Yeni bir güne gözlerini açtığında, aklı ilk olarak evi müzikle doldurmaya gidenler burada mı? Öyleyse müziğin iyileştirici gücünü de iyi bilirsiniz. Biz bu gücü, cazın ruhu besleyen tınıları eşliğinde deneyimlemeyi çok seviyoruz. Şimdilerdeyse, her yıl Garanti BBVA’nın “Beş Konser Tek Akşam” programıyla kutladığımız 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nün pek yakında olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Gelin, bu yılki coşku dolu programa birlikte bakalım.

Beş Konser Tek Akşam

Cazın yumuşak ve huzurlu melodileri eşliğinde ruhunuzu besleyeceğiniz bir akşama hazır mısınız? Garanti BBVA, her yıl olduğu gibi bu yıl da Uluslararası Caz Günü yani 30 Nisan perşembe akşamı, bizleri büyülü bir caz yolculuğuna çıkarıyor. Tahmin edersiniz ki bu yıl kutlamalar, önceki yıllardan farklı olarak, canlı yayın üzerinden gerçekleşiyor.  

Bu caz dolu akşamın programıysa her zamanki gibi çok renkli, çok heyecan verici. Öyleyse gelin, program boyunca performanslarıyla bize eşlik edecek 5 değerli caz sanatçısını yakından tanıyalım. Konser serisinde kulak vereceğimiz ilk isim, dünyaca ünlü davul virtüözü Dave Weckl ile henüz 15 yaşındayken aynı sahneyi paylaşmış olan Anıl Şallıel. Kendisini 2011’de kurduğu projesi What Da Funk’la da tanıyor olabilirsiniz. 30 Nisan’da sergileyeceği performansı kendi hesabı @anilsalliel’den takip edebilirsiniz.

Program, ABD’den Budapeşte’ye, dünyanın çeşitli sahnelerinde verdiği konserlerle adını duyuran Ece Göksü’nun performansıyla devam edecek. Nancy Marano, Cecil Bridgewater ve Mulgrew Miller gibi isimlerle çalışmış olan Göksü, Masal adlı ilk solo albümünün ardından, 2014’te Neşet Ruacan’la ikinci albümünü yayınlamıştı. Kendisinin bizleri bu albümlerde yer alan “Mavilim” ve “Neden” gibi değerli parçalarla buluşturmasını diliyoruz. Ece Göksü’yu Instagram hesabı @ecegoksu üzerinden dinleyebilirsiniz.

Derken, saatler 21.00’u gösterdiğinde, sahnede Alp Ersönmez’i göreceğiz. Kendisini İlhan Erşahin’s İstanbul Session’dan Sonic Boom’a çeşitli grupların yanı sıra; Tarkan, Nil Karaibrahimgil gibi sevdiğimiz sanatçıların da bas gitaristliğini yaptığı projelerden tanıyoruz. Kangroove, Quartet Muartet, Wax Poetic, Athena, Dj Logic, Kenan Doğulu, Sertab Erener ve daha pek çok başarılı isimle çeşitli sahne ve albüm çalışmalarına imza atan Ersönmez, Yazısız ve kendi deyimiyle bir “dans kokulu caz” albümü olan Cereyanlı adlı projeleriyle de hepimizin ilgiyle takip ettiği bir isim. Kendisini, @ersonmezalp hesabı üzerinden dinlemek için sabırsızlanıyoruz.

Programın devamında, Çağrı Sertel’e kulak vereceğiz. Müzik hayatına 12 yaşında aldığı piyano dersleriyle başlayan ve lise yıllarında kendi müziklerini yazmaya başlayan Sertel; caz, R&B, pop, elektronik ve rock türlerinde yaptığı müziklerle dikkat çekiyor. Sertel’in Juno, Horizon, Instant gibi sevdiğimiz parçalarını, kendi hesabı @cagrisertel üzerinden dinlemek için heyecanlıyız.

Konser serisinin son performansıysa, Cenk Erdoğan’dan gelecek. Müzik kariyeri boyunca Basci Kai Eckhardt, Jason Lewis, Dave Weckl, Erci Levy gibi önemli isimlerle çalışan ve hepimizin bildiği, Çağan Irmak imzalı “Issız Adam” filminin müziklerini yapan Erdoğan; bugünlerde bir yandan film ve dizi müzikleri yapmaya devam ediyor, bir yandan da kendi adını taşıyan triosu ile konserler veriyor. Siz de, kendisinin saat 22.30’ta kendi Instagram hesabı @prdszgitarist üzerinden gerçekleştireceği canlı konserin bir parçası olabilirsiniz.

Biz 30 Nisan Salı akşamı, saatler 19.30’u gösterdiğinde, evlerimizin en güzel köşesine yerleşip ruhumuzu cazla doldurmaya hazırız, sabırsızlanıyoruz. Sizi de bekleriz.

Caz dolu programın detayları şöyle:

19.30 – 20.10 Anıl Şallıel (@anilsalliel)

20.15 – 20.55 Ece Göksu (@ecegoksu)

21.00 – 21.40 Alp Ersönmez (@ersonmezalp)

21.45 – 22.25 Çağrı Sertel (@cagrisertel)

22.30 – 23.10 Cenk Erdoğan (@prdszgitarist)

Detaylı bilgi almak için tıklayın.