Ben Stiller’ın başrolünde yer aldığı Night at the Museum üçlemesinin son filmini seyrettik! New York ve Washington D.C.’nin ardından Londra’da devam eden macerayı fırsat bilerek, Ben Stiller’ın 90’lardan günümüze rol aldığı 10 filmi mercek altına aldık.

NIGHT AT THE MUSEUM 3

2006 yılında, American Museum of Natural History’de sergilenen tüm insan, hayvan ve eşyanın canlandığı masalsı bir filmle tanımıştık Night at the Museum serisini… Ben Stiller’ın canlandırdığı gece bekçisi Larry Daley, farklı kültürlerden ve çağlardan birçok insanın hedefi oluyor ve bu kabus gibi gecenin üstesinden her şeyi tatlıya bağlayarak geliyordu. Owen Wilson, Robin Williams, Ricky Gervais ve Steve Coogan gibi komedyenler Ben Stiller’ın kabusu olan karakterlere hayat veriyordu. 2009’da bu formül dünyanın en büyük müzelerinden Washington D.C.’deki Smithsonian’a uyarlanmış, kadroya Amy Adams ve Hank Azaria gibi isimler eklenmişti. Bu yıl ise kahramanlarımızın durağı ABD’nin dışı, Londra’daki British Museum oluyor. Geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Robin Williams dahil birçok eski kahramanla buluşacağımız yeni maceraya eklenen oyuncular arasında Rebel Wilson ve Ben Kingsley de yer alıyor.

ben stiller – night at the museum 3a

Night at the Museum üçlemesi, pek tabii ki Ben Stiller’ı tanıdığımız filmler ya da oyuncunun en iyi performansını verdiği filmler değil. 1965, New York City doğumlu Stiller, 90’lı yıllarda başta kendi şovu The Ben Stiller Show olmak üzere birçok televizyon yapımında oyunculuk, yazarlık, yönetmenlik ve yapımcılık yaptıktan sonra dünyaca ünlendiği komedi filmi There’s Something About Mary‘de (Ah Mary Vah Mary) rol aldı. Bugüne dek yönetmenliğini üstlendiği 5 filmi de bulunan Ben Stiller, 2000’li yıllar boyunca çeşitli komedi filmlerinde oyunculuk yapmasının yanı sıra, yönettiği filmlerle filmografisini başarılı ve kişisel yapımlarla doldurmaya devam etti. İşte 90’lı yıllardan günümüze 10 Ben Stiller performansı:

En İyi Ben Stiller Filmler

There’s Something About Mary | 1998, Bobby & Peter Farrelly

Ben Stiller, ünlü bir televizyon yıldızı olmasına ve hatta 1994 yılında ilk sinema filmini yönetmesine (Başrollerini Winona Ryder ve Ethan Hawke ile paylaştığı Reality Bites) rağmen en önemli çıkışını There’s Something About Mary ile yaptı. Oyuncunun dünyaca ünlenmesini sağlayan filmde Ben Stiller, Matt Dillon ve bilimum karikatürize erkek karakter, Cameron Diaz’ın canlandırdığı rüya-kız Mary’nin kulu kölesi oluyordu. Filmde Stiller, lisede aynı sınıfta olduğu ve kendisine gelmiş geçmiş en kötü buluşmalardan birini hatırlatan Mary ile yıllar sonra bir şans daha elde ediyordu.

Meet the Parents| 2000, Jay Roach

Birçok erkeğin ve kadının korkulu rüyası, belki de sevdikleri insanın ailesiyle tanışma anıdır. Hele Ben Stiller’ın Meet the Parents’ta canlandırdığı karakter gibi adı Greg Focker olan bir erkek hemşireyseniz ve kız arkadaşınızın babası CIA emeklisi ve korku salan bir adamsa işiniz gerçekten zor! Ben Stiller ve Robert De Niro’nun 2000’lerin en komik ikililerinden birine hayat verdiği Meet the Parents’ta yalan makinelerinden, kayıp kedilere birçok komedi unsuru kullanılıyor ve bize kahkaha dolu 108 dakika geçirmek düşüyordu.

Zoolander | 2001, Ben Stiller

Ben Stiller, yönettiği üçüncü film olan Zoolander’da dünyaca ünlü manken Derek Zoolander’ı canlandırıyordu. Yıllardır sektörün en iyisi seçilen Zoolander, bir gün yılın erkek modeli ödülünü Hansel adlı rakibine kaptırınca tüm dünyası altüst oluyor, ailesi ve arkadaşları ondan uzaklaşıyordu. İşler, Mugatu adlı bir gurunun kendisini işe alması ve Malezya başbakanını öldürmek üzere görevlendirmesiyle daha da karışıyordu. Filmin “%3 vücut yağı, %1 beyin aktivitesi.” cümlesi ile pazarlanması, nasıl bir karakterle karşı karşıya olduğumuzu açıklıyor aslında.

The Royal Tenenbaums | 2001, Wes Anderson

Günümüzde sinema dili ve imzası en çok sevilen yönetmenlerden Wes Anderson’ın 2001’de birçok ünlü ismi buluşturan filmi The Royal Tenenbaums’ta Tenenbaum ailesinin fertlerinden birini de Ben Stiller canlandırıyordu. Nefret ettikleri babaları ölümcül bir hastalığa yakalandığını söyleyerek yıllar sonra evine geri dönünce yeniden birleşen ailenin çocuklarından Chas Tenenbaum, ikiz oğulları ile birörnek giydiği eşofmanları ve ticaret zekası ile dikkat çekiyordu. Gene Hackman, Anjelica Huston, Gwyneth Paltrow, Owen Wilson, Luke Wilson, Bill Murray ve Danny Glover’ın da rol aldığı The Royal Tenenbaums, yönetmenin en iyileri arasında yer alan, başarılı bir aile komedisi/dramı.

Meet the Fockers | 2004, Jay Roach

Meet the Parents hikayesi, Greg Focker’ın ailesini tanımamızla daha da renkli hale geliyor! Barbra Striesand ve Dustin Hoffman’ın canlandırdığı Focker’lar, Robert De Niro’nun canlandırdığı dönürlerinden o denli farklıydı ki, komedinin dozu biraz daha artıyor, arada kalan bir kez daha Ben Stiller’ın hayat verdiği Greg oluyordu.

Night at the Museum | 2006, Shawn Levy

2006 yılında, American Museum of Natural History’de sergilenen tüm insan, hayvan ve eşyanın canlandığı masalsı bir filmle tanımıştık Night at the Museum serisini… Ben Stiller’ın canlandırdığı gece bekçisi Larry Daley, farklı kültürlerden ve çağlardan birçok insanın hedefi oluyor ve bu kabus gibi gecenin üstesinden her şeyi tatlıya bağlayarak geliyordu. Owen Wilson, Robin Williams, Ricky Gervais ve Steve Coogan gibi komedyenler Ben Stiller’ın kabusu olan karakterlere hayat veriyordu.

Tropic Thunder | 2008, Ben Stiller

Daha önce İzlemeniz Gereken 10 Robert Downey Jr. Filmi listemizde yer verdiğimiz Tropic Thunder, komedi tarihindeki en şaşırtıcı rollerden birini barındırıyordu: Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı ABD’li olan oyuncu, filmin içinde çekilen filmde, siyahi bir karakteri canlandıran Avustralyalı bir oyuncuyu canlandırıyordu! Ben Stiller’ın yönettiği dördüncü film olan Tropic Thunder, Güneydoğu Asya’da Vietnam savaşıyla ilgili bir film çekmekte olan üç aktör ve bir yönetmenin kendilerini gerçek bir savaşın ortasında bulmasını -ve bunu fark etmemesini- konu alıyor, filmde Robert Downey Jr. kadar Jack Black ve Ben Stiller da oldukça başarılı performanslar sergiliyordu

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian | 2009, Shawn Levy

Night at the Museum serisinin ikinci filmi 2009′da çekilmiş, ilk filmde tutan formül bu kez dünyanın en büyük müzelerinden Washington D.C.’deki Smithsonian’a uyarlanmıştı. Kadroya Amy Adams ve Hank Azaria gibi isimler eklenmiş, ayrıca kısacık rolü ile Jonah Hill izleyenleri kahkahaya boğmuştu.

Greenberg | 2010, Noah Baumbach

Wes Anderson gibi, Amerikan bağımsız sinemasının en sevilen yönetmenlerinden biriyle daha çalışmıştı Ben Stiller: Noah Baumbach’ın The Squid and the Whale ve Margot at the Wedding’in ardından gelen üçüncü filmi Greenberg’e adını veren karakter rolünde izlediğimiz oyuncu, belki de bugüne kadarki en ciddi rolündeydi. Film, yıllar önce Los Angeles’tan New York’a taşınan bir adamın evine geri dönüşünü ve burada eski ve yeni ilişkilerinin ağırlığı altında ezilmesini konu alıyordu.