“Mayıs ortasındaydık, okulların kapanmasına az kalmış, yaz burnunu göstermeye başlamıştı. Baylan Pastanesi’nin arka bahçesi açılmıştı, bundan daha iyi bir yaz müjdecisi olamazdı.”

Buket Uzuner, benim için çok şey ifade eden kitabı “Kumral Ada Mavi Tuna”da Kadıköy’deki Baylan Pastanesi’nin arka bahçesini en iyi yaz müjdecisi olarak tanımlar, oysa sonbahar günlerini yaşadığımız şu aralar Baylan Pastanesi zamana meydan okuyan dekoruyla güzel bir kış müjdecisi olarak da tanımlanabilir. Yolum Kadıköy’e düşünce bir İstanbul klasiği olan Baylan’ın, “Kumral Ada Mavi Tuna”da da bahsedildiği gibi meşhur olan Kup Griye’sini yemeden oradan ayrılamazdım. Krem şanti, balbadem ve karamel sosuyla servis edilen vanilyalı ve karamelli bu dondurmayı henüz tatmadıysanız eksik kalmışsınız demektir.

Ülkemizde, genelde, dondurma yaz yiyeceği olarak kabul görür ama Kup Griye bir dondurmadan öte olduğu için her mevsim yenilebilecek mevsimsiz bir tatlı olarak değerlendirilmelidir. Trüf, Adisababa, Montebianco, Karamel ve Moncheri Baylan’ın mutlaka denenmesi gereken diğer klasikleridir. Ayrıca bunların yanı sıra macaron ve çikolata satan Baylan dünyasında aklınızı kaybetmemek pek mümkün değildir.

1923’te Filip Lenas tarafından kurulan Baylan’ın aslında üçüncü şubesidir Kadıköy Baylan, fakat Beyoğlu ve Karaköy’deki şubeler geçen zamana karşı koyamayınca 1923’ten günümüze bir tek Kadıköy Baylan kalmıştı, ama Baylan’ın Altınmarka şirketine devredilmesiyle Bebek şubesi Baylan zincirine katılmıştır.

Büyüyen yiyecek-içecek sektöründen nasibini alan Baylan, Bebek’te açılan en son şubesiyle menüsüne tatlıların yanı sıra atıştırmalıkları, sandviçleri ve kahvaltıyı ekledi. Ancak, Baylan’ı daha önce hiç ziyaret etmediyseniz, Baylan ruhunu ve eski İstanbul’u hissedebilmek için öncelikle Kadıköy’deki Baylan’ı görmenizi öneririm. Pastaneyi incelediğimde, sadece kitaplardan ve filmlerden bildiğim eski İstanbul’un hala orada olduğunu hissedebiliyorum. Kadıköy Baylan restore edilecekmiş, umarım mevcut ruhu korurlar, zira bazı şeyler olduğu gibi güzel…

Eğer pastacılığa meraklıysanız Baylan’ın internet sitesinde yer alan “Baylan’ın Öyküsü” size ilham verecektir:

http://baylangida.com/Page/History/


Kadıköy Şubesi

Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi No: 9/A, Kadıköy

0216 346 63 50

Bebek Şubesi

Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi No: 52-54, Beşiktaş

0212 358 07 60

Kapak Fotoğrafı: instagram: @retrofuturistic
Fotoğraflar: instagram: @onurbayindir, @tagazzi, @sevpus, @denizsn

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN