Hem barındırdığı tarihi yerler hem de Ayvalık’a benzettiğim eski evlerle dolu sokaklarıyla çokça merak ettiğim, bir türlü gitme fırsatı bulamadığım Bergama’ya sonunda gidebildik. Çok da güzel ve huzurlu iki koca gün geçirdik! Bergama’da konaklama, gezilecek yerler ve Bergama lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz mekanlara dair bir yazı hazırladım.

Attalos Suite Otel | Fotoğraf: Naz Kavas

Bergama Rehberi

Bergama’da Konaklama

Attalos Suites Hotel

Öncelikle Bergama’ya geliş motivasyonlarımdan biri olan Attalos Suites Hotel’den bahsetmek istiyorum. Attalos Suites, Bergama merkeze beş dakikalık bir yürüme mesafesinde, Bergama evlerinin arasında bulunan bir otel. Eski bir fabrikadan dönüştürülen Attalos Suites çok zevkli ve sade atmosferiyle bence Bergama’da kalınabilecek en güzel yer. İçerisindeki avlu ve büyükçe bahçesiyle özellikle baharda kuş sesleri eşliğinde kitap okumak, keyif yapıp kahvelerimiz eşliğinde kendimizi dinleyebilmek adına ideal.

Bahçenin hemen yanındaki ortak alanda şömineli bir salon mevcut, öyle huzurlu ve fotojenik bir ortam yaratılmış ki, bambaşka bir ülkede gibi hissediyor insan. Atttalos, gayet temiz ve titiz bir otel olması ile birlikte istediklerinizi karşılayabilecek türde, yeterli bir menüye sahip. Akşam dışarı çıkmayıp burada vakit geçirmek isterseniz özellikle Bergama’ya özel olan; patlıcan ve taze domates ile yapılan ”Çığırtma”, meze ve et çeşitlerini deneyip, şömine başında ya da bahçe kısmında şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Attalos Suite Otel | Fotoğraf: Naz Kavas

Bergama’da Gezilecek Yerler

Bergama Antik Kent

İzmir’in Bergama ilçesi tarihi değerleri ile Unesco Dünya Mirası listesine eklenmiş bir lokasyon. Öyle ki her yanından tarih fışkırıyor. Burada Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden eserler var. Zaten Bergama’nın ismi de antik dönemdeki Pergamon’dan geliyor. Bergama Antik Kenti’nde Athena Tapınağı, Kilise, Pergamon Kütüphanesi ve tiyatrosunu görebilmek mümkün. Kütüphane 200 bin ciltlik ilk Asya kütüphanesi. Tiyatro ise dünyanın en dik tiyatrosu olarak anılıyor. 

Bergama Müzesi

İlçenin merkezinde bulunan müzede Bergama ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen eserler yer alıyor. Antik dönemden bu yana var olan dekorasyon ürünleri ve kilimlerle, heykel ve mozaikler de burada bulunuyor. 

Kızıl Avlu

Şehrin merkezindeki Kızıl Avlu, şehirde yapacağınız kısa yürüyüş esnasında dahi ihtişamıyla hemen ilginizi çeken bir Roma tapınağı. MS 2. Yüzyılda Roma İmparatorluğu tarafından inşaa edilmiş olan ismini üzerindeki kırmızı tuğlalardan alan yapı, Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılmış. 

Kale Mahallesi

Yazının başında söylediğim gibi Bergama’daki Kale Mahallesi ve içerisinde bulunan Rum evleri, bana Ayvalık’ı ve Macaron Bölgesi’ni anımsattı. Burada yürüyüş yaparken her ne kadar Ayvalık’taki gibi ”Evdeyim” hissini yaşayamasam da, Bergama’daki bu ev ve sokakların mutluluk verici olduğunu söyleyebilirim.

Kale Mahallesi | Fotoğraf: Naz Kavas

Bergama’da Yeme-İçme Mekanları

Kahvaltı

Sosyal medyada sıkça gördüğünüz, 92 yaşındaki Eşref Amca’nın sahibi olduğu Yenigün Kahvaltı Salonu‘na mutlaka uğramalısınız. Bal-kaymak, süt ve peynirden oluşan kahvaltıya bayılacaksınız; ama asıl önemlisi Eşref amcanın halâ dükkanın başında çalışıyor olması. Dükkana girdiğiniz an burnunuza doluşan tertemiz ve buranın tarihini andıran bir koku sizi karşılıyor. Gelirseniz muhakkak Eşref amcayla sohbet edin, eve dönerken de Bergama tulumu ve beyaz peynir satın alıp ev ahalisinin de bu lezzetlerden yararlanmasını sağlayın.

Bergama Lezzetleri

Merkezde bulunan Çiçeksever Köfte, Altın Kepçe ve Pala Kebap Salonu‘nda Bergama’ya özel lezzetleri tatmak mümkün. Bergama köftesi daha çok salt et ve kimyondan oluşuyor. Ağır gelebilir; ancak yanında servis edilen piyaz ve ekmekle birlikte benim için fazlasıyla lezzetli bir yolculuk oldu diyebilirim. Altın Kepçe‘de çeşitli ev yemeklerini yemeniz de mümkün olduğu gibi buranın en meşhur yiyeceklerinden olan patlıcan ve domates ile yapılan Çığırtma da denenmeli.

Akşam yemeği için ise Bergama Ticaret Odası ve Akropolis Restaurant aklımızdaydı. Daha şık ve bahçesi olan mekanlar olması ile birlite Bergama’ya özel lezzetleri de tadabileceğimizi düşünmüştük; ama ikisi de pandemi sebebi ile kapalı olduğundan otelde akşam yemeği yedik. Yine de buraya yazıyorum ki gitmek isterseniz seçenek olarak düşünülebilir. Kısa süre sonra açılacaklarını söylediler.

Attalos Suite Otel | Fotoğraf: Naz Kavas

Kahve ve Çay Molası

Bergama merkezde ve Kale Mahallesi’nde çok fazla kahve ve çay içip zaman geçirilebilecek mekanlar ne yazık ki yok; ama bahsedeceğim iki mekanı denemek isteyebilirsiniz. Arasta’da bulunan Çınarlı Kahve‘de Türk kahvesi keyfi yaparken Bergama’nın merkezindeki hareketliliğe şahit olmak çok güzeldi. Aynı şekilde Aristokrat Coffee and Tea House da buranın sınırlı kahvecilerinden. Üçüncü dalga kahvenin de bulunduğu mekanda çalan güzel müzikler ortama huzur katıyor diyebilirim.   

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi Çekebilir: Buse Çölbay’dan Kapadokya