Brugge’e gidilecek en doğru zaman yaz sonu; turistler yavaş yavaş sezonu açmak üzere ülkelerine doğru yola çıkıyor. Hava sıcaklığı tam gezilecek kıvamda çünkü Brugge yazın bile 20 derecenin üzerine nadiren çıkıyor.

Çokça bilinip az uğranan, hep listede olup da gidince nihayet dedirten küçücük bir şehir. Sıkça kullanılan tabirler ortaçağdan hiç zarar görmeden bugüne kalmış oluşu, kanalları ile Amsterdam-Venedik arası bir tarzının bulunması üzerine. Halbuki Brugge çok daha fazlası, çok daha romantik ve masalsı.

Brugge’de Çikolata ve Waffle Kokusu

Şehrin insanı mutlu eden garip havasına çikolata ve waffle kokusu karışıyor; haliyle Belçika’dayız, faytonların dolaştığı sokakları tertemiz, küçük teknelerle yapılan kanal turunda tüm yapılar bahsedilen ortaçağ büyüsünü hissettiriyor.

Markt tarafları oldukça turistik fakat güzel yanı şu ki haritasız gezdiğimiz şehirde neredeyse her yer downtown ve yollar bir şekilde Markt’a varıyor. Belfry çan çalarken hemen altında tüm meydanı süzüp birer sebze soslu patates yemeden de olmaz.

Brugge’da şehri yerlisi gibi yaşamaya çalışmak veya turistik her ne varsa denemek yerine girdiğiniz mekanlarda insanlarla sohbet edip tavsiyelerine kulak verin. Sokaklarda kaybolurken en doğru yerleri kendi kendinize keşfetmek içinse 2-3 gün mutlaka ayırın.

Brugge’de Ne Yapılır?

Kahvaltıda Li O Lait (Dweerstraat 30) veya Books & Brunch (Garenmarkt 30) damağa, bütçeye uygun; sade veya az biraz çikolata sürülmüş en leziz waffle için Laurenzio Noordzandstraat’ın hemen girişinde; akşam gezmesinde herkes Charlie Rockets’ı (Hoogstraat 19) önerir, oturmak için yer yoksa Markt’ın hemen kuzeyinde Eirmarkt’a girerseniz Don Quichotte ve Cafe Des Amis’i alternatif olabilir.

Butik soranlara Noordzandstraat 32’de L’Heroine bakıp bakıp ilham alınası. Her gittiği şehirde ruhunu dinlendirecek yeşil alan bulma takıntısı olanlar rahibelerin yaşadığı Begijnhof ve çok yakınındaki Minnewater taraflarında bir öğleden sonra geçirmeliler ki yeryüzündeki cennetlerden birini gördük desinler. İyi tasarım nedir görmek için De Ark van Zarren (Zuidzandstraat 19) ve De Toekan (Mariastraat 2) favori. Son olarak; şarap tadımı gibi bira tadımının yapıldığı Brugge’da bira cennetindesiniz çünkü 1000’i aşkın bira çeşidi bu küçük şehirde mevcut.

Bkz: Belki bir kez gidince bir daha gidilmeyecek ama etkisi uzunca sürecek şehir. Huzur dolu şehir. Fotoğraflarına baktıkça özleten şehir.

Brugge’e Ne Zaman Gidilir? Brugge’de ne yenir?

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN