5-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen 65. Berlin Film Festivali, namıdiğer Berlinale, ödüllerini 14 Şubat gecesi dağıttı. 2015’in ilk büyük festivalinde kazanan filmleri en kısa zamanda ülkemizdeki festivallerin programında göreceğimiz kesin.

65. Berlin Film Festivali’nin büyük ödül Altın Ayı’nın bu yılki sahibi Jafar Panahi oldu. İşte festivalin öne çıkan 10 filmi:

***

Berlin Film Festivali 2015 Filmleri

Taxi | Jafar Panahi

Festivali büyük ödülü Altın Ayı’nın sahibi İranlı yönetmen Jafar Panahi olurken, ödülü yönetmenin yeğeni teslim aldı. Tahran’da taksi şoförlüğü yapan bir adamın gününe odaklanan Taxi’nin bu ödülü, ülkesinde yasaklı yönetmenin azmini bir daha gözler önüne sermiş oldu.

El club / The Club | Pablo Larraín

Tony Manero ve Post Mortem’in ardından No ile kendi adını ve Şili sinemasını tüm dünyaya tanıtan Pablo Larraín’in yeni filmi, festivalin ikinci büyük ödülünün sahibi oldu. Katolik kilisesi tarafından Şili’nin ufak bir sahil kasabasının rahip ve rahibelerini araştırmak için yollanan bir denetleme heyetinin bu küçük kilisede karşılaşacaklarına odaklanan film sağlam bir din eleştirisi olacağa benziyor.

Ixcanul| Jayro Bustamante

Muhtemelen bir çoğumuzun izleyeceği ilk Guatemala filmi olacak olan Ixcanul, 17 yaşındaki Maya kökenli bir kızın görücü usulü evlenmesi ve modern dünyayla acı bir şekilde de olsa tanışmasını konu alıyor. Filme verilen Alfred Bauer Özel Ödülü, yeni ufuklar açan bir yarışma filmine takdim ediliyor.

Aferim! | Radu Jude

Festivalin yönetmen ödülü, iki yönetmen arasında bölüştürüldü. Bunlardan biri, Romanya sinemasının genç yönetmenlerinden Radu Jude. 19 yüzyılda geçen bir hikaye anlatan film, 13 ve 19. yüzyıllar arasında yaygın olan ve fakat bugün halen etkileri ve yansımaları Romen toplumunda görülen Çingene köleliğini mercek altına alıyor.

Cialo / Body | Malgorzata Szumowska

En İyi Yönetmen ödülünü bölüşen ikinci yönetmen ise geçtiğimiz yıllarda W imie… filmini izlediğimiz Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska. Cialo’nun hikayesi, eşini kaybetmiş bir adamın, annesinin ölümünün ardından anoreksiya ve kendine zarar verme eğlimi olan kızını bir pskiyatriste göndermesi ile başlıyor.

45 Years | Andrew Haigh

Festivalin oyuncu ödülleriin her ikisini de alan film ise Weekend filmi ve Looking dizisi ile tanıdığımız Andrew Haigh oldu. Tom Courtenay ve Charlotte Rampling’i bir araya getiren 45 Years, 45. evlilik yıldönümlerini kutlamaya hazırlanan bir çiftin, bir eski sevgilinin cesedinin bulunduğu haberini ileten bir mektupla sarsılmasını konu alıyor.

El botón de nácar / The Pearl Button | Patricio Guzmán

Berlinale’nin senaryo ödülünün sahibi ise bir belgesel yapım oldu. Şili, Fransa ve İspanya ortak yapımı film, Patagonya halkının sırlarından insanlık tarihinden izlere, yanardağlardan çeşitli bir doğal yaşama bir çok şeyi barındıran Şili kıyılarındaki okyanus tabanını inceliyor.

Victoria | Sebastian Schipper

Festivalin bölüştürülen bir diğer ödülü ise öne çıkan sanatsal bir başarıyı ödüllendirmek için ayrılan Gümüş Ayı ödülü oldu. İki filmin üç görüntü yönetmeni arasında bölüştürülen ödülü kazanan ilk film Almanya yapımı Victoria. Tek planda çekilen film, bir banka soygunu yapmaya karar veren üç arkadaşın 140 daikasına odaklanıyor.

Pod Electricheskimi Oblakami / Under Electric Clouds | Alexey German Jr.

En İyi Görüntü Yönetimi ödülünü paylaşan diğer isimler ise Rus yapımı “Under Electric Clouds”un iki görüntü yönetmeni oldu. Film, Rus devriminin 100. yılında, 2017′de Rusya’nın bulunacağı duruma dair karamsar bir bakış…

600 millas / 600 Miles | Gabriel Ripstein

Festivalin keşfi ise Meksikalı yönetmen Gabriel Ripstein oldu. En İyi İlk Film ödülünü 600 Millas filmi ile kucaklayan yönetmenin filmi, Meksika cartel’inin karanlık işlerine odaklanıyor.

Fotoğraflar: https://www.berlinale.de

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN