Bir saatin üzerinde ‘Swiss Made’ yani İsviçre Yapımı yazısını gördüğünüzde aklınıza neler geliyor? Soruyu şöyle sormak da mümkün, sizce neden çoğu saatin kadranında üretildikleri ülkenin ismi yazmıyor da İsviçre’ninki yazıyor? Çünkü ‘Swiss Made’ ibaresi, bir saatin üretildiği yeri belirtmekten çok çok daha fazlasını, 1601’de başlayan bir ustalık serüvenini anlatıyor.

Geçtiğimiz günlerde İsviçre yüksek saatçiliğinin temsilcilerinden biri olan Jacques Philippe markası, Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Saat&Saat mağazalarında bulabileceğimiz rengarenk koleksiyonu Aurora’yı satışa sundu. Koleksiyonu incelerken, kuzey auroralarından ilham alınarak renklerin dansına dönüştürülen kadranın üzerindeki ‘Swiss Made’ yazısının bize nasıl yıllardır güven duygusu ve kalite sözü verebildiğini düşünmeye başladık… Aslında Zürih Havaalanı’ndaki slogan her şeyi özetliyor: “Bir İsviçre saati alırken hata yapmak zordur.” Gelin, nedenlerine birlikte bakalım!

422 Yıllık Bir Geçmiş.

Bir şeyi 422 yıl boyunca yaptığınızı hayal edin. İsviçre, 1601 yılından beri saat üretiyor. Hatta yalnızca bu zanaat ekseninde kurulmuş ve turistik amaçlarla gidilemeyen köyleri var. Bir İsviçre saatine sahip olduğumuzda, yüzlerce yıllık ustalığın eserine de sahip olmuş oluyoruz. Hatta sahip olmanın ötesinde, saatimizi günü geldiğinde devredeceğimiz bir sonraki nesil için ona ev sahipliği yapıyoruz aslında. Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin her an cep saatlerine ulaşamaması, kol saatleri yapımına öncü olmuş. Cep saatleri varken elleri serbest kalamadığı için askerler çözüm olarak cep saatlerini bileklerine bağlamaya başlamışlar. İsviçre saatçiliğinin popülerleşmesi ve yaygın kullanımı da bu dönemlere denk geliyor, zamana ve ihtiyaçlara ayak uydurarak kol saatleri tasarlamaya başlıyorlar. Bugün hala maceraperestlerin ilk tercihi olmalarının sebebi de bu, tüm koşullara uygun üretim yapabilme deneyimleri.

Jacques Philippe markasının Aurora koleksiyonu da enerjisi ve renkleriyle, İsviçre saatçiliğinin dönemin moduna ve trendlerine nasıl uyumlanabildiğinin başarılı bir örneği. Gelenekle yeniliğin buluştuğu şu rengin enerjisine bakın!

Kusursuzluk Bir Opsiyon Değil.

İsviçre’de monte edilmiş herhangi bir saat ‘Swiss Made’ patentine sahip olamıyor.

Eğer saatinizin üzerinde bu iki kelimeyi görüyorsanız çok önemli kriterler İsviçre Federal Konseyi’nden onay almış ve aranan tüm koşullar sağlanmış demektir. Bileşenleri dayanıklı malzemelerden yapılmış, en kaliteli çelik tercih edilmiş, çizilmelere, aşınmaya, kararmaya ve yıpranmaya karşı çok dayanıklı demektir. İsviçre, yüzyıllardır saatçilik sektörünü domine edebilmesini ve itibarını bu sert denetim mekanizmasına borçlu. Çikolatadan sonra saatler İsviçre’nin en büyük ikinci ihracat ürünü. İsviçre Yapımı onayını bu koşulları sağlamayan saatlere vermiş olsalardı, bugün böyle bir üretim efsanesinden söz ediyor olamazdık. Bu yüzden bir İsviçre saatini bir ömür değil, birden fazla ömür boyunca kullanabiliyoruz.

Jacques Philippe de tüm bu denetimlerden başarıyla geçen bir marka. Aurora Koleksiyonu’nda saatler 5 farklı renkte tasarlanmış. Ergonomik tasarım, kasa ve bilezik bütünlüğü, safir kristal cam, takvim göstergesi, 5 ATM su basıncına dayanıklılık gibi özellikleriyle tam bir Swiss Made!

Asla Değer Kaybetmez.

Sizce bir sonraki nesile, kendimizden bir hatıra veya miras olarak akıllı saatimizi armağan edebilir miyiz? Sanmıyoruz. Akıllı saatler iyi ki var ama genellikle gücün, zevkin, kalıcılığın ve aktarımın temsili olmaktan çok ‘kullanışlı’ aksesuarlarımız kategorisindeler. Oysa “bakın ben bundan 40 sene önce böyle renkli bir hayat yaşadım, sizinki de bu kadar neşeli geçsin” diyen bir saate sahip olmak, bambaşka bir duygu barındırmıyor mu? Tıpkı Aurora Koleksiyonu’ndan aklımızda kalan bu gökyüzü mavisi Jacques Philippe modeli gibi. Sadece aktarım da değil, İsviçre yapımı saatinizi değiştirmek istediğinizde yıllarca kullanmış olmanıza rağmen o hala bir değerdir. Hatta daha değerlidir. Dayanıklılık garantisi nedeniyle, değer oluşundan hiçbir şey kaybetmez. Eskimez, “vintage” olur.

Biz İsviçre yüksek saatçiliği ile modern çizgileri ve renklerin dansını aynı koleksiyonda toplayan Jacques Philippe Aurora Koleksiyonu’nu kesinlikle radarımıza aldık. Saat&Saat güvencesiyle en renkli tarafınızı göstermek isterseniz tüm koleksiyonu buradan inceleyebilirsiniz!