Bayram tatilini şehir içinde veya şehir dışında geçirmeniz farketmez… Elinizin altında güzel bir roman olsa fena mı olur? Bazı kitaplar vardır, uzun zamandır okumak istediğiniz, ama bir türlü fırsat bulamadığınız. İşte bu bayram bu kitaplardan birisine şans vermenizin tam zamanı!

Yoksa Siz Hala Okumadınız mı?

don kişot – cervantes

1) Miguel de Cervantes – Don Quijote (Roman)

1605 yılında yayımlanan bu metin, ilk edebi roman olarak kabul ediliyor. Şövalye hikâyeleri ile dalga geçen yazar, kitabın bir bölümünde metnin kahramanlarından biri hâline geliyor. Roman okumayı seviyorum diyenlerdenseniz, iki ciltten oluşan bu oyunlu metni okumuş olmalısınız!

saatleri ayarlama enstitüsü – ahmet hamdi tanpınar

2) Ahmet Hamdi Tanpınar – Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Roman)

Tanpınar’ın bireyden yola çıkarak toplumu anlattığı bu romanında, zaman teması üzerinden Türkiye’nin Tanzimat öncesi döneminden başlayarak Cumhuriyet döneminde ve Cumhuriyet döneminden sonra olanları hiciv yöntemi ile anlatıyor. Doğu batı meselesine kafa yoranlar ve tüm edebiyat severler için bir baş yapıt.

tutunamayanlar – oğuz atay

3) Oğuz Atay – Tutunamayanlar (Roman)

Yayımlandığı dönemde hak ettiği değeri bulamayan bu roman, Atay’ın ne kadar zamansız bir yazar olduğunu bizlere gösteren en önemli eseri. Güncelliğini hiç yitirmiyor. Özellikle bilinçaltı yöntemi ile yazılan kısımları bakımından anlaşılması zor bir roman olduğu düşünülen bu roman, demlene demlene okumanızı önereceğim romanlardan biri. Altını çizdiğiniz yerlerine tekrar tekrar döneceğinizi garanti ediyorum.

fransız teğmenin kadını – john fowles

4) John Fowles – Fransız Teğmen’in Kadını (Roman)

Post modern romanın en iyi örneklerinden olan Fransız Teğmen’in Kadını’nın filmini izlemeniz yetmez, yazarın dünyasına girmeniz bu oyunlu edebi metni anlamanıza sizi daha çok yaklaştıracak. Yazarın okunulan metne müdahale etmesi ile, bir tarihi romandan çok daha başka yerlere uzanan bu kitapta, toplumsal gerçekçi romanlardaki gerçekliğin kırıldığı bir tür ile karşı karşıya kalacaksınız.

Yeniler

Henüz benim de okuma fırsatı bulamadığım aşağıdaki önerilerim ise, önceki eserlerinden severek takip ettiğim ve dolayısıyla yeni kitaplarını hiç düşünmeden almaya koştuğum yazarların kitapları. Kitap Fuarı’na kadar sabredemedim, işte aşağıda:

1) Jale Sancak – Fırtına Takvimi (Roman)

2) Mario Levi – Size Pandispanya Yaptım (Roman)

2) Başar Başarır – Teklifinizle İlgilenmiyorum (Öykü)

3) Yalçın Tosun – Dokunma Dersleri (Öykü)

4) Semih Gümüş – Edebiyat ve Yeni Zamanların Kültürü (Deneme)

Mutlu tatiller!