Alternatif film önerileri isteyenlere komediden gerilime farklı türden yapımların yer aldığı beş filmlik küçük bir liste hazıladım. Şimdiden iyi seyirler!

Mahana Film
Mahana Film | Fotoğraf: maorilandfilm.co.nz

Khook | 2018

youtube play youtube play

Top 5 listesinde altıncı sırada kalmak nasıl bir histir acaba, hiç düşündünüz mü? Egosu yüksek bir insanı hayal edin bir de, ülkenin sayılı isimleri arasında gösterilen ancak ilk beşin hemen dışında kalan birini… Bir İran komedisi olan Khook bu dışlanmışlığı çok farklı bir perspektiften ele alıyor. Buradaki liste, bir ödül listesi değil; sinemaya düşman bir katilin ülkenin en önemli yönetmenlerini öldürdüğü bir liste. Kahramanımız Hasan Kasmai ise bu listenin dışında kalan ve bunu kabullenemeyen, kara listeye alınmış ünlü bir yönetmen. Ölümün bir onur sayıldığı bu trajikomik hikayeyi izlerken gülmemek elde değil.

IMDb puanı: 6.1 / 10

Das Schweigende Klassenzimmer | 2018

youtube play youtube play

Das Schweigende Klassenzimmer, gerçek bir olaydan beyaz perdeye aktarılan, Soğuk Savaş döneminde geçen bir film. Doğu Almanya’nın Stalinstadt Bölgesi’ndeki bir grup lise son sınıf öğrencisi, Macaristan’daki ayaklanmayı desteklemek ve “kendi vatandaşını vuran” Sovyetler Birliği’ni protesto etmek üzere iki dakikalık sessiz kalma eylemi yapıyor. Ancak bu masum eylemin etkisi beklenenden çok daha büyük oluyor ve iktidara karşı bir başkaldırı sayılıyor. Dolayısıyla Soviyetler Birliği bu konunun üzerine eğiliyor, çapraz sorgularla ve tehditlerle geçen bir sürenin sonundaysa sorumlu her kimse, diğerlerinin iyiliği için kendini feda etmek durumunda kalıyor. Anlatılan hikaye kişisel meselelere, özel ilişkilere fazla odaklandığı için ana konudan biraz uzaklaşıyor olsa da yaşanan olayın kendisi filmi izlemek için yeterli bir sebep.

IMDb puanı: 7.4 / 10

El Bar | 2017

youtube play youtube play

Herkesin derdi kendi canı ve bu durumdan kurtulma olan sekiz yabancı, Madrid’de bir barda mahsur kalıyor… Ancak korku filmlerindeki perili ev misali, bu durumdan kurtulmak üzere birlikte hareket etmeleri gerekiyor ve elbette zafiyet gösterenler bu süreçte sırasıyla eleniyor. El Barı korku filmlerinden ayıransa yaşananların gündelik hayatın içerisinde, şehrin işlek bir caddesinde yer alan sıradan bir mekanda, fantastik ögelerden uzak kurgu içerisinde gerçekleşiyor olması. Gerilim severler paranoya, şüphe ve bilinmezlikler üzerine kurulu olan yüksek tempolu bu izlemeden geçmemeli.

IMDb puanı: 6.3 / 10

Mahana | 2016

youtube play youtube play

İngilizce adı The Patriarch olan Mahana, Yeni Zelanda’nın kırsalında geçiyor. İki düşman aile üzerine kurulu olan filmin başrolünde ise Mahana ailesi yer alıyor. Ancak aile içerisinde de iki isim öne çıkıyor: Büyükbaba Tamihana Mahana ve torunu Simeon Mahana. Büyükbaba, iktidarı ve muhafazakar olanı temsil ederken ve tümüyle ataerkil toplumsal yapının bir ürünüyken onun iki alt jenerasyonundan olan torunu Simeon Mahana, küreselleşme ile birlikte modern dünyayı, modern toplumu tanımış genç bir birey. Filmin ana meselesi ise Türk aile yapısında da sıkça gördüğümüz üzere yeninin eski ile olan yoğun çatışması, Fransız Devrimi’nin Yeni Zelanda’nın ücra bir köşesindeki iz düşümü. Bu yapıya ve çatışmaya aşina bir toplumun parçası olarak hepimizin izlemesi gereken filmlerden biri.

IMDb puanı: 7.1 / 10

Chi-Raq | 2015

youtube play youtube play

Hollywood’un şahsına münhasır isimlerinden Spike Lee imzalı Chi-Raq esasen Aristofanes’in Lysistrata oyunun modern bir uyarlaması. Chicago sokaklarını kana bulayan çete savaşlarına dur demek üzere kadınların cinselliği bir silah olarak kullandığı hikaye bir yanıyla Chicago sokaklarındaki vahşete dikkat çekerken diğer bir yandan da kadın – erkek ilişkilerini, ataerkil toplumsal yapının aslında bir illüzyon olduğu gerçeğini de vurguluyor. Müzikal – komedi türündeki filmi izledikten sonra insanın içi ilham doluyor.

IMDb puanı: 5.7 / 10

Kapak fotoğrafı: Unsplash / portlandmercury

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri