“Hoş geldiniz! Burası Bay Jerry’nin Yeri! Burada herkes özgür… Yemeği mi beğenmediniz, tabağa tükürün! Anneniz daha iyisini mi yapıyordu? Çağırın annenizi o yapsın. Bay Jerry’nin Yeri! Buradan buyurun, şurada oturun ve orada yiyin. Ama öyle bir yiyin ki… Bunu herkese söyleyin. Bay Jerry’nin Yeri!”

IMG_5790
Bay Jerry’nin Yeri

Barış Yücedağ, Mahir Akgündoğdu’nun kurduğu Kabile Tiyatro‘da sahnelenen Bay Jerry’nin Yeri 60 dakikalık tek perdeli bir oyun. Barış Yücedağ’ın yazıp yönettiği oyunun rollerini Mahir Akgündoğdu ve Talha Kaya paylaşıyor. Klasik tiyatrolardan oldukça farklı olan oyunda, oyuncuların gerek seyirciyle gerek müzisyenlerle olan iletişimi de oldukça keyif verici.

Üç kişilik bir orkestraya sahip oyunun müzikleri ise Kabile Trio’ya ait. Burada bir parantez açma gereği duyuyorum: Arda Özkan, Onur Güney Kumaş ve Yasin Soyöz’ün yer aldığı orkestra şahane! Onur Güney Kumaş’ın sesine ise ayrıca bayıldık, o ne naif ne güzel bir sesti öyle!

IMG_5789
Bay Jerry’nin Yeri

“Bir yanda caz, diğer yanda cinayet ve iki zavallı garson Bay Jerry’nin Yeri’nde her şey eksiksiz. Peki ya felaket, ama felaket!? Bay Jerry’nin yerinde her şey olur, olur ve unutulur. Yaşananlar kaybolur ama bir anda tüm talihsizlikler gelir seni bulur. Bay Jerry’nin Yeri’nin belki de son çalışanları Mr. 5 ve Mr. 13, her şeyi tamamlamak için ve hatta Bay Jerry için felaketten sonra bir arada.”

Oyun Mr. 13 ve Mr. 5 isimli iki garsonun çalıştığı caz barı Bay Jerry’nin Yeri’nde işlenen bir cinayet sonrası olanları anlatıyor. Başından sonuna kadar ince eleştirilerle dolu bir oyun Bay Jerry’nin Yeri. Burada garsonlarımız kendilerine verilen isimleri bir önlük gibi üstlerine geçiriyorlar, bunun için de kendi kimliklerini bir kenara bırakmaları gerekiyor.

IMG_5791
Bay Jerry’nin Yeri

Müşterilerin saygı görmeye, garsonların da saygı göstermeye ihtiyaç duyduğu bu mekanda aslında tek kazançlı Bay Jerry gibi görünüyor. Bay Jerry’nin tek bir kuralı var aslında, o da ‘Çalış, çalış, çalış!’ Bay Jerry kim derseniz aslında bunu belki garsonlarımız bile bilmiyor. Putlaştırdıkları Bay Jerry’e itaat mi yoksa isyan mı etseler emin değiller.

“-Kurallar öldü… -Kurallar ölmez, Bay Jerry’nin kuralları ölmez…”

IMG_5788
Bay Jerry’nin Yeri