Biletini aldıktan sonra ilk iş, gideceği yerin yeme-içme kültürünü araştırmaya başlayanlar, merhaba! Şu an ikimiz de theMagger’da ve bu başlığın altında olduğumuza göre keşfetmekten, denemekten ve tat almaktan çok hoşlandığımız konusunda anlaşabiliriz. Değil mi? Bugün gastro seyahat ihtiyaçlarımızın hepsini karşılayacak bir rota önereceğiz sizlere: İrlanda ve Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast.

İrlanda her şeyden önce, yeşille ödüllendirilmiş bir yer. Göz alabildiğine yeşil doğasını ilk gördüğümüzde, acaba dünyanın en yetenekli peyzaj mimarları birleşip düzenli olarak İrlanda’nın yeşil alanlarını düzenliyor olabilir mi? Diye düşünmüştük. Bahçemizin küçük bir alanına ekilen çimeni bile her daim canlı tutmak bu kadar zorken İrlanda’nın uçsuz bucaksız ve zengin habitatı karşısında büyülendiğimizi hatırlıyoruz. Elbette bu zenginlik lezzetlere, kültüre, yaşam biçimine ve halkın enerjisine de yansımış.

Bir İrlanda Trilojisi

Yeme-içme kültürü ve sosyalleşme ise birbirinin tamamlayıcısı. Tabaklar kadehlere, kadehler tabaklara, ikisi birden sohbetlere ve buluşmalara eşlik ediyor. Ayrı ayrı birer eşlikçi olmaktan öte, birlikte bir anlam ifade ediyorlar. Bazen cıvıl cıvıl publarda, heyecanlı maç toplanmalarında, bazen yemyeşil alanlarda, bazen de evlerde ama hep yan yana görüyoruz bu üçlüyü. Bu hafta Belfast Premium Irish Lager’i denediğimiz anda bizi eğlenceli şehir hayatına, Irish pub gecelerine, kısacası İrlanda’nın tam ortasına ışınlayan lezzet ve duygu, bu yazıyı yazmamıza ilham oldu…

Belfast, hikayesi olan ve İrlanda’nın kalbinden gelen bir bira. İrlanda maltları ve özel şerbetçiotları ile üretiliyor. Yumuşacık içimi ilk yudumda fark ediliyor ve dengeli bir tadı var. Biz özellikle şişesinin anlamlı sembollerini çok sevdik. Birleşik Krallık armalarının vazgeçilmezi aslan kabartması, asaleti temsil eden taç ve bir İrlanda akşamında kendimizi müziğin ritmine kaptırmışken geceyi daha da büyülü hale getiren yıldızlarla tasarlanmış. Şişenin yeşili ise İrlanda ferahlığını anımsatıyor. Biz Belfast’ı İrlanda’nın tutkulu, heyecanlı ve içinden geldiği gibi yaşayan atmosferiyle çok uyumlu bulduk.

Üçleme demişken Belfast ile birlikte tamamlanacak İrlanda lezzetlerinden bahsetmeden olmaz. Örneğin maç akşamlarına dip sos veya kanepe olarak eşlik edecek bir İrlanda püresi olan Colcannon veya Champast, sırrı marinasyonunda gizli Bangers and Mash, İrlanda’nın en sevilenlerinden biri olan patatesli pankek Boxty, ayaküstü birer Pasties veya akşamları bile kahvaltı sevenler için Ulster Kızartması… Ne olursa olsun kapanışı İrlanda’nın pozitif enerjisinin temsili olan tatlı Fifteens ile yapın.

Bangers and Mash

Şu an aklımız Fifteens’de kaldığı için hemen İrlanda’ya uçmak istiyoruz ama birer Belfast da İrlanda yeşilliklerinde hissetmemizi sağlayacaktır. Yeni lezzetlerin peşinde görüşmek üzere!