Tim Burton filmi süpriz bir haberle geldi: !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivalinde açılış filmi olarak yer alan ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan Big Eyes / Büyük Gözler festivalin ilk güzel haberlerinden. ABD’de geçen hafta gösterime giren; Amy Adams ve Christopher Waltz’un performanslarının çok konuşulduğu film için 12 şubat’ı bekleyin!

if

Fantastik, gerçek dışı, bilim-kurgu tarzındaki kitaplar-filmler beni hiç çekmez. Hemen hemen herkes tarafından sevilen birçok hayal kahramanı, Harry Potter, X-Men, Yüzüklerin Efendisi gibi gibi adını bile bilmediğim birçok başyapıtı bırakın okuyup seyretmeyi, komik bulup antipati duyan biri olarak geldim bu yaşa. Çoğu arkadaşım çocukluğun ne sıkıcıydı kim bilir  der veya nasıl  sevmezsin, normal değilsin sen anlamamışsın olayı gibi tepkileriyle hep taciz eder yorumlarımı duyduklarında.

xx

Benim için de şaşırtıcı bir şekilde, yeri özel olan Tim Burton’a olan hayranlığım da başkadır çünkü bence Tim Burton diğerlerinden kesinlikle başkadır! Tezatlık oluşturduğunu biliyorum ama sıra dışı olmasının yanı sıra çoğunlukla gotik betimlemelerinin olması kalbimi kazanmasına sebep; Johnny Deep’e olan sevgim de belki Tim Burton haznesinde artı etkendir.

xxxxx

Beetlejuice (Beterböcek), Edward Scissorhands (Makas Eller), Corpse Bride (Ölü Gelin) gibi filmlerinden sonra gerçek hikaye ve biyografik olma artısıyla sabırsızlıkla beklediğim filmi Big Eyes‘a (İri Gözler) gelicek olursak; 50’li yıllarda iri gözlü tablolarıyla  tanınan Margaret Kenae’nin eşi Walter Keane ile mücadelesi anlatılıyor. Walter eşinin eserlerine ve göze çarpan yeteneğine satış stratejisi adına sahip olmaya çalışır; para ve şöhreti yakaladıktan sonra eşini gölgede bırakır. Tablolarının hiç birine ‘Benim Tablom’ diyemeyen Margaret zorlu bir savaş vermek zorunda kalır. Okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla Ed Wood‘dan sonra Tim Burton’ın en kişisel filmini seyredeceğiz. Başrolde Amy Adams ve Chritoph Waltz yer alıyor; senaryo Scott Alexander ve Larry Karaszweski’ye; filmin müzikleri ise  Danny Elfman’a ait. Bonus olarak son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan Lana Del Rey’in film için yaptığı ‘Big Eyes’ ve ‘I Can Fly’ şarkıları da filmde… Festivalin biletleri 30 Ocak’ta satışa çıkıyor.

Bunun yanı sıra filmlerinden yalnızca bazıları açıklanmış olan festivalde merak uyandıran birçok film var benim listemde şimdiden: Life Itself (Hayatın Kendisi – Roger Ebert otobiyografisi), The Look of Silence (Sessizliğin Bakışı – Endonezya’da yaşanan katliamın mağdurlarına yer veren belgesel) ve son olarak Isao Takahata’nın Oscar adayı animasyon filmi The Tale Princess of Kaguya (Prenses Kaguya Masalı).

14. !f  Istanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali 12-22 Subat İstanbul’da, 26 Subat-1 Mart Ankara ve İzmir’de. 23 Ocak’ta açıklanacak programı takip edin,  listenizi oluşturun, biletlerinizi alın ve Şubat’ta filme doyun!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN