Hiç bir pazar günü uyanıp bir yandan ekmekler kızarırken diğer yandan omleti hazırlayıp sofrayı kurduğunuz ve kendinizi tam bir star gibi hissedip ailenin kalanını uyandırmaya gideceğiniz sırada kahvaltıdaki en önemli şeyi, çayı, yanlışlıkla son bir buçuk saattir demleyerek mahvettiğinizi fark ettiğiniz oldu mu? Yanıt maalesef evetse, haberler güzel. Beko Dem Otomatik Çay Makinesi, çay demleme işini tamamen üzerine alarak bizi bu endişelerimizden kurtarıyor. Üstelik yalnızca siyah çay değil bitki ve meyve çayları için de yardımımıza koşuyor.

Beko Dem
Fotoğraf: Beko

Manuel olarak çay demlemeyi aslında pilav yapmak gibi düşünebiliriz. Her ailede ya da arkadaş grubunda, yaptığı çay neden olduğu anlaşılamayan bir şekilde çok daha lezzetli olan bir kişi vardır ve “E hadi bir çay demleyelim” görevini o üstlenir. İşte o lezzetli çayların formülü, demleme aşamasında yatıyor ve çay çeşitlerine göre de farklılık gösteriyor. Üstelik çaydan alınan keyfi zevkler de belirliyor. Bol demli ya da açık sevenler, “Çok sıcak olmasın dilim yandı” diyenler ve bizzat Fuji Yanardağı’ndan getirilmiş kadar sıcak olmazsa keyif alamayanlar…. Tüm bu farklı taleplere yanıt vermek; bu sırada da çayı taze ve sıcak tutmak sanıldığını kadar kolay değil. Beko Dem Otomatik Çay Makinesi de bu noktada devreye girerek, Özel Demleme Teknolojisi sayesinde çayın demini uzun süre taze tutuyor ve çayseverlerin damak tadına en uygun lezzette sunuyor!

Teknoloji Desteğiyle Çayın En Özel Hali

youtube play youtube play

Beko Dem Otomatik Çay Makinesi‘ni, içeride alanında uzman kişilerin çalıştığı minik bir çay üretim merkezi gibi düşünebilirsiniz. Sizin yapmanız gereken tek şey çayın lezzeti, türü, miktarı ve hazır olmasının istediğiniz zamanı seçmek. Üstelik bu çay demleme sürecini HomeWhiz akıllı telefon uygulaması üzerinden başlatmak ve Bluetooth teknolojisi ile uzaktan takip etmek de mümkün. Ek olarak çayınızın istediğiniz saatte hazır olmasını sağlayan zamanlama fonksiyonunu telefonunuz üzerinden aktive edebiliyorsunuz. Bu da “Hadi bir bir çay demleyelim” cümlesi ilk kurulduktan sonra geçen “sen demle”, “geçen sefer ben demledim bu sefer sen demle” pazarlıkları eşliğinde koltuktan bir türlü kalkılamayan sürece çözüm getirmiş oluyor.

youtube play youtube play

Ayarları yaptıktan sonra Beko Dem Otomatik Çay Makinesi, otomatik çay demleme teknolojisiyle görevi devralıyor ve su haznesinden suyu otomatik olarak çekerek çayınızı el değmeden demliyor. Bu sırada, kişisel tercihleri de dikkate alarak, çay yapraklarını tam zamanında demden ayırıyor ve böylece çayın lezzetinin korunmasını sağlıyor. Yani Beko Dem Otomatik Çay Makinesi, pratikliğin yanında tazelik ve lezzet kriterlerini de karşılayarak çay gurmelerini mutlu etmeyi amaçlıyor. Dilerseniz ilk denemeler için, çay bardağını önce ışığa tutup demini kontrol eden ve ilk yudumda “hmm“lar eşliğinde tadım yaparken, vereceği karar beklenen o kişiyi davet edebilirsiniz.

Tazelik, Lezzet ve Sağlık Dolu Çay Tarifleri

Çayı bu denli özel kılan, içecek seçenekleri arasında en sağlıklı olanlardan biriyken, aynı zamanda lezzetli olması. Özellikle bitki çayları, sakinleştirici, rahatlatıcı, sindirime ve uykuya yardımcı etkileriyle hayatımızda daha çok yer almayı hak ediyor. Meyve çaylarıysa ‘smoothie’ler ve ‘juice’lara sıcak ve hafif bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Biz, yeme-içmeyi bir deneyim olarak görenler de yeni tatları keşfetmeye, rutinimize renk katacak bir etkinlik gibi yaklaşıyoruz. İşte Beko Dem Otomatik Çay Makinesi de biz bu denemeleri yaparken kullanılması gereken miktarlardan demleme sürelerine, önemli ipuçlarıyla yanımızda olmayı vadediyor. O halde gelin çay arşivinize eklemek isteyeceğiniz tazelik, lezzet ve sağlık dolu tarife göz atalım. Ürünle ilgili daha fazla bilgi almak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

youtube play youtube play

Ayva Çayı

Tarif:

3-4 g ayva tohumunu, “Az Miktar” seçeneği ile 90 °C sıcaklıkta 5-10 dakika demleyebilirsiniz.

İpucu:

Ayva tohumlarını ıhlamur çayının lezzetini arttırmak için de kullanabilirsiniz.

Kakule Çayı

Tarif:

2-3 g kakule tohumunu, “Az Miktar” seçeneği ile 95 °C sıcaklıkta 10-15 dakika demleyebilirsiniz.

İpucu:

Ferah bir lezzet için siyah kakule tercih edebilirsiniz.

Oolong Çayı

Tarif:

3-4 g Oolong çayını, “Az Miktar” seçeneği ile 85 °C sıcaklıkta 1-2 dakika demleyebilirsiniz.

İpucu:

Oksidasyon derecesi yüksek olan koyu renkli oolong çayı için ise ideal demleme sıcaklığı 95 °C’dir.

Kapak Fotoğrafı: Beko