30. yaşını kutlayan İstanbul Bienali, bu yıl ünlü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset küratörlüğünde, “iyi bir komşu” temasıyla gerçekleşiyor. Şehir merkezindeki komşu mekanlardaki sergilerde karşımıza çıkacak 32 üllkeden 56 sanatçının eserleri 12 Kasım’a kadar Koç Holding katkılarıyla ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Bienal Şehirde: iyi bir komşu‘yu nerede gezebilirsiniz?

15. İstanbul Bienali, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı‘nı sergi mekanı olarak kullanıyor. Diğer yandan Burçak Bingöl‘ün seramikten ürettiği ve şehrin farklı noktalarında sergilenen çiçek bezeli güvenlik kameralarının peşine düşebilir, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçerken Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin çatısında Ugo Rondinone‘nin neon heykelini görebilirsiniz. Yani hem İstanbul’un keyfini çıkarmak hem de bienali gezmek mümkün, çünkü bienal şehirde!

PYZ_1975 (1)

Burçak Bingöl, Günebakan, 2017 | Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

15. İstanbul Bienali, 2007-2026 Bienal Sponsoru Koç Holding katkılarıyla tüm mekanlarda ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Ziyaretçiler bu yıl bienal mekanlarına giriş yapmadan önce kendilerine özel, ücretsiz bir QR kod üretiyor ve tüm mekanlara bu kodu okutarak giriş yapabiliyorlar. QR kodlar 15bziyaret.iksv.org adresinden ya da bienal mekanlarının girişlerinden alınabiliyor. Bienali Koç Holding sponsorluğundaki Rehberli Turlar ile de gezmek mümkün: Bienal süresince devam edecek uzman rehberler eşliğindeki turlar İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Pera Müzesi’nde pazartesi günleri hariç her gün düzenlenecek. 15. İstanbul Bienali’ne Koç Holding desteğiyle çocuklar ve gençlerin de geniş katılım sağlaması amaçlanıyor. Polly Brannan ve Pera Eğitim ekibiyle iş birliği içinde geliştirilen çocuk ve gençlere özel eğitim programı, bienalin genç ziyaretçileri ev, komşu ve mahalle kavramları üzerine sorular sorup tartışmalar yürütme ve kendi sanat eserlerini yaratma imkânı sunuyor.

15. İstanbul Bienali‘ni sindire sindire, detaylı bir şekilde gezmek için yeterince zamanınız var. Ama yine de, bienal mekanlarındaki sanat dolu turunuz sırasında gözden kaçırmamanız ve fazladan vakit ayırmanız gerektiğini düşündüğümüz bazı işler de var! 15. İstanbul Bienali’nden sizin için seçtik…

#bienalşehirde

15. İstanbul Bienali’nden Seçtiklerimiz:

PYZ_1915 (1)

Boşluk Korkusu (İlkbahar Sahnesi #2), 2017

Alejandro Almanza Pereda @ Pera Müzesi

Geçtiğimiz yüzyıllarda oldukça popüler olan, sadece sanat eseri olarak değil bir dekorasyon unsuru olarak da birçok eve giren yağlıboya manzara resimleri bugün bitpazarlarında elden çıkarılmaya çalışılan tablolara dönüşmüş durumda. Yağlıboya manzara resimlerini beton kaplayan Alejandro Almanza Pereda’nın Pera Müzesi’ndeki işleri, oryantalist resim koleksiyonu ile nam salmış müzenin koleksiyonu içerisinde yer alarak etkisini katbekat arttırıyor.

IKSV 15. Istanbul Bienali

Evim Evim Güzel Evim, 2017

Volkan Aslan @ İstanbul Modern

Volkan Aslan’ın yalnızca sanatsal değil, sinemasal bir deneyim de vadeden üç kanallı video yerleştirmesi, evini yitirme ve yerinden edilme kavramı üzerine düşündürüyor. İstanbul Boğazı’nın güzellikleriyle bezeli manzaralarıyla bu video, diğer yandan hissettirdikleri ve düşündürdükleriyle tekinsiz, çöküşü çağrıştıran bir burukluk da içeriyor.

SIGEN_001_00091008

Yaşam Yolu, 2015

Vajiko Chachkhiani @ Pera Müzesi

Pera Müzesi’ndeki bir odada, gözlerinizin içine içine bakan, rahatsızlık veren bir komşuyla karşı karşıya geleceksiniz. Gürcü sanatçının video yerleştirmesi, kimin kimi gözetlediği tam anlaşılmayan, karşılıklı bir röntgencilik sahnesinin içinde hissetmenize neden oluyor.

IKSV_15B_Sahirugureren_346

Silinen Kalabalık, 2017

Latifa Echkahch @ İstanbul Modern

Sanatçının İstanbul Bienali’ne özel olarak tasarlanan bu çalışma, karşılıklı iki duvar üzerinde, parçalanarak oluşturulmuş resimlerden meydana geliyor. Toplumsal ve kişisel sahnelerle, geçmiş ve gelecek arasında kurduğu bağlarla çevremizin tarihini aktaran büyük bir freske benzeyen bu eser, İstanbul Modern’deki turunuz sırasında dikkatle incelemeniz gerekenlerden.

 

IKSV_15B_Sahirugureren_232

Gölgede Senaryo, 2015-17

Jonah Freeman & Justin Lowe @ Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

Freeman ve Lowe’nin yerleştirmesi, sizde iki karmaşık beynin içerisinde dolaşıyormuşsunuz hissi uyandıracak. Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun bir katının büyük bir bölümünü kaplasa da dışarıdan bakıldığında sadece mavi bir kapıdan ibaretmiş gibi duran bu dev eser, farklı odalardan, bir saati aşan bir filmden, yüzlerce parçadan ve türlü sahneden meydana geliyor. Her detayını incelemeye kalkarsanız saatlerce vakit geçirebileceğiniz, bambaşka bir deneyim sunuyor.

 

IKSV_15B_Sahirugureren_233

Eşyaların Etki Alanı, 2017

Pedro Gómez-Egaña @ Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

Performans sanatı da 15. İstanbul Bienali’nin önemli parçalarından biri… “Yeraltı” mekanının bir sınırlanma ve bir özgürlük alanı olarak iki farklı anlam taşıdığı fikrinden yola çıkan sanatçı, klasik müzik eşliğinde karanlık bir odada yürümenizi ve hareket eden eşyalara ve onları hareket ettiren bedenlere odaklanmanızı bekliyor. Sessizlik ve karanlık eşliğinde düşüncelere dalacağınız, etkileyici bir performans bu.

 

IKSV_15B_Sahirugureren_259

Meçhul Ağlayan Adam Müze Evi İçin Tasarı, 2017

Mahmoud Khaled @ ARK Kültür

Bienale ilişkin detaylar belli olmaya başladığından itibaren merakla beklediğimiz mekan ve eser, ARK Kültür’e ev sahipliği yapan Cihangir’deki modern köşkün, tek bir sanatçı tarafından bir esere dönüştürüleceği bu çalışmaydı. Mısırlı sanatçı Mahmoud Khaled, bir sanat alanı olarak kullanılan bu köşkü yeniden bir yaşam alanına çeviriyor, her detayını düşündüğü bu evde yaşayanların ve dolaylı olarak günümüz Mısır toplumunun ve siyasi atmosferinin bir portresini çiziyor.

 

IKSV_15B_Sahirugureren_202

Ailemiz Kaybetti/Kayboldu, 2017

Leander Schönweger @ Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

Bienalde sizi fiziksel olarak bir parçası olmaya davet eden birçok iş var ve aralarında belki de bu “fizikselliği” en çok hissettiren, Schnweger’e ait. Sanatçı, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun çatı katını, rüyalarımızda gördüğümüz mekanlara benzeyen, yaşadığımız evleri anımsatsa da boyutlarıyla, labirentleriyle kafamızı karıştıran, algımızla oynayan bir büyü kutusuna dönüştürmüş. Eğilip kalkarak, beyaz duvarlar ve türlü boyutlardaki kapılar arasında yolunuzu kaybederek, belli belirsiz seslerin peşinden giderek çok farklı birkaç dakika yaşayacaksınız.

 

IKSV_15B_Sahirugureren_369

Dördüncü Mühür – O Gayesiz ve Ok İkinci Defa Ölmek İstiyor, 2010

Tsang Kin-Wah @ Pera Müzesi

Çinli sanatçının çok kanallı video yerleştirmesi, sizi bir oda içerisinde sözcüklerle ve cümlelerle baş başa bırakan, baş döndürücü bir çalışma. Yalnızca büyüleyici görselliği değil, metinlerin anlamlarını düşünerek yaşayacağınız felsefi yolculuk da bu eseri özel kılanlardan.

 

IKSV_15B_Sahirugureren_308_retouched

Afro Kısmet, 2017

Fred Wilson @ Pera Müzesi

Sanatında Afrika kıtasından ve bu kıtanın insanlarının tarih boyunca yaşadığı zulümlerden çokça beslenen Fred Wilson, hem kendi çizgisine hem de 15. İstanbul Bienali’ne ve Pera Müzesi mekanına oldukça uygun bir yerleştirme ile karşımıza çıkıyor. Heykellerden gravürlere, fotoğraflardan resimlere, arkeolojik eserlerden duvar süslemelerine birçok farklı parça ve teknikle müzenin bir katının yarısını ele geçiren Wilson, Osmanlı ve Venedik medeniyetlerinde yaşamış Afrikalılar’ın hikâyesini anlatıyor.

#bienalşehirde

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN