beyonce albüm

Beyoncé,çoğumuzun hayatına Destiny’s Child’la girmiş ve o dönemde bile piyasada adıyla sıyrılıp “Ben buradayım” demişti. Hani bir zamanlar Star TV’de bir slogan döner dururdu “Star olunmaz, star doğulur” diye… Namıdiğer Queen B’mizde şahsımın gördüğü yegane şey bu, o star olmak için doğmuş.

E demesi kolay… Star dediğin cesur olacak, inovatif olacak, zamana ayak uyduracak, paçasından kalite akıtacak falan filan. İşte Beyoncé de 13.12.2013 tarihinin ülkemiz semalarında sabah saatlerine tekabül eden bir vaktinde bırak promosyonu, dedikodusunun bile kulaklarımıza erişmediği bir albümle dinleyicilerine sürpriz yaptı ve “Cesaret benim göbek adım, ben piyasanın değil piyasa benim köpeğim olsun” diyerek (adeta!) self-titled albümünü yayınladı.

Kaçınılmaz olarak bu cesur hareketiyle öyle çok konuşuldu ki hakkında atılan tweet sayısı ilk 12 saatte 1.2 milyona ulaştı – ki bu da dakikada 5300 tweet demek-miş.

beyonce-ghost-cover

Bey’in 5.albümü olma özelliğini taşıyan “Beyoncé” 14 şarkı ve 17 videodan oluşan bir “görsel albüm”.Albümle ilgili yaptığı açıklamada (bu açıklama da görsel, iTunes ve YouTube’dan izlemek mümkün) sürekli aynı şeyleri yapmaktan çok sıkıldığını ve fan kitlesiyle doğrudan iletişime geçmesinin de mümkün olduğunu fark edip albümü bu şekilde yayınlamaya karar verdiğini söylüyor. Yani Beyoncé hiçbir yorum süzgecinden geçmeden, iletmek istediği mesajı fanlarına elden ulaştırarak ilk yorumu herkesin kendisinin yapmasını istemiş. Bunca zaman bu albüm nasıl saklandı diyenler için de -cidden aklım almıyor ama- albümün çıktığı şirket olan SONY’de çalışmadan haberdar olan insan sayısı 1 elin parmaklarını geçmiyormuş. E ben miyim Beyoncé, sensin; sen yapmayacaksın da kim yapacak, GO GIRL!

safe_image

Albümle ilgili brifinglere devam edersek, içinde bulunduğumuz dönemin -kibarca -“sağlam” adamlarının çoğunun elinin değdiğini görüyoruz. Pharrell Williams, Drake, Justin Timberlake, biricik eşi hip-hop üstadı Jay-Z, hatta ve hatta kızı Blue Ivy bu isimler arasında.Videolardaysa Jonas Akerlund, Melina Matsoukas ve Terry Richardson gibi isimleri yönetmen koltuğunda görüyoruz. Albümün görsel olmasının sebebiyse Beyoncé’nin şarkıları “hikaye”leriyle sunmak istemesi… ”Dinleyicinin şarkılarımı, yazarken kafamda canlananlarla, hikayeleriyle görmelerini istedim” diyor Queen B.

Beyoncé, yayınlanan tüm müzik işlerinin “single”dan öteye gidememesinden de şikayetçi. Yukarıda bahsettiğim videoda “Küçüklüğümüzde bir albüm alırdık tüm şarkıları dinlerdik artık dinleyici iPod’unda sevdiği şarkıları dinleyip tüketiyor; gerisiye ilgilenmiyor” şeklinde bir açıklama yapmış ve bu sebepten mütevellit olsa gerek albümünü iTunes’da bütün olarak satışa sunmuş. Albümü satın alan kişi 14 şarkı, 17 videoya tek seferde sahip olmuş oluyor anlayacağınız. ”Öyle şey mi olur yahu” diyenler için albümün ilk 3 saatte 80.000 kopya sattığını söylemekte fayda var. Ki albümünün promosyonu için kendini bile harcayan Lady GaGa’nın son albümü “ARTPOP”ın ilk hafta raporundaki satış rakamı 258,000 kopyadır diyeyim siz anlayın.

beyonce-blow

Albümden şimdilik hem video hem de parça olarak favorilerim şöyle: Haunted, Blow, Partition, Mine (en büyük favorim, full videodaki Magritte göndermesine dikkat), XO, ***Flawless, Blue, Ghost (sadece video), Yoncé (sadece video).

Uzun lafın kısası Beyoncé yine yaptı yapacağını.Şahsen ben bu albümden bi dünya turnesi ve Türkiye ziyareti bekliyorum.Bizi şaşırtmayacağını düşündüğüm muhteşem bir görsel şovun tanığı olmak isteyenler kumbaraları yatağın altından çıkarıp para biriktirmeye başlasın derim.