacağımız zaman en korkunç filmden ziyade üzerinde konuşabileceğimiz en güzel kostümlere sahip olanları seçebiliyoruz. Moda çağını artık televizyondan ve sinemadan takip ediyoruz. İşte bu sebeple bugünkü konumuz gelmiş geçmiş en modasal filmler!

10. Rear Window – 1954

Rear Window
Real Window

Grace Kelly’nin zarafeti, şıklığı kısaca ekol olarak anılmasına neden olabilecek her şey bu filmde fazlasıyla mevcut. Duruşundan bakışlarına ve hatta gülüşüne bile yansıyan bu asillik filmden sonra prenses ünvanını almasını yadırgatmıyor.

9. The Duchess2008

The Duchess
The Duchess

Filmin en akılda kalıcı tarafı “Erkekler konuşarak kendilerini ifade edebilir. Biz özgürce konuşamadığımız için elbiselerle kendimizi ifade edebiliyoruz.”  diyebilen Georgiana’nın (Keira Knightley) cesareti ve haliyle birbirinden şık kıyafetleri. Canınız  sıkıldığında sırf kostümleri için bile izleyebileceğiniz nitelikte bir film.

8. An Education2009

An Education
An Education

60’lı yılların modasına doyamayanlardansanız ve kendinizi o döneme ait hissediyorsanız işte size bir alternatif de bu film. Midi elbiseler, yüksek bel etekler, kürkler, cat-eyes gözlükler hepsi dönemin ruhunu öyle güzel yansıtmış ki…

7. Factory Girl 2006

Factory Girl
Factory Girl

Bu fabrika kızı başka bir fabrika kızı… Andy Warhol’un o meşhur ‘Fabrika’sının en büyük eseri. Edie Sedgwick’in hayatını anlatan biyografik filmde haliyle bir çok ilham da mevcut. 60’ların ‘it girl’ü olan Edie’nin birbirinden şahane elbiseleri, kocaman küpeleri, kürkleri ve birbirinden güzel şapkalarıyla ikon olarak günümüze kadar gelen o zamanı, aşklarını ve Fabrika’nın bitirdiği hayatını anlatıyor. Her bir sahnesinin durdurulup not alınması gereken enfes bir film.

6. The Talented Mr. Ripley – 1999

The Talented Mr. Ripley
The Talented Mr.Ripley

Bu sene tekrar ortaya çıkan gömlekleri bağlama modasına ayak uydurmak mı istiyorsunuz? Midi boy etekler benim tarzımı en iyi anlatır mı diyorsunuz? Tatile gitmeden bir retro bikini almayı mı düşünüyorsunuz? Bu sorulardan herhangi birisine cevabınız evetse bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

5. Coco avant Chanel 2009

Coco Avant Chanel
Coco Avant Chanel

Coco’nun Chanel olmadan önceki hayatını anlatan bu film uzun uzun cümleler kurmak yerine izle ve gör dedirtiyor. Diğer kadınların süslü hayatlarına inat bir erkek çocuğu gibi yaşadı hayatını o. Tasarımlarıydı hayatını önemli kılan. Başta şapkaları olmak üzere, pantolonları ve mini etekleri sayesinde moda devrimine yepyeni bir boyut kattı. Şu an minicik siyah bir elbisemiz varsa, numarası 5 olsa bile kalbimizde 1. sırada olan bir parfüm kullanıyorsak eğer, bunun sebebi Coco’dur.

4. Annie Hall 1977

Annie Hall
Annie Hall

70’li yılların yansımasını yaşadığımız şu günlerde bu filmde yer alan her bir kostüm ilham kaynağı olacak cinsten. En göze çarpanları ise Annie’nin (Diane Keaton) maskülen ama sevimli hali, giydiği wide–leg pantolonları, ceketleri ve o kocaman gözlükleri.

3. The Tourist 2010

The Tourist
The Tourist

Filmdeki Elise karakteri (Angelina Jolie) daha ilk sahnede krem elbisesiyle yaşayacağımız görsel şölenin ilk sinyallerini veriyor. Venedik manzaralı enfes kıyafetler, mücevherler ve Elise’in zarafeti ile Frank’in şıklığı bu filmin izlenmesi için en önemli nedenlerden birkaçı…

2. Bonnie and Clyde  1967

Bonnie & Clyde
Bonnie and Clyde

“Bonnie and Clyde” film sektörü için bir başyapıt niteliğinde olsa da bizim için asıl önemli olan Bonnie’nin o küt saçlarının üstüne taktığı birbirinden enfes şapkaları, elbiseleri,  fuları ve aksesuarları;  Clyde’ın ise o  her daim mükemmel taşıdığı suitleri ve fötr’leri.  Onları bir elmanın iki yarısı gibi yapan filmdeki aşkları kadar kıyafetleridir de…

1. Breakfast at Tiffany’s 1961

Breakfast at Tiffany’s
Breakfast at Tiffany’s

Audrey Hepburn demek asillik demek, zarafet demek, güzellik demek. Filmde giymiş olduğu birbirinden enfes kıyafetler, kullandığı aksesuarlar hem de tatlı-kaçık hallerindeki sevimliliği, listede 1 numara olması için yeterli sebeptir.