Bazı şehirleri görmeyi daha büyük bir heyecanla beklerken bazı şehirler için daha az heyecan duyabiliyor insan. İşte bu noktada bu şehir beni çok utandırdı. Öyle ki 2019 Haziran ayında Saraybosna-Mostar-Belgrad turu yaptığımızda bu güzel şehre doyamadık ve sadece 5 ay sonra kasım ayında yine kendimizi Belgrad’da bulduk. Bu nedenle Belgrad gezilecek yerler yazısı hem ilk hem de ikinci seyahatimizden notlar ve tavsiyeler içeriyor. Ekip biraz yemeye düşkün olduğu için yüksek doz yeme-içme önerilerine hazır olun!

Sırbistan Ulusal Meclisi Binası Belgrad
Sırbistan Ulusal Meclisi Binası |Fotoğraf: Ömer Seyfettin Türüt

Belgrad

Bu şehrin yazı da kışı da ayrı güzel ama daha keyifle gezmek, bol bol yürümek istiyorsanız yaz mevsimi tercih etmelisiniz. Biz ikinci sefer yılbaşına yakın bir zamanda gittiğimiz için sokaklar ışıl ışıldı; bu da kış mevsimini seçmek için bir neden olabilir. Şehrin içinde ulaşım çok kolay, hatta havaalanından şehre geliş ve şehirden havaalanına gidiş haricinde görülecek tüm yerleri yürüyerek gezebilirsiniz. Yazın havaalanından şehre geliş için taksilerin standart ücreti 20 Euro idi, kışınsa böyle sabit bir ücret yok, taksimetre açıyorlar. İsterseniz ödemeyi lokal para biriminden isterseniz yine Euro olarak yapabiliyorsunuz. Belgrad, Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında oldukça ucuz, Türkiye ile karşılaştırıldığındaysa neredeyse aynı, hatta yeme-içme konusunda daha iyi fiyatlara daha kaliteli ve lezzetli şeyler yiyip içebiliyorsunuz. Konaklama konusundaysa oldukça çok seçenek bulunuyor. İlk gelişimizde meşhur Skadarlija Cadde’sinin sonundaki Hotel Bohemian Garni‘de kaldık, fiyatları uygun ve odaları genişti. İkincisinde ise Hotel Moskva‘da konakladık, otel gerçekten güzel fakat konaklamaktansa buranın kafesinde birkaç saat geçirmek bu atmosferi tatmak için yeterli. Belgrad gezilecek yerler listemize başlıyoruz!

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi
Sırbistan Ulusal Müzesi |Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Belgrad gezilecek yerler listemizin ilk durağı Sırbistan Ulusal Müzesi. Müze, Belgrad’ın göbeğinde, Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor. Gittiği şehirlerde müze gezmeyi sevenler için görülmesi gereken bir yer. Sırp, Balkan ve Yugoslav sanatçıların eserleri dışında Van Gogh, Picasso, Gustav Klimt gibi önemli kişilerin de eserleri bulunuyor. 

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi | Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad denilince akla ilk gelen yerlerden biri. Biraz küçük bir müze ama anlatımlar ve içerde yapılan ufak, deneysel etkinlikler ziyareti oldukça keyifli bir hale getiriyor.

Prenses Ljubica’nın Konağı

Prenses Ljubica’nın Konağı
Prenses Ljubica’nın Konağı | Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Bu konağı Belgrad’a yaptığımız ikinci seyahatimizde keşfettik. Prenses Ljubica’nın Konağı’nın ilgi çeken özelliği hem Osmanlı kültürü hem de Avrupa kültüründen etkilenmiş Sırp mimarisinin güzel bir örneği olması. 

Aziz Mark Kilisesi

Aziz Mark Kilisesi
Aziz Mark Kilisesi | Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Bu güzel kilise Tasmajdan Park’ı yanında yer alıyor. Hem kiliseyi gezip hem de parkta keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Aziz Sava Katedrali

Burası dünyanın en büyük Ortodoks katedrallerinden biri. Gittiğimizde sadece alt kısmında duvar resimlerinin yer aldığı oldukça ihtişamlı bölüm açıktı ama ana bölümünde hala tadilat devam ediyordu. Özellikle büyük kubbesi bana Ayasofya’yı anımsattı. 

Kalemegdan

Bildiğimiz kale ve meydan kelimelerinden oluşan bu yer, istinasız Belgard’ın en popüler noktası. Bu popülariteyi de kesinlikle hak ediyor. Kocaman bir alan içinde müzeler, parklar, anıtlar barındıran Kalemegdan ziyaretçilerine harika bir Belgrad manzarası vaadediyor.

Knez Mihailova

Belgrad gezilecek yerler listemizin en keyiflilerinden biri, trafiğe kapalı ve oldukça geniş olan Knez Mihailova Caddesi. bu cadde eminim ki giden herkes için Belgrad’ın en keyifli yanlarından biri olacak. Özellikle cadde üzerinde sayıları oldukça fazla olan kitapçılar ve kafeler kesinlikle insanı fethediyor.

Skadarlija

İlk Belgrad seyahatimizde konakladığımız bu cadde, özellikle yaz akşamlarında bohem tarzıyla ve sıcaklığıya insanı kendine hayran bırakıyor. Cadde üzerindeki restoranlar, kafeler ve barlar arasından eminim ki seçim yapmakta zorlanacaksınız. 🙂

Zemun

Zemun Belgrad
Zemun| Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Kasım ayında buz gibi havada “yürürüz oraya aman ne olacak ki” diyerek yaklaşık 20 km yürüyerek ulaştığımız bu bölge “keşke ilk seyahatimizde de gelseydik” diye pişmanlık duymamıza sebep oldu. Belgrad’da turistik bölgelerin dışında gerçek hayatı görebileceğiniz bu yer, güzel kafeleri ve restoranlarıyla her geçen gün daha da ilgi çekici bir hale geliyor.

Beton Hala

Kalemegdan’ın alt kısmında, Sava nehrinin kenarında yer alan bu bölge, birkaç güzel restoran ve kafe barındırıyor. İlk gittiğimizde burada sıcacık ve inanılmaz keyifli bir öğleden sonra geçirmiştik. 5 ay boyunca o ana dönmeyi o kadar çok istemiştim ki, kasım ayında tekrar gittiğimizde 4 günlük seyahatin tek sıcak anı, bize montlarımızı bile çıkarttıran, burada oturup buz gibi biralarımızı içtiğimiz bir saatlik bir süreydi. Mesele kalpten istemekmiş demek ki. 🙂

Belgrad Yeme-İçme

Tatlı yiyelim tatlı konuşalım, can boğazdan gelir, bir ülkenin mutfağını tatmadan o ülkeyi tam olarak tanıyamazsın, aman kahve de tatlısız olmaz ki, hem her zaman yemiyoruz ki sonuçta tatildeyiz… Bu mottolarla planladığım her seyahat gibi Belgrad’dan da oldukça doyurucu notlarla döndüm. Aşağıdaki uzunca listede ne demek istediğimi anlayacaksınız. 🙂 Bir dipnot olarak, akşam yemeği için gitmeyi planladığınız mekanlar için rezervasyonu atlamamanızı tavsiye ederim. Şimdi sırada, Belgrad gezilecek yerler listemizin yeme-içme önerileri var. Hadi ayrıntılara geçelim!

Cafe Hotel Moskva

Cafe Hotel Moskva
Cafe Hotel Moskva | Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Konaklama opsiyonunu bir daha asla değerlendirmeyeceğim bu tarihi mekan tatlıları konusunda bence Belgrad’ın en iyisi. Meşhur Moskva Snit dışında çikolata severler için Agava Torta cennet gibi bir tatlı. Ayrıca piyano eşliğinde vakit geçirme şansı da buranın bir diğer artısı.

Pelivan

Pelivan, oldukça geniş tatlı seçeneğine sahip, lokal ve yılları geride bırakıp hala ayakta kalabilmiş bir pastane. Yürümekten yorulduğunuzda veya soğuktan donduğunuzda sıcacık bir kahve eşliğinde lezzetli tatlıların keyfini çıkarmak için biçilmiş kaftan. 

Dva Jelena

Dva Jelena
Dva Jelena| Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Belgrad klasiği diye bir şey varsa o kesinlike Dva Jelena’dır benim için. Skadarlija Caddesi’nde yer alan bu restoran beni her iki seyahatimde de mest etti. Favorim. rebra teleca, kavrulmuş dana eti ve yanında bolca patates. Lokal şarapları da oldukça iyi.

Little Bay

Özel ve şık bir akşam yemeği için kesinlikle tercih edilebilecek bir mekan Little Bay. Opera salonu şeklinde dizayn edilmiş restoranda seçili günlerde farklı konseptte müzik etkinlikleri düzenleniyor. Bizim gittiğimiz gün piyano ve soprano eşiliğinde film müzikleri etkinliği vardı ve gerçekten keyifli zaman geçirdik.

Zavicaj Restaurant

Birçok şubesi bulunan bu restoranın oldukça lokal bir havası olduğu için “Zavicaj Balkanska” şubesini tek geçiyorum. Burayı ilk gelişimizde keşfetmemiş olmak Belgrad’a dair en büyük pişmanlığım. Mekanda hissetiğiniz samimiyet duygusu ve yemeklerin sevimli çömlekler içinde servis edilişi bu mekana dair sevdiğim şeylerin başında geliyor. Favorim boemski kebab. Kendi yaptıkları lokal biranın da kesinlikle tadına bakılmalı.

Adres: Gavrila Principa 77

Lorenzo & Kakalamba

Burası tam olarak Belgrad işi bir İzzet Çapa mekanı benim için. 🙂 Bu şehirde o kadar güzel şeyler yedim ki, bu nedenle yemek konusunda bu mekana çok övgüler yağdıramayacağım çünkü, belki de bizim şansımıza, yemekler yüzünden tuz komasına giriyorduk. Fakat farklı ve eğlenceli bir ambiyans için tercih edilebilir.

Frans

Bir mekan düşünün ki içi ayrı dışı ayrı güzel olsun ve sizi gerçeklikten alıp bir masal dünyasına soksun. İşte burası tam olarak böyle bir yer. Dekorasyon şahane, yemekler güzel, Türkçe menüleri bile var. 🙂 Gündüz gündüz bizi çakır keyif yapan bu mekanın önünde saygı ile eğiliyorum.

Mezestoran Dvoriste

Mezestoran Dvoriste
Mezestoran Dvoriste |Fotoğraf: Zeynep İmamoğlu

Saklı cennet lafının karşılığı bir mekan: Mezestoran Dvoriste! Ekibin kalanını restoranın içine girene kadar doğru yer olduğuna ikna etmem oldukça zor oldu. Sonrasıysa güzel bir bahçede sohbet dolu ve leziz bir öğle yemeği… Menüsü oldukça geniş bir yelpazede olan bu yer sizi asla üzmeyecek.

Sofa Restoran/Bar

Sofa Restoran
Sofa Restoran | Fotoğraf: Tripadvisor

Sofa, Beton Hala’da bulunan tipik bir İtalyan restoranı. Fazlaca ete boğulduğumuz anda imdadımıza yetişen bu mekan, makarna ve şaraplarıyla, en önemlisi de nehir kıyısındaki konumuyla bizden tam puan aldı.  

Ambar

Ambar Restoran
Ambar Restoran | Fotoğraf: Tripadvisor

Yine Beton Hala’da bulunan bu mekan lokal yemekleri modern dokunuşlarla birleştiriyor ve sunuyor. Bizim öğleden sonra hafif bir şeyler atıştırmak için uğradığımız Ambar’ın popülaritesi oldukça yüksek. 🙂

Skylounge Belgrade

Skylounge Belgrade
Skylounge Belgrade | Fotoğraf: Tripadvisor

Hilton Otel’in üst katında yer alan restorana biz bir şeyler içmek için uğradık ama yemeklerinin de methini duyduk. Gittiğimiz akşam dj performansı eşliğinde keman dinletisi gibi bir etkinlik vardı ve bu ikili tahmin etmediğim kadar harika bir müzik şölenine dönüştü. Otelin üst katından şehrin manzarasını izlemek muhtemelen yazın daha keyifli oluyordur ama kışın giderseniz de burayı listenize almanızı tavsiye ederim.

Blaznavac Cafe/Bar

Blaznavac Cafe/Bar | Fotoğraf: Tripadvisor

Burası sanıyorum ki Belgrad’daki en popüler barlarının başında geliyor. Yazın yer bulamadığımız için gidememiştik, kışın gittiğimizdeyse aynı keyfi alamadık. Mekanın güzel kısmı bahçesi olduğu için burayı özellikle sıcak zamanlarda ziyaret etmenin daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Kaldrma Bar

Kaldrma Bar | Fotoğraf: Tripadvisor

Skadarlija Caddesi’nin sonunda yer alan bu mekan daha ismini bile görmeden, önündeki kalabalık ve sıcak görüntüsü nedeniyle sizi kendine çekeceğini söylemek yanlış olmaz. Sadece, bu barda kredi kartı kullanılmıyor. Bu yüzden yanınızda lokal para bulundurmak veya hesabı Euro ile ödeseniz bile para üstünü lokal para birimiyle alacağınızı bilmenizde fayda var. 🙂 

Muha Bar

Muha Bar
Muha Bar | Fotoğraf: Tripadvisor

Canlı müziğin keyfini çıkarabileceğiniz bu mekanın fiyatları da oldukça cezbedici. Biz pazar akşamı geç saatte gittiğimiz için fazla kalabalık değildi ama aklınızda bulunsun, cuma ve cumartesi günleri rezervasyon gerekebiliyormuş.

Koffein

Koffein
Koffein | Fotoğraf: Tripadvisor

Belgrad’da birçok şubesi bulunan güzel bir kahveci Koffein. Knez Mihailova’ya çıkan ara sokaklardan birinde bulunan şubesinde hem yazın hem de kışın güzel kahve molaları verdik. Kahvelerinin gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Kafeterija Magazin 1907

Yine Knez Mihailova’ya çıkan ara sokaklardan birinde bulunan bu kocaman kafenin içi sizi gerçekten büyüleyecek. Biz sadece kahve içtik ama gözümün kaydığı kadarıyla yan masalardaki kahvaltılık seçenekler de oldukça iştah açıcı görünüyordu. 🙂

Bucko

Bucko
Bucko | Fotoğraf: Tripadvisor

Birden çok şubesi bulunan bu ayaküstü pizzacı Belgrad’da oldukça meşhur. Alıştığımız pizzalardan farklı olarak, standart tek çeşit pizzanın üzerine seçtiğiniz bir çeşit sosun resmen boca edilmesiyle servis edilen dilim pizza size zor anlar yaşatabilir. 🙂

Belgrad benim için, vize kabusu ile uğraşmadan gidebileceğim, şehrin tadına varıp umarsızca yiyebileceğim, bir taraftan herkesin kendi dünyasında olduğunu bildiğim ama insanındaki samimiyeti de hissedebileceğim ve her defasında dönmemek için türlü bahaneler bulup kendimi kandırmaya çalışacağım bir şehir. Umarım tüm bu notlar, okuyan ve deneyen herkes için bu şehir hakkında böyle hissettirir. Şimdiden keyifli seyahatler!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Alex Blokstra

İlginizi çekebilir: Lütfiye Okturk’ten Belgrad Yeme-İçme Rehberi