BBC 2003′ten beri her yıl Aralık ayında 15 kişiden oluşan bir uzun listeyle gelecek yılın müzisyenlerini belirliyor. Müzik endüstrisinden önemli kişilerin oyladığı listenin kazananı ise Ocak ayında belirleniyor. Önceki yıllarda bu listenin kazananları da, dereceye giren diğerleri de bugün hepimizin bildiği önemli isimler… Önceki yılların kazananları arasında Adele, Jessie J, Keane ve Mika gibi isimler var. Ayrıca Klaxons, Interpol, Foals, Plan B, La Roux gibi bugün iyi bilinen isimler de daha önce listede yer almıştı. Bu yazıda hem bu yılın ilk beşlisine hem de benim uzun listeden favorilerime bir göz atalım:

Haim

1. Haim: 21-26 yaş arası üç kız kardeşten oluşan Haim, California ABD’den. Kızlar küçük yaşlarından beri ebeveynleriyle beraber Rockinhaim ismiyle müzik yapmışlar. Solist Danielle daha önce The Strokes solisti Julian Casablancas’ın gitaristi olarak onunla turlarında yer almış, en büyük kızkardeş, basçı Este UCLA mezunu ve en küçük Alana ise Haim için üniversiteyi yarıda bırakmış. The Guardian’dan Michael Hann, Haim’ın müzik türünü R&B, folk rock ve 80′lerin anaakım pop müziğinin karşımı olarak tanımlıyor. İlk single Forever geçtiğimiz yıl bloglarda en çok ismi geçen şarkılarından biri ve bu başarı daha Haim ismini çok duyacağımızın bir göstergesi gibi.

Favorim: Don’t Save Me

AlunaGeorge

2. AlunaGeorge: Elektronik müzik yapan ikili George Reid ve Aluna George, George’un Aluna’nın eski grubu için remix yapmak istemesi sebebiyle Aluna’yla iletişime geçmesi sayesinde tanıştı. Şu an ikisi de 24 yaşında olan ikili beraber müzik yapıyor, ve BBC’nin Sound of listesinde ikinci oldular. Müziklerini Pitchfork “parlak” ve The Guardian “Heyecan verici şekilde çağ ötesi” sıfatlarıyla tanımlıyor.

Favorim: Put Up Your Hands

angel haze

3. Angel Haze: Üçüncü sıradaki Raee’n Wilson, Michigan’lı bir Rapçi ve şarkıcı, bilinen adıyla, Angel Haze. Şimdiye kadar 4 mixtape yayınlayan Angel Haze, 2012 yılında Rebuplic Records ile anlaştı. Eminem’in Cleaning out My Closet‘ini coverladı, Azealia Banks’i hedefleyen bir disstrack yayınladı ve müzik endüstrisinin oldukça ilgisini çekti.

Favorim: New York

Laura Mvula

4. Laura Mvula: Birmingham’lı soul şarkıcısı Laura Mvula, geleceğin Amy Winehouse’u olarak anılıyor, oysa bir yıl önce Birmingham Senfoni Orkestrası’nda resepsiyonist olarak çalışıyormuş. Birmingham Konservatuvarı mezunu olan Mvula’nın ilk EP’si Kasım 2012′de yayınladı, Mart 2013′te ise albümünün çıkacağı açıklandı.

Favorim: Green Garden

chvrches

5. CHVRCHES: Üç kişilik electro-pop grubu CHVRCHES, Glasgow İskoçya’dan Iain Cook, Lauren Mayberry ve Martin Doherty’den oluşuyor. Grubun ismi “churches” şeklinde telaffuz ediliyor, müziklerini ise BBC “inkar edilemez şekilde üzücü ama aynı zamanda neşe verici” olarak tanımlıyor. Grup üyelerinin ortak bir Prince sevgisi var, hatta Prince’in şarkısı “I Would Die for You” coverlamışlar. Lauren Mayberry’nin tatlı sesi ve grubun dikkat çeken müziğinin onları çok ünlü edeceğine eminim.

Favorim: Mother We Share

Ve uzun listeden benim seçtiklerim:

The Weeknd: Kanadalı Abel Tesfaye, bildiğimiz adıyla The Weeknd’i artık çaylak olarak anmak yanlış olur. 2011′de yayınladığı üç mixtape ile adını hepimizin zihnine kazıdı. 2012 yılında Trilogy‘yi tamamlayan The Weeknd’in albümünü ise bu yıl yayınlayacağı açıklandı. Eğer bu ismi hala duymadıysanız ona bir şans vermenizin zamanı gelmiş.

Favorim: The Party & The After Party

Peace: Birmingham’lı indie-rock grubu Peace 21-23 yaşları arasında 4 gençten oluşuyor. Şimdiye kadar Tame Impala ve The Vaccines ile çalan grubun tarzı gerçkten Foals’u andırıyor. Eğer Foals seviyorsanız bir şans verin.

Favorim: Wraith

Kodaline: Dublin çıkışlı rock grubu Kodaline, ilk EP’sini Eylül 2012′de yayınldı. Bu EP’deki All I Want oldukça dikkat çekti ve hatta popüler dizilerde bile kullanıldı.

Favorim: All I Want

A*M*E: Henüz 18 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı Aminata Kabba, yani A*M*E, ilk albümünü 2013 yılında Future Records’dan yayınlayacak. İlk single ise enerjik bir pop şarkısı olan Play the Game Boy.

Favorim: Stacey