hipicon.com olarak sizler için tasarım seyahat noktalarının en güzellerini derledik. Berlin, Tokyo, Londra, keşfedin!

Kimileri dünyanın çeşitli yerlerine yeme-içme amaçlı giderken, kimisi kültürel yerleri görmek için gider. İnsan seyahat ederken, bazen kendini arar, ruhuna yatırım yapar, bazense gözünü doyurmak ister. “Tasarım” dediğimiz ürün, yapı, malzeme vb. aslında belki de her ikisini de karşılar. Bir insan kendine hitap eden tasarımı yakaladığı anda, aslında ruhunu yakalayanın somutlaşmış halini edinir. Bu yüzden dünyadaki bazı noktalar vardır ki, gezgini bitmek tükenmek bilmez. Bu noktalar, tasarım ürünlerinin sanat ve çeşitliliği yönünden öyle tatmin edicidir ki, defalarca gitmek ister düşkünleri…

İşte bu şehirler ve bu şehirlerdeki bazı tasarım noktaları:

Berlin:

Burası “uber” bir şehir… Kalabalık ama melankolik, Almanya’da ama aslında Alman denemez, inanılmaz bir metropol ama doğayla bir o kadar içiçe, kapitalist ama kapitalizme direnen bir şehir… Tasarım mı? Ne ararsanız var… Tasarıma yönelik müzeler, mağazalar, yapılar, dekorasyonlar, oteller ve hatta restoranlar… Berlin’in özellikle Uhlandstraße ve Savigny Meydanı arasında birçok lokal tasarımcı yer alır. Ayrıca, Kollwitzplatz ve Prenzlauer Berg’deki Kastanienallee’de de Berlin tarzına sahip bir takım butikler bulunur. Son zamanlarda ise, Kreuzberg Oranienstraße ve Bergmannstraße’de ilginç tasarımlara yönelik sergiler yapılıyor. Buradaki güzel kafeler sokaklara yepyeni bir hava katar ve yeni dükkanlar keyfe keyif ekler. Bu noktalardan bazıları:

Polka isimli sempatik atölyede tasarımcı Teresa Albiez’in diktiği çeşitli elbiseleri görebilirsiniz.

Adres: Sanderstraße 12047 Berlin

VooStore: Dünyanın çeşitli tasarımcılarının ürünlerinin toplandığı devasa ve tatmin edici bir mağaza…

Adres: Oranienstraße 24, 10999 Berlin

Purwin&Radczun: Daha çok erkeklere yönelik takım elbise, gömlek ve smokin tasarımı yapılıp dikilen bu butikte her iş özenle yapılıyor.

Adres: Tempelhofer Ufer 32, 10963 Berlin

Dudes Factory: Grafik tasarımcılarının tasarladığı desenlerden oluşan birçok ürün ilgi çekici.

Adres: Torstraße 138, 10119 Berlin

Kaviar Gauche: Kadın hazır giyimin ve gelinliğin modern çizgilerini barındıran Kaviar Gauche, tasarımcılar Alexandra Fischer-Roehler ve Johanna Kühl tarafından kurulmuştur. Berlin’deki amiral mağaza tasarım düşkünleri tarafından görülmeye değer…

Adres: Linienstraße 44, 10119 Berlin

The Corner: Mansur Gavriel’den Manolo Blahnik’e kadar birçok sevilen ve kendinize hitap edebilecek markayı görebileceğiniz devasa bir mağaza…

Adres: Franz. Str. 40, 10117 Berlin

Tokyo:

Kültür ve sanat merkezi olan bu büyüleyici şehirde, dünyanın en etkileyici müzelerini, modanın ritmini, özgünlüğü ve ilginç kültürü yaşayabilirsiniz. Dünyanın önde gelen tasarım şehirlerinden Tokyo, sizi popüler sanat konusunda şaşırtacaktır. Tokyo’nun Yoyogi bölgesi kitap, kafeler ve tasarımım buluştuğu noktalardan birisi…

Roppongi/Azabu-Juban ise, sanat galerileriyle, japon tasarımcıların küçük butikleriyle tüm tasarım severlerin uğrak semti… Shibuya East bölgesi, yeni moda tasarımcılarının butiklerini bulabileceğiniz bir başka merkez… Tokyo’nun sakin denebilecek Aoyama bölgesi ise, dünya tasarımcılarının galerilerine ve mağazalarına ev sahipliği yaptığından, uluslararası ve lokal alışveriş severlerin gözde noktası halinde… Hoşunuza gideceğini düşündüğümüz birkaç tasarım noktası şöyle:

Gallery Su: Azabu Juban bölgesinde bulunan bu galeri ilgi çekici olan yeni sanatçıların birçok sergisine ev sahipliği yapıyor.

Adres: Room 6 Waro Flat No.4 3-3-23 AzabudaiMinato Tokyo

Toraya: Japon konfeksiyonunun gerçek sanatını bu mağazada bulabilirsiniz. Ayrıca hoşunuza gidecek tasarımcıların ürünlerini görebiliyorken, mağazanın iç dizaynı da hoşunuza gidecek.

Adres: 1-9-1 Marunouchi, Chiyoda-ku, Tokyo

The Pool: Birçok tasarımcının ürünlerinin toplandığı bu mağazada çeşitliliğe şaşıracaksınız. Mağazanın iç dizaynı ve aynaları, sizin mağazada yürürken suda yürüyormuş hissine kapılmanızı sağlayacak.

Adres: Chateau Toyo Minami Aoyama 1F 5-12-24, Minamiaoyama, Minatoku, Tokyo

Spiral Design Market: Burası mimari, mobilya eşyası, takı gibi birçok tasarım ürününü barındırmakla birlikte, aynı zamanda kafe, bar ve birbirinden ilginç sergilere ev sahipliği yapan bir galeri… Tasarım aşığıysanız burayı kaçırmayın!

Adres: 2F Spiral, 5-6-23 Minami-Aoyama, Minato-ku, Tokyo

Art Style Market: Shibuya East bölgesinde yer alan bu mağaza mobilya ve iç dekorasyon konusunda Japon sanatçılara özgü tasarımlara ev sahipliği yapıyor.

Adres: 6-14-10 Jingumae, Shibuya-ku, 150-0001 Tokyo

IMA Concept Store: Galeri, kitapçı ve kafeye sahip olan IMA Concept Store’dan, birbirinden ilginç moda, iç mimari, müzik veya yemek hakkında fotoğraf ve baskılarını görebilir veya satın alabilirsiniz.

Adres: Axis Building 3F, 5-17-1 Roppongi, Minato-ku Tokyo

Londra:

Ne kadar anlatsanız bitiremezsiniz bu şehrin enerjisini, ne kadar anlatsanız bitiremezsiniz bu şehrin kültürünü ve ne kadar anlatsanız bitiremezsiniz bu şehrin sanatını… Bir şehri metropol yapan elbette insan çeşitliliği en başta… Fakat bu şehrin sinerjisi başka işliyor. Metropol olmasından ziyade geçmişine bağlı olan ve kendini günbegün yenilerken geçmişle adeta dans eden Britanya kültürü sizi sanatın en karma haliyle tanıştırıyor. Ve belki de tasarımların en avantgarde hallerini gözlemleyebiliyorsunuz.

Londra, dünyanın birçok önemli tasarımcısının eserlerine ufacık bir sokak aralığında bile rastlayabileceğiniz sizi her daim şaşırtan bir şehir… Bir tasarım severseniz ve dünyanın birçok yerinden bir kaç adım önde olan Londra, tam sizin kaleminiz… Soho mu, yoksa Mayfair mi, Shoreditch ya da Southwark mı… Seçeneğin tükenmeyeceği mega tasarım başkentinden işte bazı noktalar:

The Design Museum: Tasarımı, dünyayı anlamanın yolu olarak tanımlayan bu müze, herkesi sanatın ve bu müzenin bir parçası olmaya davet ediyor.

Adres: 28 Shad Thames, London SE1 2YD

Tokyobike: Birbirinden güzel bisiklet ve aksesuarları tasarımları için Shoreditch veya Fitzrovia mağazaları görülmeye değer…

Adres: 87-89 Tabernacle St, London EC2A 4BA

Nelly Duff: Barcelona’dan Baltimore’a kadar sanatçıların değişik baskı ve işleri bu galeride sergileniyor.

Adres: 56 Columbia Rd, London E2 7RG

Potterton Books: Mimariden modaya, dekoratiften mücevhere tasarıma dair her ne kitap varsa bu kitapçıda toplanmış.

Adres: 93 Lower Sloane St, London SW1W 8DA

Liberty: İçinde bulunan ev tekstilinden, giyime, ayakkabıdan ev eşyasına kadın, erkek veya çocuğa yönelik tüm mağazalarında şıklığı bulabileceğiniz, 1924 yılında inşa edilmiş olan özgün binada alışveriş yapmanın keyfi bambaşka…

Adres: Regent Street, London W1B 5AH

Magma: Kitapçılıkla yola çıkan bu sempatik mağaza, 2007 yılından itibaren çeşitli tasarım ürünlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Adres: 29 Shorts Gardens Covent Garden London WC2H 9AP