Instagram’ın, geldiğimiz bu noktada artık LinkedIn ile Facebook arasında bir formata dönüştüğü konusunda hemfikiriz. Öyle ki TikTok’un yükselişinde Instagram mükemmeliyetçiliğinin aksine daha az ‘edit’lenmiş daha gerçekçi içerikler olmasının etkili olduğu düşünülüyor. Öte yandan Instagram’ın ilk zamanlarında olduğu gibi sponsorlu içerikler ve prodüksiyonlu “kusursuz” kareler arasında kalmadan arkadaşlarımızla iletişime geçeceğimiz yeni bir platform arayışı bir süredir devam ediyordu. İşte Be-Real de bu boşluğu doldurmak üzere ortaya çıktı diyebiliriz.

Be-Real | Fotoğraf: PetaPixel

Fransa merkezli Be-Real kullanıcılardan günde bir kez hiç filtrelenmemiş fotoğraflarını göndermelerini istiyor. İşi ilginç ve eğlenceli kılansa göndereceğiniz zamanı uygulamanın kendisinin belirlemesi. Yani sizi gerçekten kıskıvrak yakalayabiliyor. Ek olarak uygulama fotoğraf istediği andan itibaren paylaşmak için yalnızca iki dakikanız var! “Ne olacak ki o sürede paylaşım yapmam” gibi bir düşüncesi olanları uyaralım; uygulama diğer kişilerin paylaşımlarının görmenize ancak siz de talep edilen paylaşımları yaparsanız izin veriyor. Tüm bunlar uygulamayı ve dolayısıyla sizi takip edenleri “mükemmel” hallerinizle kandırmayı zorlaştırıyor ki Be Real’in hedefi de zaten tam olarak bu. Uygulamanın mottosu: “BeReal sizi ünlü yapmaz. Influencer olmak istiyorsanız TikTok veya Instagram’ı kullanabilirsiniz.”

Be-Real | Fotoğraf: sbs.com.au

Alexis Barreyat ve Kévin Perreau tarafından 2020 yılında yaratılan uygulamadan yeni yeni haberimiz olmasının en önemli nedeni aktif kullanıcı sayısını yayınlanışından bu yana %315 arttırmış olması. Yeni nesil Instagram kullanımı ve Infleuencer marketing’in zirve döneminden bu yana “mükemmel” görsellerden bıkmamızın Be-Real’i cazip hale getirdiği açık. Bununla birlikte kusursuz bir kartvizit görevi görmek yerine doğal hallerimizi sergileyen ve bu görsellerin de Instagram storylerinde olduğu gibi sadece 24 saat hayatta kaldığı bir formatın ne kadar kalıcı olabileceği şüpheli. Pandemide yaşanan Clubhouse furyasından bildiğimiz gibi dönemsel olarak popüler olan uygulamaların ömrü uzun olmayabiliyor. Yine de Be-Real sosyal medya dünyasında yenmeye çalıştığı tüm olasılıkların içinde taze bir nefes olarak şimdilik yerini koruyor.

Kapak Fotoğrafı: CNN

İlginizi çekebilir: Melis Esin’den Duyarlılığa Yönlendiren Uygulamalar