Mahallenin Kahvesi; yine dizilerden esinlenip, peşine düştüğüm bir cafe. Burası kahve deyince aklınıza gelen ilk düşünceyi sildirip, yerine daha farklı bir izlenim bıraktıran bir yer. Ki zaten, ilk başta da Kara Para Aşk dizisinde mekan tasarımıyla dikkatimi çekip, burayı görmek istiyorum diye araştırmaya başlamıştım.

IMG_0221_1

Konum olarak Beylerbeyi iskelesinin çok yakınında olan Mahallenin Kahvesi, cafeden çıkıp sahilde dolaşmak, temiz hava almak isteyenler için büyük avantaj. Ayrıca kültürel bir gezi ayarlamak isteyenler için de öneri olarak hemen yakınlarında bulunan Beylerbeyi Sarayı’nı söyleyebilirim. Biz asıl gelelim mekan tasarımıyla dikkatimi çeken Mahallenin Kahvesi’ne. Burası benim için içeri girer girmez hangi köşesini inceleyeceğimi şaşırdığım, samimi havasıyla gönlüme taht kuran şirin bir cafe. Öyle bir havası var ki, sanki her bölüm birbirinden farklıyken, aynı zamanda da tamamı bir bütün gibi. Hepsinin kendine özgü bir ruhu var.

IMG_0220_1

Aslına bakarsak Beylerbeyi, eskilerin deyimiyle mahalle ruhunu yaşayacağımız, samimi komşulukların olduğu bir semt. En çok dikkatimi çeken noktalardan biri de bu zaten. Bundan dolayıdır ki Beylerbeyi taraflarını çok severim. Mesela cafedeki duvarların birinde, çerçeveler karikatürlerle dolu.

IMG_0226_1

Bu karikatürler, gerçek yaşamdan alınıp Beylerbeyi insanlarının hayatlarından kesitler alınarak hazırlanmış. Cafeye giderken yanıma kitabımı da almıştım, lakin o karikatürlerin gerçek yaşamdan alındığını öğrendiğim an, kitabı falan bir kenara bırakarak karikatürleri okumaya başladım. Eğer yolunuz düşer de bir gün Mahallenin Kahvesi’ne giderseniz, onları okumadan geçmeyin derim 🙂 Mekanın iç kısmı da aslında iki bölümden oluşyor. Bir tarafında uzun bir masa var, daha çok toplantı kısmı gibi düşünülmüş.

IMG_0225

Bir de dışarıda balkon kısmı var. Başta da dediğim gibi her kısmı ayrı bir dünya gibi. Özellikle merakıma yenilip sordum, buranın belli bir hikayesi var mı diye, ama öğrendiğim kadarıyla yok. Dekoruyla, tasarımıyla sadece iki kardeşin emeğinin geçip, düzenlediği bir cafe.

IMG_0210_1

Her ne kadar butik bir cafe de olsa, bu zamanda güleryüzlü bir hizmet bulmak çok zor. Ama Mahallenin Kahvesi, sanki bu tabuyu yıkmak için var. İlgi, alaka ve samimiyetiyle tam Beylerbeyi’nin ruhuna yakışır bir yer olmuş. Ayrıca menüdeki fiyatlar da çok uygun.

IMG_0207_1

Eğer siz de ara ara metropol havası olan cafelerden sıkılıp, samimi havası olan bir cafe arıyorsanız, işte o atmosferi yaşatanlardan biri de Beylerbeyi’nde ki Mahallenin Kahvesi! 🙂

IMG_0227_1

Mahallenin Kahvesi Adres: Beylerbeyi Mah. Arabacılar Sok. No:8 Üsküdar / İstanbul