Yine kendim gibi yaşlılar için bir geç keşif yazısı hazırladım. Twitch özetle bir canlı yayın platformu. Ben hayatımın hiçbir döneminde değil gamer olmak Candy Crush bile oynamayan bir insan olduğum için uzun süre yalnızca ‘gamer’lara özel bir platform olduğunu düşündüğüm Twitch’e hiç ilgi göstermemiştim. Ardından Twitter’dan sevdiğim birkaç kişinin yayını izledim. Şu anda bayağı alıştım diyebilirim. Hala evden çok da çıkmadığımız bugünlerde sosyalleşme hissi yaşamak isteyenleri de favori Twitch yayıncım BelkısTV ile tanıştırmak istedim.

Twitch | Fotoğraf: Unsplash/@casparrubin

Twitch’le ilgili çok kısa birkaç bilgiyle başlayacağım. Öncelikle benim çok yeni zannettiğim platform on yıldır varmış. En çok izlenen yayıncılar arasında çoğunlukla oyun yayını yapanlar yer alıyor. Bununla birlikte farklı kategorilerde yayınlar izlemek mümkün. Ben “Sadece Sohbet” yayınlarını izliyorum genellikle ama eğer oynayan kişi eğlenceli biriyse oyun videoları da izlenebiliyor aslında. İzlediğiniz kişilere abone olabiliyor ya da bağışta bulunabiliyorsunuz. Belli bir takipçi sayısını yakalayabilen yayıncılarsa Twitch’le ortaklık kurabiliyor. Yani Twitch’i biraz canlı yayın Youtube’u gibi düşünebiliriz.

Baştan şunu söyleyeyim eğer sürekli olarak verimli zaman geçirme ve bir şeyler öğrenme arayışındaysanız Twitch muhtemelen hiç hoşunuza gitmeyecektir. Çünkü kesinlikle Instagram canlı yayınları ya da podcastler tadında bir platform değil. Tamamen zaman geçirmek, eğlenmek ve zihni boşaltmak için kullanıyorum ben. Biraz da en yakın arkadaşımın başka bir şehre taşındığı ve ben de dahil tüm arkadaş gruplarımın sürekli iş derdinde olduğu için asla ortak zaman bulamadığımız bir dönemdeyim. Twitch’i de eğlenceli bir arkadaşımla buluşmuşum hissi yarattığı için seviyorum. O zaman daha fazla uzatmadan sevdiğim bir yayıncıyı tanıştırmak istiyorum. Sizin de takip edip sevdiğiniz isimler varsa yorumlarda paylaşırsanız harika olur.

Twitch’in Yükselen Yıldızı: BelkısTV

BelkısTV’nin yüzü Sude Belkıs’ı ben Twitch yayınlarından çok önce Son Silinenler sergileri için takip etmeye başlamıştım. Önce kısacık Son Silinenler’den bahsedeyim. Alternatif alanlarda yaptıkları fotoğraf sergilerine verdikleri isimdi bu. Şu an pandemi nedeniyle zannediyorum yeni sergi yapamıyorlar ama bundan önceli sergileri Bomonti pazarı ve bir kahvehanede (!) olmuştu. Bu yorumumu okusalar belki gülerler ama sanatı alıştığımız aşırı temiz (hijyen anlamında kullanmıyorum) alanlardan çıkarıyor olmaları bence hem çok zekice hem de ilgi çekici. Zaten Son Silinenler’in Instagram hesabına bakarsanız yer verdikleri fotoğrafların da ‘mainstream’ güzellik kaygısından çok uzak olduğunu görebilirsiniz. Bir de sergilerde ortaya çıkan manzaralar çok hoş. Örneğin; kahvehanede yaptıkları sergiden bazı fotoğraflar görmüştüm. Bir takım oralet içip okey oynayan amcalar, sergiyi gezmeye gelmiş insanlar ve okeye ara verip fotoğraflara bakan başka bazı amcalar mevcuttu. Bence bir arada görmesi keyifli bir kitleydi.

youtube play youtube play

Twitch’e dönersek favori yayıncım kesinlikle Sude Belkıs. BelkısTV birden fazla konseptte yayın yapıyor. Benim içlerinden en sevdiğim “Emlak Show”. Şu anki evime taşınmadan önce aylarca ev bakıp kahrolma süreci yaşadığım için, ev bakmak bende tatsız bir hobi haline geldi. Sude de aynısını bir programa dönüştürmüş durumda ve izleyiciler, yorumlaması için kendisine öğrenci evlerinden gecekondulara ve villalara dek farklı tiplerde ev linkleri atıyorlar. Yayınlar ilerledikçe bazı izleyicilerin evlerine konuk olmaya da başladık. Yani takipçiler Sude ile iletişime geçiyor ve beraber tanımadığımız insanların evlerinde küçük turlar yapıyoruz. Son yayında İngiltere’de yaşayan bir izleyicinin evine konuk olduk ve arada da İngiltere’de yaşam nasıl, kiralar, masraflar, faturalar, yeme-içme gibi pek çok konuda bolca bilgi edindik. Bu konsepti çok sevmemin bir nedeni de Daire gibi erişilmesi güç, rafine evler gezmek yerine gerçek, ortalama ve fikir verebilecek evler geziyor olmamız. Sude’nin kendi evini gezdirdiği Youtube videosu da çok eğlenceli onu ayrıca yukarı bırakıyorum.

Kanalın diğer bir konsept ise “Doğru Aşka Doğru”. Adından da anlaşılabileceği gibi modern bir izdivaç programı olan ve pandemi biraz daha devam ederse katılmayı düşündüğüm yayınlarda, online talipler önce kameraları kapalı biçimde aşkı arayan katılımcı için yarışıyorlar. Katılımcı tercihini yapınca da kameraları açıp ideal senaryoda çifti bir date için uğurluyoruz. Bunların dışında bir de giyim yarışmalarının kaosunu özleyenlere özel tasarlanmış “Tarz mı Farz mı”, yeni bilgi yarışması konsepti “Bilgi Sizsiniz” ve dert dinleme yayınları var. “Bu gemi batmaz” mottosuyla yola çıkan kanaldan öğrendiğim en etkileyici şeylerden biri de Titanic filmiyle tanıdığımız “My Heart Will Go On” şarkısının roman müziği versiyonu olduğu. Gerçek bir kültür şoku ve sinir harbi için mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyorum. Herkese uygun bir programın olduğu BelkısTV bence zamanla Twitch fenomenlerinin değil Acun Medya’nın dahi rakibi olmaya aday!

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@sudebelkis

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den #İyiBirYaşamİçin Canlı Yayınları