Hayatın koşuşturması, şehrin trafiği derken, fitness salonlarında yaptığımız spor fit kalmamızı sağlasa da, zihinsel sağlığımıza yeteri kadar etki etmiyor. Bunun için yapmamız gereken, şehrin içerisindeyken de sık sık doğayla iç içe olmak ve bol oksijen almak. En uzak noktadan bile 1 saat içerisinde ulaşabileceğiniz Belgrad Ormanı’na uzun zamandır gitmiyorsanız, bahar aylarındaki güzel havaları bahane ederek, burayı en kısa zamanda ziyaret edin!

LRG_DSC02833

Belgrad Ormanı’na ulaştığınız anda kendinizi huzurda hissedeceğinizi size garanti ediyoruz. Yürüyüş parkurunun başlangıcında derin bir nefes alın ve kendinizi 6,5 km’lik keyifli bir yürüyüşe hazırlayın. Kulaklığınızı takın ve canınızın çeken şarkı listesini dinlemeye başlayın. Meditasyon modundaysanız, Deva Premal’in Om Namo Bhagavate, Gayatri Mantra, Incantation, So Much Magnificence parçalarını mutlaka dinleyin. Tüm hafta işin yoğunluğundan dolayı kendinize zaman ayıramadığınızı hatırlayacak, bu şarkılarla beraber her şeyi unutup kendinizle baş başa kalacaksınız.

LRG_DSC02831

Belgrad Ormanı hafta sonları çok kalabalık olabiliyor; o yüzden tavsiyemiz, hafta içi iş çıkışında kendinizi doğaya atmanız veya hafta içlerinde sabah en geç 9’da orada olmanız. Biliyorum tüm hafta erken kalktınız ve yorgunsunuz; ama bu yapacağınız yürüyüşün yatakta geçirdiğiniz vakitten daha sağlıklı olduğunu ve zihinsel olarak size daha iyi geleceğini aklınızdan çıkarmayın.

Belgrad Ormanı’nın içerisinde 6 adet bent yani su kemeri bulunuyor. Özellikle Büyük Bent’in yanından geçerken yürüyüşünüze biraz ara verin; yakınlardaki banklarda oturun ve doğanın sesini dinleyin. Kısa molanızda, suyunuzu yudumlayın ve yanınızda getirdiğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan bir-iki tane yiyin ki enerjiniz yerine gelsin. Tadım’ın Kendine İyi Bak serisinden çiğ badem ve kuru kayısı, tam anlamıyla ihtiyacınız olan enerji depoları!

LRG_DSC02835

Belgrad Ormanı’nda yalnızca yürüyüş yapmak değil, daha uzun vakit geçirmek isterseniz size bir tavsiyemiz var: Oturun, kuş seslerini dinlerken dilediğiniz kadar kitap okuyun. Hatta bu noktada size kitap önerisinde de bulunalım. Paul McKenna’nın “7 Günde Hayatınızı Değiştirin” başlıklı hipnoz kitabı, işiniz ve hayatınız hakkında daha pozitif düşünmenize ve öz güvenli hareket etmenize yardımcı olacak. Kitabın içerisinden çıkan Zihin Programlama CD’sini de fırsatınız oldukça dinlemizi tavsiye ediyoruz. 21 gün boyunca her gece yatmadan kendinize zaman ayırın ve CD’yi tekrar tekrar dinleyin. Değişimi fark ettiğiniz zaman, bize yazın.

LRG_DSC02832

Belgrad Ormanı, koşuşturma içerisinde geçen günlerimizin arasında bizi rahatlatacak enerjiye sahip. Göreceğiniz yeşillikler, duyacağınız kuş ve su sesleri, alacağınız oksijen miktarı sizi 2 saatin sonunda yenileyecek. Unutmayın; zihniniz ve bedeniniz en önemli hazineleriniz. Onlara iyi bakın!